reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Postępowanie sądowe > Stan spoczynku sędziów Sądu Najwyższego

Stan spoczynku sędziów Sądu Najwyższego

Moment przejścia sędziów Sądu Najwyższego w stan spoczynku stanowi przedmiot obrad Sejmu. Nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym podnosi z 70 do 72 lat wiek, w jakim sędziowie przechodzą w stan spoczynku. Zgodnie z propozycją Senatu ma to następować dopiero w wieku 75 lat.

Nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym podnosi z 70 do 72 lat wiek, w jakim sędziowie przechodzą w stan spoczynku. Stan spoczynku sędziów porównywany jest do uzyskania prawa do emerytury przez pracownika.

Posłowie w trakcie 71. posiedzenia Sejmu rozpatrzą poprawki zaproponowane przez Senat do nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Ustawa podnosi z 70 do 72 lat wiek, po osiągnięciu którego sędzia Sądu Najwyższego będzie przechodził obowiązkowo w stan spoczynku.

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na Newsletter!

Zgodnie z nowelizacją sędzia, nie później niż pół roku przed ukończeniem 70. roku życia, będzie mógł oświadczyć Pierwszemu Prezesowi Sądu Najwyższego wolę dalszego zajmowania stanowiska. Oprócz oświadczenia sędzia ma przedstawiać zaświadczenie stwierdzające zdolność do pełnienia obowiązków sędziego ze względu na stan zdrowia. Sędziowie, którzy osiągnęli 70. rok życia będą mogli w każdej chwili przejść w stan spoczynku, składając odpowiednie oświadczenie Pierwszemu Prezesowi Sądu Najwyższego.

Dotychczas art. 30 ustawy brzmiał: Sędzia Sądu Najwyższego przechodzi w stan spoczynku z dniem ukończenia 70 roku życia. Sędzia Sądu Najwyższego przechodzi na swój wniosek w stan spoczynku po ukończeniu 65 roku życia lub po ukończeniu 60 roku życia, jeżeli przepracował na stanowisku sędziego Sądu Najwyższego nie mniej niż 9 lat.

Nowelizacja ma – zdaniem autorów projektu - umożliwić wymiarowi sprawiedliwości dłuższe korzystanie z wiedzy i wieloletniego doświadczenia sędziów.

Sejm uchwalił ustawę 10 czerwca 2014 r., a 3 lipca 2014 r. Senat wprowadził do niej poprawki. Izba druga zaproponowała m.in. by sędziowie SN mogli orzekać do ukończenia 75. roku życia.

Wiek emerytalny 2015

Podstawa prawna:

Nowelizacja ustawy z dnia 23 listopada 2002 r. o Sądzie Najwyższym.

Źródło: Sejm RP

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Stan spoczynku sędziów Sądu Najwyższego/ Fot. Fotolia
Stan spoczynku sędziów Sądu Najwyższego/ Fot. Fotolia

Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Aksamit

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama