REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak głosować w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019 r.?

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019 fot. shutterstock
Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019 fot. shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 26 maja 2019 r. Kto i jak może głosować? Kiedy nasz głos będzie nieważny?

Kiedy odbędą się wybory?

Wybory do Parlamentu Europejskiego w Polsce odbędą się 26 maja 2019 r.

REKLAMA

Kto może głosować?

Głosować mogą obywatele polscy, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 18 lat. Czynne prawo wyborcze przysługuje również obywatelom Unii Europejskiej niebędącym obywatelami polskimi, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 18 lat oraz stale zamieszkują na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Gdzie odbywa się głosowanie?

Swój głos oddajemy w obwodowej komisji wyborczej w miejscu, w którym jesteśmy zameldowani.

Aby ułatwić wyborcom odnalezienie swojej komisji wyborczej Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała na swojej stronie wyszukiwarkę:

https://wybory.gov.pl/pe2019/pl/organy_wyborcze/obwodowe/pl

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak głosować poza miejscem zameldowania?

Osoby, które chciałyby zagłosować poza miejscem swojego zameldowania mogą dopisać się do spisu wyborców bądź postarać się o zaświadczenie o prawie do głosowania.

Wniosek o dopisanie do spisu wyborców w wybranym obwodzie głosowania powinien zostać złożony do 21 maja 2019 r.

Zaświadczenie o prawie do głosowania wydaje urząd gminy, który sporządził spis wyborców. Przed sporządzeniem spisu zaświadczenie takie wydaje się na podstawie rejestru wyborców.

Czy należy głosować osobiście?

Co do zasady głosujemy osobiście.

Wyborcy niepełnosprawni (posiadający orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności) mogą oddać swój głos przez pełnomocnika lub korespondencyjnie. Z prawa do głosowania przez pełnomocnika mogą również skorzystać wyborcy, którzy w dniu głosowania ukończą 75 lat.

W jakich godzinach odbywa się głosowanie?

Głosowanie odbywa się w lokalu wyborczym bez przerwy od godziny 7:00 do godziny 21:00.

Należy mieć przy sobie dokument umożliwiający stwierdzenie tożsamości, który okazujemy obwodowej komisji wyborczej.

Jak wygląd karta do głosowania?

Karta do głosowania może mieć formę jednej kartki (płachty) lub książeczki. Druga z form będzie miała zastosowanie w sytuacjach, gdy w okręgu wyborczym zarejestrowano więcej niż 20 list kandydatów lub w okręgu wyborczym zarejestrowano kandydata, którego nazwisko i imię (imiona) zawierają łącznie więcej niż 46 znaków drukarskich, wliczając spacje.

Otrzymanie karty do głosowania potwierdzamy podpisem w przeznaczonej na to rubryce spisu wyborców.

Po otrzymaniu karty udajemy się do miejsca w lokalu wyborczym, zapewniającego tajność głosowania.

Zgodnie z Kodeksem wyborczym tajność głosowania zapewnia się w szczególności przez przygotowanie w lokalu wyborczym odpowiedniej liczby łatwo dostępnych miejsc umożliwiających każdemu wyborcy nieskrępowane zapoznanie się z kartą do głosowania oraz jej wypełnienie w sposób niewidoczny dla innych osób.

Jak oddać ważny głos?

W wyborach do Parlamentu Europejskiego głosujemy tylko na jedną listę kandydatów, stawiając na karcie do głosowania znak „X” w kratce z lewej strony obok nazwiska jednego z kandydatów z tej listy.

Znak „X” tworzą co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki.

Głos będzie nieważny, jeżeli:

- znak „X” zostanie postawiony w kratkach z lewej strony obok nazwisk kandydatów umieszczonych na więcej niż jednej liście:

- znak „X” nie zostanie postawiony w żadnej kratce.

Dopiski na karcie głosowania nie wpływają na ważność głosu, nawet jeśli znajdują się w kratce.

Po oddaniu głosu należy wrzucić do urny kartę do głosowania w taki sposób, aby strona zadrukowana była niewidoczna.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia z dnia 5 stycznia 2011 r. Kodeks wyborczy (j. t. Dz. U. z 2019 r., poz. 684);

Postanowienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 25 lutego 2019 r. w sprawie zarządzenia wyborów posłów do Parlamentu Europejskiego (Dz. U. z 2019 r., poz. 365);

REKLAMA

Uchwała Nr 10/2019 Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 27 lutego 2019 r. w sprawie wzorów kart do głosowania oraz nakładek na karty do głosowania sporządzonych w alfabecie Braillea w wyborach do Parlamentu Europejskiego dla obwodów głosowania utworzonych w kraju;

Uchwała Nr 19/2019 Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 7 marca 2019 r. w sprawie wzoru informacji o terminie wyborów, godzinach głosowania, sposobie głosowania oraz warunkach ważności głosu, a także o możliwości głosowania korespondencyjnego przez wyborców niepełnosprawnych lub przez pełnomocnika(informacji o wyborach)w wyborach do Parlamentu Europejskiego zarządzonych nadzień 26 maja 2019 r.

Polecamy serwis: Wybory do Parlamentu Europejskiego

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Rok 2024 zacznie się od wypłaty 800 plus

  Rok 2024 zacznie się od wypłaty 800 plus. "Zaraz jeszcze sukcesem PO okaże się walka z mafiami VAT-owskimi, więcej niż podwojenie budżetu państwa, obniżka podatku PIT i wiele innych, to konkrety PiSU - zareagował dzisiaj w mediach społecznościowych rzecznik rządu Piotr Müller na grafikę PO z hasłem "Nowy rok zacznie się od wypłaty 800+! I to jest konkret!"

  W 2024 r. emerytury stażowe i rolnicze niezależne od wieku. Od 1588,44 zł brutto. Potem waloryzacja. Okresy składkowe 38 i 43 lata. Czy można łączyć z rentą. Co z OFE i zawieszeniem? [projekt]

  Emerytury stażowe od 1588,44 zł brutto. Wymagane okresy składkowe dla kobiet 38 lat, a w przypadku mężczyzn 43 lata. Bez względu na wiek!

  Czy w 2024 r. będzie można zaoszczędzić na podatku od nieruchomości? Niektórzy zapłacą nawet 2193 zł mniej!

  Podatników czeka trudny rok – limity podatkowe na 2024 r. na gruncie VAT, CIT i PIT są dla nich niekorzystne i mniejsza grupa będzie mogła skorzystać na ich podstawie z ustawowych preferencji, maksymalne stawki podatków i opłat lokalnych wzrosły o 15-proc., a podatek rolny aż o 21-proc. W takiej sytuacji każda oszczędność jest na wagę złota. Warto więc przyjrzeć się temu, czy podatnik ma szansę skorzystać z niższego opodatkowania podatkiem od nieruchomości, bo można zyskać 2193 zł za 100 m2 powierzchni użytkowej!

  W 2024 r. 7545 zł, 8427 zł, 9235 zł czy 10 342 zł na rękę. Która pensja wpada w podatek 32%? Wiesz? [Obliczenia, kwoty brutto i netto]

  W 2024 r. jaka pensja jest graniczna dla stawki 12% (PIT). Od jakich kwot brutto i netto pensji, zapłacisz podatek PIT 32%. 

  REKLAMA

  Nowe limity taniego prądu na 2024 r. Są o połowę niższe. 1500 kWh dla wszystkich. Niepełnosprawni 1800 kWh, rolnicy i KDR 2000 kWh [ustawa u prezydenta]

  Koalicja, kierowana przez D. Tuska, obniżyła o połowę limity taniego prądu na 2024 r. Politycy uzasadniają to tym, że są to limity do 30 czerwca 2024 r., czyli na połowę 2024 r. Co ma się zdarzyć po tej dacie, tak naprawdę nikt nie wie.

  To pewne! Dodatek osłonowy po Senacie jest już u prezydenta A. Dudy. Wnioski do 30 kwietnia 2024 r. Świadczenie do 822,25 zł

  Senat nie wniósł poprawek. I przepisy o dodatku osłonowym na 2024 r. są już na biurku prezydenta A. Dudy.

  2000 zł to racjonalna renta socjalna po podwyżce w 2024 r. Niestety przepisy o świadczeniu wspierającym blokują podwyżkę

  W 2024 r. renta socjalna wzrośnie o 12,3% z 1588,44 zł do około 1784 zł. Potrzebna jest podwyżka o 26% do 2000 zł brutto, aby zrekompensować osobom niepełnosprawnym rzeczywiste koszty inflacji. Wprowadzenie świadczenia wspierającego wyklucza podwyżkę renty socjalnej do 2000 zł. 

  Podwyższony zostanie, z obecnych 10 000 zł do 20 000 zł, limit wartości składników majątku. RM przyjęła projekt ustawy

  Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przedłożony przez ministra finansów. Jednym z najważniejszych rozwiązań jest podwyższony, z obecnych 10 000 zł do 20 000 zł, limit wartości składników majątku , który umożliwia jednorazowe zaliczenie wydatków na nabycie tych składników do kosztów uzyskania przychodów. Projekt ten został przyjęty przez RM, następnie zostanie skierowany do prac legislacyjnych w Parlamencie. 

  REKLAMA

  Fundusz premiowy dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach pomocniczych, robotniczych i obsługi w Policji, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej. RM przyjęła rozporządzenie

  W dniu 8 grudnia 2023 r. Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie zasad wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek, przedłożone przez ministra spraw wewnętrznych i administracji. Co z wynagrodzeniami tych pracowników? Projekt ten został przyjęty przez RM, następnie zostanie skierowany do prac legislacyjnych w Parlamencie. 

  Franczyza na nowych zasadach? Rada Ministrów przyjęła projekt Kodeksu cywilnego. Franczyzobiorca ma być lepiej chroniony

  Czy zmienią się przepisy dotyczące franczyzy? Rada Ministrów 8 grudnia 2023 r. przyjęła projekt Kodeksu cywilnego. Czy zmieni się coś oprócz franczyzy?  Projekt ten został przyjęty przez RM, następnie zostanie skierowany do prac legislacyjnych w Parlamencie. 

  REKLAMA