REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak są finansowane partie polityczne? – cz. 2

Adrian Prusik
Adrian Prusik
Jak jest przyznawana subwencja państwowa?
Jak jest przyznawana subwencja państwowa?

REKLAMA

REKLAMA

W wyborach parlamentarnych każdy głos jest na wagę złota. Nie tylko z uwagi na demokrację. Każdy głos to wymierne pieniądze dla partii w ramach subwencji państwowej. Jak jest ona przyznawana?

Politycy zachęcają do udziału w wyborach nie tylko dlatego, by zdobyć władzę. Każdy głos oddany na daną partię to wymierne korzyści finansowe. Każdy głos bowiem to określona kwota (nawet do 6 zł), którą partia otrzyma z budżetu.

REKLAMA

Nie oznacza to, że subwencję otrzymają wszystkie partie. Chodzi tylko o te największe, które w skali całego kraju uzyskały określone poparcie wyborców. Jak zostało to już stwierdzone w części pierwszej prawo do subwencji zyskują te partie, które w skali całego kraju poparło 3 proc. wyborców. W przypadku koalicji jest to 6 proc.

Czytaj: Jak są finansowane partie polityczne? – cz. 1

Twój głos naprawdę się liczy

Przyglądając się zasadom na podstawie których odbywa się finansowanie partii politycznych należy zgodzić się z jednym. Rzeczywiście każdy głos w wyborach ma znaczenie i swoją wartość. Wartość, trzeba tu dodać, dość wymierną, bo maksymalnie około 6 zł.

Zasady ustalania wysokości subwencji zostały określone w przepisach ustawy o partiach politycznych a konkretnie w art. 29, który podaje nawet wysokość zysku z jednego głosu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wzór na wyliczenie wysokość subwencji jest trochę skomplikowany. Kwotę dofinansowania z budżetu wylicza się mnożąc liczbę głosów oddanych na konkretną partię, przez ustawowo ustaloną kwotę przysługującą za jeden głos.  Przy tym nie każdy głos kosztuje budżet tyle samo. Kwoty zostały podzielone na progi poparcia. Jeżeli poparcie przekroczy kolejny próg, to kolejne sumowane głosy będą mnożone o mniejszą kwotę. Zgodnie z art. 29 progi i kwoty wyglądają następująco: w przypadku progu oddanych głosów do 5 proc. za każdy głos partia zyskuje 5,77 zł. Głosy w przedziale 5 – 10 proc. to 4,61 zł. Przedział 10 – 20 proc. to już 4,04 zł. Głosy z przedziału 20 – 30 proc. to zysk 2,31 zł z każdego. I ostatecznie głosy w przedziale powyżej 30 proc. oznaczają zysk w wysokość 87 groszy.

Każdy oddany głos na konkretną partię polityczną, która przekroczyła próg wymagany dla subwencji budżetowej to dla niej zysk w przedziale 87 groszy  a 5,77 zł.

Liczenie subwencji jest również skomplikowane, gdyż obejmuje wszystkie progi. I tak jeżeli dana partia zdobędzie w wyborach 32 proc. poparcia to jej otrzyma subwencję w wysokości ustalanej na podstawie wszystkich progów. Liczba głosów, które przypadną na 5 proc. poparcia zostanie przemnożona przez maksymalną stawkę, czyli 5,77 zł. Liczba głosów, która znajdzie się w przedziale 5 – 10 proc. poparcia zostanie przemnożona przez drugą stawkę, czyli 4,61 zł. Następne głosy będą mnożone wedle kolejnych stawek.

Zobacz serwis: Wybory parlamentarne 2011

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dokarmiasz tu gołębie? Grożą za to drakońskie kary, nawet 50.000 zł

Od 1 sierpnia w Hong Kongu zmienia się prawo. Osoby, które będą dokarmiać dzikie zwierzęta, w tym miejskie gołębie, mogą zostać ukarane grzywną w wysokości 100 000 dolarów hongkońskich (50,5 tys. złotych), i więzieniem na okres roku. 

Chcesz zmienić miejsce głosowania? Możesz to zrobić za pomocą telefonu

Ministerstwo Cyfryzacji informuje, że z pomocą aplikacji mObywatel 2.0 można jednorazowo zmienić miejsce głosowania. Jak to zrobić?

Przechodzisz na emeryturę? Kiedy korzystnie?

Osiągnięcie powszechnego wieku emerytalnego i udowodnienie okresu ubezpieczenia to podstawowe warunki przejścia na emeryturę. Jednak wybór momentu, w którym złożysz wniosek o emeryturę, jest także ważny. Wysokość emerytury z ZUS zależy bowiem także od miesiąca, w którym zdecydujesz się przejść na emeryturę. Kiedy najbardziej opłaca się przejść na emeryturę?

Rekrutacja do szkół średnich 2024 – zasady, terminy, wnioski

Do kiedy trwa rekrutacja do szkół ponadpodstawowych? Kiedy jest rekrutacja uzupełniająca? Do ilu szkół można złożyć dokumenty?

REKLAMA

Energetyczna linia bezpośrednia – dla kogo nowe rozwiązanie?

Energetyczna linia bezpośrednia. 7 września 2023 roku weszły w życie zmiany w ustawie Prawo energetyczne, które zwiększają dostępność rozwiązania technologicznego nazywanego linią bezpośrednią. Choć przepisy w nowym kształcie obowiązują już od niemal roku, przedsiębiorcy podchodzą do tego rozwiązania z dystansem, co może wynikać z braku dostatecznej wiedzy. Wyjaśniamy więc, czym jest linia bezpośrednia i kto może z niej skorzystać.

MON: Zmiany w dodatkach stażowych i awansach. Odejścia z wojska. Karta Rodziny Wojskowej

Wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak – Kamysz zapowiedział w Sejmie korzystne zmiany dla sił zbrojnych jak i poszczególnych żołnierzy. Przed nami modernizacja wojsk i więcej pieniędzy na wynagrodzenia mundurowych.

Rewolucja w Policji? Szkolenia 100% stacjonarne są historią? Szkolenia hybrydowe! Pierwsze zawodowe podoficerskie

Od 20 maja do 10 czerwca szkolenia hybrydowe policjantów. W Krakowie. Wdrożenie tego rozwiązania w całej Polsce zostałoby (prawdopodobnie) przyjęte z zadowoleniem przez mundurowych.

8 tys. zł dotacji do wzięcia. Rusza pilotażowy projekt wsparcia cyfryzacji mikro- oraz małych i średnich firm

8 tys. zł dotacji do wzięcia przez 195 przedsiębiorstw. Bank Światowy wybrał Koalicję na rzecz Polskich Innowacji (KPI) do wdrożenia w Polsce pilotażowego projektu wsparcia cyfryzacji mikro- oraz małych i średnich firm. Nabór do projektu rozpocznie się 23 maja 2024 r.

REKLAMA

Zmiany dla rolników. Oznaczanie graficzne składników pochodzących od owadów i gotowe strefy produkcji rolniczej. Propozycje Kukiz'15 i PiS

W środę poseł Jarosław Sachajko z partii Kukiz’15 ogłosił trzy nowe projekty ustaw, które zostaną złożone przez klub PiS i koło Kukiz’15. 

Od 1100 zł do 4400 zł – tyle można dostać na skończenie studiów. Wnioski na rok akademicki 2024/2025 są już przyjmowane.

Od 1100 zł do 4400 zł – tyle można dostać na skończenie studiów. Wnioski na rok akademicki 2024/2025 są już przyjmowane. Jednak trzeba spełnić określone warunki.

REKLAMA