reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Wybory > Wybory parlamentarne 2011 > Jak są finansowane partie polityczne? – cz. 2

Jak są finansowane partie polityczne? – cz. 2

W wyborach parlamentarnych każdy głos jest na wagę złota. Nie tylko z uwagi na demokrację. Każdy głos to wymierne pieniądze dla partii w ramach subwencji państwowej. Jak jest ona przyznawana?

Politycy zachęcają do udziału w wyborach nie tylko dlatego, by zdobyć władzę. Każdy głos oddany na daną partię to wymierne korzyści finansowe. Każdy głos bowiem to określona kwota (nawet do 6 zł), którą partia otrzyma z budżetu.

Nie oznacza to, że subwencję otrzymają wszystkie partie. Chodzi tylko o te największe, które w skali całego kraju uzyskały określone poparcie wyborców. Jak zostało to już stwierdzone w części pierwszej prawo do subwencji zyskują te partie, które w skali całego kraju poparło 3 proc. wyborców. W przypadku koalicji jest to 6 proc.

Czytaj: Jak są finansowane partie polityczne? – cz. 1

Twój głos naprawdę się liczy

Przyglądając się zasadom na podstawie których odbywa się finansowanie partii politycznych należy zgodzić się z jednym. Rzeczywiście każdy głos w wyborach ma znaczenie i swoją wartość. Wartość, trzeba tu dodać, dość wymierną, bo maksymalnie około 6 zł.

Zasady ustalania wysokości subwencji zostały określone w przepisach ustawy o partiach politycznych a konkretnie w art. 29, który podaje nawet wysokość zysku z jednego głosu.

Wzór na wyliczenie wysokość subwencji jest trochę skomplikowany. Kwotę dofinansowania z budżetu wylicza się mnożąc liczbę głosów oddanych na konkretną partię, przez ustawowo ustaloną kwotę przysługującą za jeden głos.  Przy tym nie każdy głos kosztuje budżet tyle samo. Kwoty zostały podzielone na progi poparcia. Jeżeli poparcie przekroczy kolejny próg, to kolejne sumowane głosy będą mnożone o mniejszą kwotę. Zgodnie z art. 29 progi i kwoty wyglądają następująco: w przypadku progu oddanych głosów do 5 proc. za każdy głos partia zyskuje 5,77 zł. Głosy w przedziale 5 – 10 proc. to 4,61 zł. Przedział 10 – 20 proc. to już 4,04 zł. Głosy z przedziału 20 – 30 proc. to zysk 2,31 zł z każdego. I ostatecznie głosy w przedziale powyżej 30 proc. oznaczają zysk w wysokość 87 groszy.

Każdy oddany głos na konkretną partię polityczną, która przekroczyła próg wymagany dla subwencji budżetowej to dla niej zysk w przedziale 87 groszy  a 5,77 zł.

Liczenie subwencji jest również skomplikowane, gdyż obejmuje wszystkie progi. I tak jeżeli dana partia zdobędzie w wyborach 32 proc. poparcia to jej otrzyma subwencję w wysokości ustalanej na podstawie wszystkich progów. Liczba głosów, które przypadną na 5 proc. poparcia zostanie przemnożona przez maksymalną stawkę, czyli 5,77 zł. Liczba głosów, która znajdzie się w przedziale 5 – 10 proc. poparcia zostanie przemnożona przez drugą stawkę, czyli 4,61 zł. Następne głosy będą mnożone wedle kolejnych stawek.

Zobacz serwis: Wybory parlamentarne 2011

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jak jest przyznawana subwencja państwowa?
Jak jest przyznawana subwencja państwowa?

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Michał Sroczyński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama