REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
main image
Kradzież jest to zabór rzeczy ruchomej w celu jej przywłaszczenia. W jej wyniku właściciel/posiadacz traci władztwo nad rzeczą.

Zobacz serwis: Odpowiedzialność karna

Jest to czyn, którego sprawca działa umyślnie i z zamiarem bezpośrednim. Nie jest kradzieżą przywłaszczenie sobie przedmiotu własnego lub niczyjego. Kradzież to występek, który podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Jednak kradzież rzeczy, której wartości nie przekracza 250 zł jest wykroczeniem i jest karane mniejszą sankcją (np. grzywną, ograniczeniem wolności).

Przedmiot kradzieży

Wedle przepisów kradzież może dotyczyć tylko rzeczy ruchomych, a zatem nie można ukraść nieruchomości. Karane jako kradzież jest również podstępne korzystanie z cudzego źródła energii (kradzież energii elektrycznej) i bezprawne powielanie programu komputerowego. Szczególnym typem kradzieży jest bezprawny wyrąb drzewa w lesie lub przywłaszczenie sobie drewna już wyrąbanego.

Kwalifikowany typ kradzieży

Kradzież rzeczy, której wartość określona jest jako znaczna, jest karana wyższą karą. Podobnie odpowiednio wyższą sankcją jest obarczona kradzież z włamaniem, rozbój i kradzież rzeczy stanowiącej dobro o szczególnym znaczeniu dla kultury. W takich wypadkach sprawcy grozi od 1 roku do nawet 12 lat pozbawienia wolności.

Ściganie kradzieży

Przeciwko sprawcy kradzieży wszczyna się postępowanie z urzędu. To znaczy, że nie jest konieczny wniosek poszkodowanego czy kogokolwiek innego, w celu rozpoczęcia ścigania sprawcy. Inaczej jest tylko w przypadku, gdy kradzież nastąpiła na szkodę osoby najbliższej. W tym wypadku konieczny jest wniosek tej osoby poszkodowanej.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Podstawa prawna: Kodeks karny

REKLAMA

Encyklopedia prawa

D
K
P
R
S
U
W
Z

Niestety nic nie znaleziono
Spróbuj inne zapytanie

REKLAMA