| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Wykroczenia drogowe > Spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym

Spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym

Uczestnik ruchu drogowego, który nie zachowując należytej ostrożności, spowoduje zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, popełnia wykroczenia karane grzywną. Znajdując się pod wpływem alkoholu, grozi mu również kara aresztu lub ograniczenia wolności.

Odpowiedzialność za wykroczenie

Kodeks wykroczeń w art. 86 stanowi, że osoba, która na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, nie zachowując należytej ostrożności, powoduje zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podlega karze grzywny.

Warto jednocześnie wskazać, że w razie popełnienia tego wykroczenia, wobec osoby prowadzącej pojazd może zostać orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów.

Zachowanie ostrożności na drodze

Każdy kierujący pojazdem obowiązany jest zachować ostrożność na drodze. Stanowi tak ustawa Prawo o ruchu drogowym, która wskazuje, że każdy uczestnik ruchu powinien zachować ostrożność lub, w niektórych sytuacjach – szczególną ostrożność i unikać wszelkiego działania, które mogłoby:

1.    spowodować zagrożenie bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego;

2.    utrudnić ruch drogowy;

3.    zakłócić spokój lub porządek publiczny;

4.    narazić kogokolwiek na szkodę.

W wyżej wskazanym przepisie, wykroczeniem nie jest każde niezachowanie należytej ostrożności. Karane będzie takie zachowanie, które stworzy realne zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym (np. niebezpieczeństwo zaistnienia wypadku).

Warto zauważyć, że sprawcą wykroczenia może być każdy uczestnik ruchu. Oznacza to, że katalog ten obejmuje nie tylko kierujących pojazdami, ale także pieszych czy pasażerów pojazdów.

Zobacz serwis: Wykroczenia drogowe

Kwalifikowany typ wykroczenia

Art. 86 par.2 stanowi, że osobie, która spowodowała zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, znajdując się pod wpływem alkoholu lub podobnie działającego środka, grozi kara aresztu (od 1 do 30 dni), ograniczenia wolności lub grzywny.

Stan po użyciu alkoholu zachodzi, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi od 0,2‰ do 0,5‰ albo od 0,1 mg do 0,25 mg w 1dm3 w wydychanym powietrzu. Powyżej tych wartości mamy do czynienia ze stanem nietrzeźwości.

Orzeczenie środka karnego

Zgodnie z treścią art. 86, wobec osoby prowadzącej pojazd może zostać orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów. Zakaz ten może zostać wymierzony na okres od 6 miesięcy do 3 lat.

Orzeczenie tego środka karnego nie jest obowiązkowe i odnosi się wyłącznie do osoby, która prowadziła pojazd (a nie np. do pieszego). Ponadto, przepis ten obejmuje tylko osoby trzeźwe, gdyż wobec kierującego pojazdem, znajdującego się pod wpływem alkoholu (lub innego podobnie działającego środka), zakaz prowadzenia pojazdów orzeka się obowiązkowo, na podstawie innego przepisu kodeku wykroczeń.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Parco

Biuro Rachunkowe PARCO S.C.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »