| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zarobki > Wysokość zarobków > Minimalne wynagrodzenie pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy

Minimalne wynagrodzenie pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy

Jeżeli pracownik jest zatrudniony w niepełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy, wysokość minimalnego wynagrodzenia ustala się w kwocie proporcjonalnej do liczby godzin pracy przypadającej do przepracowania przez pracownika w danym miesiącu, biorąc za podstawę wysokość minimalnego wynagrodzenia.

Przepisy Ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę regulują kwestie minimalnego wynagrodzenia pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy.

Zgodnie z art. 8 powyższej Ustawy jeżeli pracownik jest zatrudniony w niepełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy, wysokość minimalnego wynagrodzenia ustala się w kwocie proporcjonalnej do liczby godzin pracy przypadającej do przepracowania przez pracownika w danym miesiącu, biorąc za podstawę wysokość minimalnego wynagrodzenia ustalonego na podstawie Ustawy o minimalnym wynagrodzeniu.

Zobacz również: Minimalne wynagrodzenie w 2011 r.

Do obliczenia wyrównania pracownikom zatrudnionym w niepełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy stosuje się odpowiednio przepisy art. 7 ust. 3 i 4. w/w Ustawy, które stanowią, że:

  • pracownikom wynagradzanym na podstawie godzinowych stawek wynagrodzenia wyrównanie wypłaca się za każdą godzinę pracy. Wyrównanie stanowi równicę między wysokością wynagrodzenia godzinowego, wynikającą z podzielenia wysokości minimalnego wynagrodzenia przez liczbę godzin pracy przypadającą do przepracowania przez pracownika w danym miesiącu w ramach pełnego wymiaru czasu pracy, a wysokością wynagrodzenia pracownika w danym miesiącu, obliczoną zgodnie z art. 6 ust. 4,przeliczoną na godzinę pracy,
  • pracownikom wynagradzanym na podstawie miesięcznych stawek wynagrodzeń, którym nie przysługuje wynagrodzenie za pełny miesięczny wymiar czasu pracy, wyrównanie wypłaca się za każdą godzinę pracy. Wyrównanie stanowi różnicę między wysokością wynagrodzenia godzinowego, wynikającą z podzielenia wysokości minimalnego wynagrodzenia przez liczbę godzin pracy przypadającą do przepracowania przez pracownika w danym miesiącu w ramach pełnego wymiaru czasu pracy, a wysokością wynagrodzenia pracownika w danym miesiącu, obliczoną zgodnie z art. 6 ust. 4, przeliczoną na godzinę pracy.

Pracownik z kilkuletnim stażem pracy zatrudniony jest na ¾ etatu. W firmie obowiązuje 8 godzinny czas pracy od poniedziałku do piątku. We wrześniu 2010 r. wypadały 22 dni robocze, co dało 176 godzin pracy.

Pracodawca obliczając kwotę wynagrodzenia minimalnego dla pracownika, obowiązującą we wrześniu, powinien:

  • ustalić liczbę godzin pracy przy zatrudnieniu na 3/4etatu:

176 godz. : 4 x 3 = 132 godzin

  • ustalić wysokość wynagrodzenia minimalnego:

1317 zł : 176 godz. = 7,48 zł;

132 godz. x 7,48 zł = 987,36 zł.

Zobacz również serwis: Minimalne zarobki

Podstawa prawna:

Ustawa o minimalnym wynagrodzeniu za pracę z dnia 10.10.2002 r.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Konstancja Gierba

Departament Prawa Pracy - kancelaria RK LEGAL

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »