reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zarobki > Wysokość zarobków > Jaka jest kwota wolna od potrąceń obowiązkowych w 2011 roku?

Jaka jest kwota wolna od potrąceń obowiązkowych w 2011 roku?

Z wynagrodzenia za pracę podlegają potrąceniu określone należności. Najczęściej są to potrącenia na zaspokojenie alimentów. Potrącenia dokonywane są wynagrodzenia po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Potracenia obowiązkowe z wynagrodzenia są dokonywane w ściśle określonej kolejności. Po pierwsze potrąceniu podlegają sumy egzekwowane na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych. W drugiej kolejności potrącane są sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne, na przykład za niezapłacone mandaty. W następnej kolejności potrąceniu ulegają zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi, a na końcu kary pieniężne nałożone na pracownika.

Potrącenia mogą być dokonywane w następujących granicach:

- w razie egzekucji świadczeń alimentacyjnych - do wysokości 3/5 wynagrodzenia,

- w razie egzekucji innych należności lub potrącania zaliczek pieniężnych – do wysokości połowy wynagrodzenia.

Zobacz również: Jakie będą kwoty wolne od potrąceń dobrowolnych w 2011 roku?

Potrącenia na sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne i na zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi, nie mogą w sumie przekraczać połowy wynagrodzenia. Natomiast łącznie z potrąceniami na alimenty, nie mogą przekroczyć trzech piątych wynagrodzenia.

Niezależnie od tych potrąceń kara pieniężna za jedno przekroczenie, nie może być wyższa od jednodniowego wynagrodzenia pracownika, a łącznie kary pieniężne nie mogą przewyższać dziesiątej części wynagrodzenia przypadającego pracownikowi do wypłaty, po dokonaniu wszystkich wcześniejszych potrąceń.

W przypadku potrąceń na świadczenia alimentacyjne, jedynym ograniczeniem jest 3/5 wynagrodzenia netto. Nie ma znaczenia ile zostanie pracownikowi pensji.

1) kwota wolna od potrąceń przy potrącaniu sum egzekwowanych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne: kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę, przysługującego pracownikom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy, po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych - 1032,34 zł;

2) kwota wolna od potrąceń w przypadku potrącania kar pieniężnych: 90% minimalnego wynagrodzenia za pracę przysługującego pracownikom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy, po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych - 929,11 zł;

3) kwota wolna przy potrącaniu zaliczek pieniężnych udzielanych pracownikowi: 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę przysługującego pracownikom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy, po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych - 774,26 zł.

Zobacz również serwis: Wysokość zarobków

Jeżeli pracownik jest zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy, kwoty potrąceń ulegają zmniejszeniu proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy.

Podstawa prawna: art. 87-88 Kodeksu pracy

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W piwerwszej kolejności potrąceniu podlegają sumy egzekwowane na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych, następnie niezapłacone mandaty, zaliczki pobrane przez pracownika i kary pieniężne.
W piwerwszej kolejności potrąceniu podlegają sumy egzekwowane na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych, następnie niezapłacone mandaty, zaliczki pobrane przez pracownika i kary pieniężne.

Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Sawarska

Ekspert w zakresie prawa gospodarczego (prawa spółek, prawa bankowego, odpowiedzialności odszkodowawczej oraz handlu międzynarodowego).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama