reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zarobki > Wysokość zarobków > Ile wyniesie wysokość odprawy pieniężenej przy zwolnieniach grupowych w 2012 roku

Ile wyniesie wysokość odprawy pieniężenej przy zwolnieniach grupowych w 2012 roku

Pracownikowi w przypadku zwolnień grupowych przysługuje prawo o odprawy. Wysokość odprawy zależy od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Co roku wysokość minimalnych zarobków ulega podwyższeniu, w związku z tym również wysokość odprawy ulega corocznemu podwyższeniu.

Kto ma prawo do odprawy pieniężnej

Pracownikowi, w związku z rozwiązaniem stosunku pracy z przyczyn niedotyczących pracodawcy przysługuje odprawa. Odprawa przysługuje zarówno pracownikowi w razie zwolnień grupowych, jaki i indywidualnego. Odprawa pieniężna jest odprawą obowiązkową, co oznacza że pracodawca nie może jej pracownikowi nie wypłacić w razie zaistnienia zwolnienia grupowego. Odprawa przysługuje niezależnie od tego, czy rozwiązanie stosunku pracy z pracodawcą nastąpiło niezgodnie z prawem.

Odprawa pieniężna jest wymagalna w dniu rozwiązania stosunku pracy. Ewentualne odsetki przysługują od dnia następującego po dniu ustania stosunku pracy.

Zobacz także: Odprawy pracownicze w pytaniach i odpowiedziach

Wysokość odprawy w 2012 roku

Prawo reguluje kwestie dotyczące wysokości odprawy z tytułu zwolnień grupowych, zwanej też odprawą pieniężną. Wysokość odprawy pieniężnej wynosi:

  • wysokość jednomiesięcznego wynagrodzenia, jeśli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 2 lata,
  • wysokość dwumiesięcznego wynagrodzenia, jeśli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy przez okres od 2 do 8 lat,
  • wysokość trzymiesięcznego wynagrodzenia, jeśli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy przez okres ponad 8 lat.

Przy ustalaniu okresów zatrudnienia, od których zależy wysokość odprawy pracodawca musi wziąć pod uwagę wszystkie okresy zatrudnienia u tego pracodawcy.

Wysokość odprawy z tytułu zwolnień grupowych nie może przekroczyć kwoty 15-krotnego minimalnego wynagrodzenia za pracę w dniu rozwiązania stosunku pracy. W 2012 roku wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę została ustalona na poziomie 1500 zł. W związku z tym w 2012 roku wysokość odprawy z tytułu zwolnień grupowych nie może przekroczyć kwoty 22 500 zł.

Odprawę z tytułu zwolnień grupowych ustala się według zasad obowiązujących przy obliczaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy.

Zobacz także: Minimalne wynagrodzenie w 2012 roku

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz. U. z 2003 r. Nr 90, poz. 844 ze zm.)

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 13 września 2011 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2012 r. (Dziennik Ustaw Nr 192 pozycja 1141 z 14 września 2011)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W 2012 roku wysokość odprawy z tytułu zwolnień grupowych nie może przekroczyć kwoty 22 500 zł. Fot. Fotolia
W 2012 roku wysokość odprawy z tytułu zwolnień grupowych nie może przekroczyć kwoty 22 500 zł. Fot. Fotolia

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Stanisław Trzeciak

Radca prawny (prawo Białorusi), aplikant radcowski OIRP Lublin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama