reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zarobki > Wysokość zarobków > Ile wyniesie wysokość odprawy pieniężenej przy zwolnieniach grupowych w 2012 roku

Ile wyniesie wysokość odprawy pieniężenej przy zwolnieniach grupowych w 2012 roku

Pracownikowi w przypadku zwolnień grupowych przysługuje prawo o odprawy. Wysokość odprawy zależy od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Co roku wysokość minimalnych zarobków ulega podwyższeniu, w związku z tym również wysokość odprawy ulega corocznemu podwyższeniu.

Kto ma prawo do odprawy pieniężnej

Pracownikowi, w związku z rozwiązaniem stosunku pracy z przyczyn niedotyczących pracodawcy przysługuje odprawa. Odprawa przysługuje zarówno pracownikowi w razie zwolnień grupowych, jaki i indywidualnego. Odprawa pieniężna jest odprawą obowiązkową, co oznacza że pracodawca nie może jej pracownikowi nie wypłacić w razie zaistnienia zwolnienia grupowego. Odprawa przysługuje niezależnie od tego, czy rozwiązanie stosunku pracy z pracodawcą nastąpiło niezgodnie z prawem.

Odprawa pieniężna jest wymagalna w dniu rozwiązania stosunku pracy. Ewentualne odsetki przysługują od dnia następującego po dniu ustania stosunku pracy.

Zobacz także: Odprawy pracownicze w pytaniach i odpowiedziach

Wysokość odprawy w 2012 roku

Prawo reguluje kwestie dotyczące wysokości odprawy z tytułu zwolnień grupowych, zwanej też odprawą pieniężną. Wysokość odprawy pieniężnej wynosi:

  • wysokość jednomiesięcznego wynagrodzenia, jeśli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 2 lata,
  • wysokość dwumiesięcznego wynagrodzenia, jeśli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy przez okres od 2 do 8 lat,
  • wysokość trzymiesięcznego wynagrodzenia, jeśli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy przez okres ponad 8 lat.

Przy ustalaniu okresów zatrudnienia, od których zależy wysokość odprawy pracodawca musi wziąć pod uwagę wszystkie okresy zatrudnienia u tego pracodawcy.

Wysokość odprawy z tytułu zwolnień grupowych nie może przekroczyć kwoty 15-krotnego minimalnego wynagrodzenia za pracę w dniu rozwiązania stosunku pracy. W 2012 roku wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę została ustalona na poziomie 1500 zł. W związku z tym w 2012 roku wysokość odprawy z tytułu zwolnień grupowych nie może przekroczyć kwoty 22 500 zł.

Odprawę z tytułu zwolnień grupowych ustala się według zasad obowiązujących przy obliczaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy.

Zobacz także: Minimalne wynagrodzenie w 2012 roku

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz. U. z 2003 r. Nr 90, poz. 844 ze zm.)

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 13 września 2011 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2012 r. (Dziennik Ustaw Nr 192 pozycja 1141 z 14 września 2011)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W 2012 roku wysokość odprawy z tytułu zwolnień grupowych nie może przekroczyć kwoty 22 500 zł. Fot. Fotolia
W 2012 roku wysokość odprawy z tytułu zwolnień grupowych nie może przekroczyć kwoty 22 500 zł. Fot. Fotolia

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Zuzanna Świerc

specjalistka w zakresie gospodarki finansowej i rachunkowości podmiotów leczniczych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama