reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zarobki > Wysokość zarobków > Wynagrodzenie za przestój w 2012 roku

Wynagrodzenie za przestój w 2012 roku

Wysokość wynagrodzenia za przestój jest związana z wysokością minimalnego wynagrodzenia za pracę. Wynagrodzenie to nie może być niższe od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Zasadą przewidzianą w Kodeksie pracy jest zasada, że wynagrodzenie przysługuje pracownikowi za pracę wykonaną. Za czas nie wykonywania pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia tylko wówczas, gdy przepisy prawa pracy tak stanowią. Jednym z takich przypadków jest przestój. Przestój to czas w którym pracownik nie wykonuje pracy, pomimo, że jest gotowy do jej wykonywania. A pracy nie wykonuje z przyczyn dotyczących pracodawcy.

Wynagrodzenie za czas przestoju, przysługuje pracownikowi tylko za czas niezawinionego przez niego przestoju. W przypadku, gdy przestój nastąpił z winy pracownika, wynagrodzenie pracownikowi nie przysługuje.

Wynagrodzenie za przestój

Pracownikowi za czas niewykonywania pracy, w razie postoju przysługuje wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną. Aby obliczyć wynagrodzenie za 1 godzinę należy miesięczną stawkę wynagrodzenia podzielić przez liczbę godzin pracy przypadających do przepracowania w danym miesiącu przez pracownika.

W przypadku, gdy taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania, pracownikowi za czas przestoju przysługuje 60 proc. wynagrodzenia. Przy ustalaniu 60 proc. wynagrodzenia stosuje się zasady obowiązujące przy ustalaniu wynagrodzenia pracownika za czas urlopu wypoczynkowego.

Co ważne wynagrodzenie za czas postoju nie może być niższe od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Ponadto pracodawca może na czas przestoju powierzyć pracownikowi inną odpowiednią pracę. Praca odpowiednia to praca odpowiadająca kwalifikacjom pracownika, taka sama lub podobna do dotychczasowej pracy pracownika. Za czas takiej pracy pracownikowi przysługuje wynagrodzenie przewidziane za tę pracę, nie niższe jednak od wynagrodzenia postojowego. Jeżeli przestój nastąpił z winy pracownika, przysługuje wyłącznie wynagrodzenie przewidziane za wykonaną pracę.

Zobacz także: Na jakich warunkach wypłacane są zarobki

Wysokość wynagrodzenia za przestój w 2012 roku

Jak wspomniano wyżej wynagrodzenia za czas przestoju nie może być niższe nie wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Wysokość minimalnego wynagrodzenie jest ustalana co najmniej raz w roku. Od dnia 1 stycznia 2012 wysokość minimalnego wynagrodzenia wyniesie 1500 zł. Co oznacza, że pracownik w 2012 roku za czas niewykonywania pracy, jeżeli był gotów do jej wykonywania, a doznał przeszkód z przyczyn dotyczących pracodawcy, przysługuje wynagrodzenie nie niższe niż 1500 zł.

Zobacz także: Minimalne wynagrodzenie w 2012 roku

Podstawa prawna: Kodeks pracy

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Pracownik w 2012 roku za czas niewykonywania pracy, jeżeli był gotów do jej wykonywania, a doznał przeszkód z przyczyn dotyczących pracodawcy, przysługuje wynagrodzenie nie niższe niż 1500 zł. Fot. Fotolia
Pracownik w 2012 roku za czas niewykonywania pracy, jeżeli był gotów do jej wykonywania, a doznał przeszkód z przyczyn dotyczących pracodawcy, przysługuje wynagrodzenie nie niższe niż 1500 zł. Fot. Fotolia

CIT 2020. Komentarz159.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Witold Chomiczewski

Radca prawny, wspólnik w Lubasz i Wspólnicy - Kancelaria Radców Prawnych sp.k. Specjalizuje się w prawie IT i nowych technologii, ma bogate doświadczenie w obsłudze prawnej przedsiębiorców związanych z e-commerce, doradza m.in. spółkom zajmującym się marketingiem internetowym, przygotowuje umowy dotyczące SEO/SEM, reklamy RTB, prawa autorskiego w Internecie. Wspiera przedsiębiorców internetowych, a zwłaszcza portale w sprawach związanych z odpowiedzialnością za cudze treści. Ma wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu postępowań sądowych dotyczących problematyki prawa autorskiego, Internetu oraz prawa gospodarczego. Brał udział w projekcie na zlecenie Komisji Europejskiej, Study on Liability of Internet Intermediaries, który dotyczył dyrektywy o handlu elektronicznym. Pełnomocnik ds. Legislacji Izby Gospodarki Elektronicznej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama