REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Minimalne wynagrodzenie w 2012 roku

Ewa Ryś
W 2012 roku minimalne wynagrodzenie wzrośnie o 8,2 proc. w porównaniu z rokiem 2011 i wyniesie 1500 zł.
W 2012 roku minimalne wynagrodzenie wzrośnie o 8,2 proc. w porównaniu z rokiem 2011 i wyniesie 1500 zł.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Minimalne wynagrodzenie to najniższe wynagrodzenie, jakie można zapłacić pracownikowi zatrudnionemu na umowę o pracę na pełnym etacie. W 2012 roku wysokość minimalnych zarobków wyniesie 1500 zł.

Wysokość minimalnego wynagrodzenia w 2012 roku

Ustawa regulująca kwestię minimalnego wynagrodzenia gwarantuje coroczny wzrost wysokości najniższej pensji. Wzrost ten nie może być niższy niż prognozowany na dany rok wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych przyjętych do opracowana projektu ustawy budżetowej. Tak stało się również i w tym roku. Zgodnie z projektem Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w 2012 roku minimalne wynagrodzenie wzrośnie o 8,2 proc. w porównaniu z rokiem 2011 i wyniesie 1500 zł.

REKLAMA

Zobacz także: Minimalne wynagrodzenie w 2013 roku

Czym jest minimalne wynagrodzenie

Prawo gwarantuje pracownikowi zatrudnionemu w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy wysokość zarobków w każdym miesiącu pracy nie niższą niż wysokość minimalnego wynagrodzenia.

Zapis o minimalnym wynagrodzenie znajduje się w samej Konstytucji, jaki i w Kodeksie pracy. Jednak to ustawa z dnia 10 października 2002 roku dokładnie określa instytucję minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Wysokość minimalnego wynagrodzenia jest corocznie przedmiotem negocjacji na forum Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych. Na forum debatują przedstawiciele związków zawodowych, organizacji pracodawców oraz rządu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Jak ustala się wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę

Na co wpływa minimalne wynagrodzenie

REKLAMA

Jak wspominano określenie granicy najniższego wynagrodzenia, oznacza że pracodawca nie może pracownikowi zaproponować niższych zarobków. Wyjątkiem, który przewidują przepisy jest pracowni, który po raz pierwszy nawiązał stosunek pracy. W jego przypadku pracodawca może wypłacić mu 80 proc. minimalnego wynagrodzenia przez pierwszy rok pracy.

Pracownik zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy, również może liczyć na pensje nie niższą nić minimalne wynagrodzenie. Jednak w jego przypadku wysokość minimalnego wynagrodzenia będzie ustalona w kwocie proporcjonalnej do liczby godzin pracy przypadających w danym miesiącu. Za podstawę będzie służyło minimalne wynagrodzenie.

Ponadto wysokość minimalnego wynagrodzenia wpływa na wysokość innych składników wynagrodzenia lub na wysokość innych świadczeń:

 • odprawa z tytułu zwolnień grupowych nie może przekroczyć kwoty 15-krotnego minimalnego wynagrodzenia za pracę w dniu rozwiązania stosunku pracy;
 • wynagrodzenie za przestój nie może być niższe niż wysokość minimalnego wynagrodzenia;
 • odszkodowanie za naruszenie zasady równego traktowania w zatrudnieniu nie może być niższe niż wysokość minimalnego wynagrodzenia;
 • odszkodowanie za rozwiązanie umowy o pracę przez pracownika na skutek mobbingu nie może być niższe niż wysokość minimalnego wynagrodzenia;
 • kwota wolna od potrąceń przy potrącaniu sum egzekwowanych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne nie może być niższa niż minimalne wynagrodzenie za pracę;
 • kwota wolna od potrąceń w przypadku potrącania kar pieniężnych stanowi 90 proc. wysokości minimalnego wynagrodzenia;
 • kwota wolna od potrąceń przy potrąceniach dobrowolnych na rzecz innych podmiotów niż pracodawca stanowi 80 proc. wysokości minimalnego wynagrodzenia;
 • kwota wolna przy potrącaniu zaliczek pieniężnych udzielanych pracownikowi stanowi 75 proc. wysokości minimalnego wynagrodzenia;
 • dodatek za pracę w porze nocnej stanowi 20 proc. stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę

Zobacz: Minimalne wynagrodzenie za pracę 2013

Podstawa prawna: Konstytucja

Kodeks pracy

Ustawa z dnia 10 października 2002 roku o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. z 2002 r. nr 200 poz. 1679, z późn. zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kolorowe paski na zgrzewach tubek past do zębów i innych kosmetyków. Czy wiesz co znaczą? Ekspert obala mity

Badania pokazują, że 76,9% dorosłych Polaków nie zna znaczenia kolorowych pasków na tubkach past do zębów. Natomiast tylko 7,9% ankietowanych uważa, że wie, o czym one mówią. Natomiast 15,2% badanych twierdzi, że nie pamięta, o co w tym chodzi. Autorzy raportu przekonują, że choć na pierwszy rzut oka temat wygląda dość błaho, to długofalowo wprowadzeni w błąd konsumenci mogą na tym zdrowotnie ucierpieć. Raport obala też mity, że wyżej wskazane paski przynoszą konsumentom jakieś istotne informacje o składzie bądź innych aspektach past do zębów. Jedocześnie eksperci dodają, że właściwie nie mają one żadenego znaczenia, bo są to tylko i wyłącznie oznaczenia o charakterze drukarskim.

Obawa przed sztuczną inteligencją. Czy AI pozbawi nas pracy?

Technologia może pomóc w obliczu zmniejszania się siły roboczej spowodowanego starzeniem się populacji. Jednak prawie połowa respondentów spodziewa się, że sztuczna inteligencja zmniejszy dostępność miejsc pracy - poinformowano w raporcie Allianz Trade.

Tylko ZUS czy również OFE ma gromadzić składki? Oświadczenie tylko do 31 lipca. Ważna decyzja dla mężczyzn przed 55 r. życia i kobiet przez 50. urodzinami

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że tylko do 31 lipca 2024 r. mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, a kobiety 50 lat mogą kolejny raz zdecydować, gdzie ma trafiać część ich składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE. Zmiana decyzji wymaga złożenia specjalnego oświadczenia ZUS-US-OFE-03.

4-dniowy tydzień pracy sprawdza się za granicą. Polscy pracodawcy są sceptyczni

Polscy pracodawcy nie palą się do skrócenia tygodniowego czasu pracy, a 51 proc. uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. W programach pilotażowych przeprowadzonych w innych krajach odnotowano m.in. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców. Krótszy czas pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie już 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość.

REKLAMA

Mój Prąd 6.0 - wnioski od 2 września 2024 r. Dofinansowanie mikroinstalacji fotowoltaicznej przyłączonej po 1 sierpnia 2024 r. tylko z magazynem energii i rozliczanej w systemie net-billing

Ministerstwo Klimatu i Środowiska opublikowało założenia programu Mój Prąd 6.0. Dofinansowanie otrzymają tylko takie mikroinstalacje fotowoltaiczne (PV), zgłaszane do przyłączenia do sieci po 1 sierpnia 2024 r., które będą współdziałać z magazynem energii i będą rozliczane w systemie net-billing. Nabór wniosków zaczyna się 2 września br.

Zakaz trzymania psów na uwięzi od 2025 roku. Tylko 2 wyjątki. Także minimalne powierzchnie kojców [projekt nowelizacji]

Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt autorstwa posłów Koalicji Obywatelskiej, wprowadzający zakaz trzymania psów na uwięzi. Ten zakaz będzie miał dwa wyjątki: będzie można tymczasowo trzymać psa na smyczy podczas spaceru i w transporcie. Zmiana przepisów mają wejść w życie sześć miesięcy po dniu publikacji w Dzienniku Ustaw.

Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

REKLAMA

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

REKLAMA