REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nie mniej niż 4510,90 zł brutto – 3405 złotych na rękę. Podwyżka o 144 zł dla tej grupy pracowników

wynagrodzenie minimalne 2025
wynagrodzenie minimalne 2025
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Nie mniej niż 4510,90 zł brutto – 3405 złotych na rękę. Podwyżka o 144 zł dla tej grupy pracowników. Ile będzie wynosić płaca minimalna od 2025 r? Dowiemy się tego już niedługo. Dziś w Białymstoku odbędzie się posiedzenie Rady Ministrów, na którym rząd ma zająć się propozycją wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz minimalnej stawki godzinowej w 2025 r. Ponad 3,5 mln pracowników czeka z niecierpliwością na wieści. 

Propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę i minimalnej stawki godzinowej Rada Ministrów ma przedstawić Radzie Dialogu Społecznego (RDS) zgodnie z przepisami do 15 czerwca. 

REKLAMA

Wynagrodzenie minimalne 2024 - dwie podwyżki w roku

Obecnie minimalne wynagrodzenie wynosi 4242 zł, wzrost nastąpił z dniem 1 stycznia 2024 r. Minimalna stawka godzinowa wynosi na ten moment 27,70 zł. Ale na tym nie koniec. Od 1 lipca bieżącego roku zaplanowano kolejną podwyżkę płacy minimalnej. Tzw. najniższa krajowa będzie wynosić 4300 zł. Minimalna stawka godzinowa natomiast wyniesie 28,10 zł. 

Z szacunków Głównego Urzędu Statystycznego i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że w Polsce minimalne wynagrodzenie pobiera około 3,6 mln pracujących.  

Na co wpływa płaca minimalna 

Podwyższenie płacy minimalnej to nie tylko wzrost comiesięcznej wypłaty dla pracownika. Każdorazowy wzrost wynagrodzenia ma wpływ również na inne świadczenia, np. 

  • kwotę wolną od potrąceń 
  • podstawę wymiaru zasiłku chorobowego i macierzyńskiego
  • dodatek za pracę w porze nocnej
  • wynagrodzenie postojowe
  • wysokość odprawy pieniężnej
  • wysokość wpłat dokonywanych w ramach PPK
  • grzywny i mandaty

Wynagrodzenie minimalne 2025: Nie mniej niż 4510,90 zł brutto – 3405 złotych na rękę

Ile będzie wynosiła płaca minimalna od 1 stycznia 2025 r.? Premier Donald Tusk mówił ostatnio, że propozycja płacy minimalnej będzie zgodna z ustawą, czyli jej poziom będzie kształtowany przez planowany wskaźnik inflacji i procent PKB, a najprościej mówiąc czyli ma wzrosnąć o około 6%. 

To oznaczałoby, że około 3,6 mln pracowników będzie zarabiać 4510,90 zł brutto, co daje pensji 3405 zł netto. Stawka godzinowa wynosiłaby 29,50 zł. 

Zobacz także: Płaca minimalna 2025. Rząd podejmie dzisiaj decyzję
L4 płatne nawet w 100 proc. Dziemianowicz-Bąk: Chcemy zabezpieczyć pracodawców [WYWIAD]

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Premier D. Tusk zadecydował o podwyżkach: budżetówka waloryzacja emerytur i rent, pensja minimalna

Rząd premiera D. Tusk proponuje na 2025 r.: budżetówka z podwyżką 4,1%, min. waloryzacja emerytur i rent 6,78%, pensja minimalna 4626 zł brutto, minimalna stawka godzinowa: 30,20 zł.

Renta wdowia 2024 r. – od kiedy, dla kogo, czy działa wstecz, wysokość

Renta wdowia 2024. Temat renty wdowiej nie cichnie. Podsumowujemy najważniejsze informacje dotyczące tego świadczenia. Dla kogo jest skierowane? W jakich wariantach będzie występować? Jaka będzie maksymalna wysokość renty wdowiej? 

330,07 zł miesięcznie dodatku dla seniora po ukończeniu 75 lat. Jak ubiegać się o tzw. dodatek pielęgnacyjny w 2024 r.

Czy senior po ukończeniu 75 lat może uzyskać dodatek pielęgnacyjny? Kto wypłaca takie świadczenie i ile ono aktualnie wynosi? Odpowiadamy!

Sprzedaż przez platformy internetowe. Poważne zmiany już od lipca, prezydent podpisał ustawę

Sprzedaż przez platformy internetowe będzie lepiej kontrolowana przez służby skarbowe. Od lipca 2024 roku wchodzi obowiązek raportowania sprzedawców towarów, którzy dokonali więcej niż 30 transakcji tego rodzaju, a ich łączne wynagrodzeni przekroczyło równowartość 2 tys. euro. W przypadku usług raportowana będzie każda transakcja sprzedaży.

REKLAMA

64 500 zł brutto dla każdego pracownika od 1 lipca 2024 r. Tyle wyniesie odprawa po podwyżce wynagrodzenia minimalnego

Wysokość odprawy po podwyżce wynagrodzenia minimalnego od 1 lipca 2024 roku będzie wynosiła maksymalnie 64 500 zł brutto. Zasadą jest bowiem, że kwota odprawy nie może przekroczyć 15-krotnego minimalnego wynagrodzenia za pracę, które obowiązuje na dzień rozwiązania stosunku pracy.

Dziedziczenie pieniędzy z ZUS. Kto może, jakie warunki?

Po śmierci osoby, dla której prowadzone jest subkonto w ZUS, dochodzi do dziedziczenia środków. Jak wyglądają zasady dziedziczenia środków z subkonta w ZUS? Kto i kiedy może dziedziczyć środki pieniężne z ZUS?

Ograniczenie sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych. Leszczyna: Będzie projekt

Minister Zdrowia, Izabela Leszczyna, ogłosiła, że planuje przedstawić projekt ustawy ograniczającej nocną sprzedaż alkoholu na stacjach benzynowych. 

Propozycja wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz minimalnej stawki godzinowej w 2025 r.

Propozycja wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz minimalnej stawki godzinowej w 2025 roku znajduje się w planowanym porządku obrad rządu, które mają być wznowione w czwartek 13 czerwca o godz. 10. Zgodnie z przepisami Rada Ministrów do 15 czerwca ma przedstawić Radzie Dialogu Społecznego (RDS) propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę i minimalnej stawki godzinowej.

REKLAMA

Aktywny Rodzic (babciowe) od 1 października 2024 r. ZUS wypłaci środki wstecz

Wnioski o wypłatę z programu "Aktywny rodzic" (babciowego) będzie można składać już od 1 października 2024 r. Wypłatą świadczeń zajmie się ZUS. Rodzice w okresie pierwszych trzech miesięcy trwania programu będą mogli wnioskować o świadczenie z wypłatą środków wstecz.

Prawo: Sposobem na przerwanie biegu zasiedzenia jest wpis roszczenia w księdze wieczystej. Np. wierzycieli albo urzędu skarbowego

Broni przez zasiedzeniem wpis w księdze wieczystej nieruchomości. Jest to znak, że osoba składająca informację o roszczeniu uważa za właściciela nieruchomości nie jej aktualnego posiadacza (starającego się o jej zasiedzenie), a rzeczywistego właściciela (wskazanego w akcie notarialnym i księdze wieczystej).

REKLAMA