reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zarobki > Zarobki i prawo > W jakiej formie może być wypłacane wynagrodzenie?

W jakiej formie może być wypłacane wynagrodzenie?

Otrzymuje wynagrodzenie na konto bankowe, pracodawca poinformował mnie ze takie są wymogi prawa pracy i nie mogę wynagrodzenia otrzymywać np. do ręki. Czy pracodawca ma racje?

Należy zaznaczyć, że zgodnie z art. 86 § 2 Kodeksu pracy wypłaty wynagrodzenia dokonuje się w formie pieniężnej; częściowe spełnienie wynagrodzenia w innej formie niż pieniężna jest dopuszczalne tylko wówczas, gdy przewidują to ustawowe przepisy prawa pracy lub układ zbiorowy pracy. Ponadto § 3 stanowi, że obowiązek wypłacenia wynagrodzenia może być spełniony w inny sposób niż do rąk pracownika, jeżeli tak stanowi układ zbiorowy pracy lub pracownik uprzednio wyrazi na to zgodę na piśmie. Z związku z czym pracodawca nie ma racji. Wynagrodzenie może być przelewane na konto bankowe, ale tylko za zgodą pracownika wyrażoną na piśmie. Pracodawca nie może zmusić pracownika do założenia konta w sytuacji gdy inny pracownicy wyrazili na to zgodę

Zobacz również: Wynagrodzenie minimalne w 2011 roku

Reasumując; pracodawca nie ma racji, często wynagrodzenie jest przelewane na konto bankowe pracownika, jednak zasadą jest, że wynagrodzenie pracownik otrzymuje do ręki.

Podstawa prawna:

Art. 86 Kodeksu pracy

Zobacz również serwis: Zarobki

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Urszula Wójcik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama