reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zarobki > Zarobki i prawo > Czy wynagrodzenie można wypłacać tylko w złotówkach

Czy wynagrodzenie można wypłacać tylko w złotówkach

Z dniem 24 stycznia 2009 roku weszła w życie Ustawa z dnia 23 października 2008 roku o zmianie ustawy Kodeks cywilny oraz ustawy Prawo dewizowe. Z chwilą wejścia w życie nowych przepisów zobowiązania pieniężne mogą być wyrażone zarówno w walucie polskiej jak i obcej, a rozliczenia między stronami mogą być dokonywane według umowy stron.

Należy podkreślić, że przepisy Kodeksu pracy nie regulują w jakiej walucie ma być wyrażone i wypłacane wynagrodzenie. Zgodnie z art. 300 Kodeksu pracy w sprawach nie unormowanych przepisami prawa pracy do stosunku pracy stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu cywilnego, jeżeli nie są one sprzeczne z zasadami prawa pracy.
Jakie przepisy obowiązywały przed wejściem nowelizacji

Do dnia 24 stycznia 2009 r. obowiązywał przepis art. 358 Kodeksu cywilnego, który stanowił o konieczności wyrażania wszelkich zobowiązań pieniężnych na obszarze Polski wyłącznie w walucie polskiej, poza wyjątkami (uregulowanymi w art. 9 pkt 15 Prawa dewizowego) w których czynności są dokonywane w dozwolonym na podstawie ustawy lub zezwolenia dewizowego obrocie dewizowym: z zagranicą, między nierezydentami lub między rezydentami będącymi osobami fizycznymi, w zakresie niezwiązanym z działalnością gospodarczą.

Nowelizacja zmieniła brzmienie art. 358 Kc zgodnie z którym zobowiązania pieniężne mogą być wyrażane zarówno w pieniądzu polskim jak i w walutach obcych, zaś spełnienie świadczenia wyrażonego w walucie obcej może nastąpić zarówno w tej walucie jak i w pieniądzu polskim, chyba że ustawa, orzeczenie sądowe będące źródłem zobowiązania lub czynność prawna zastrzega spełnienie świadczenia w walucie obcej.

W związku z powyższym zniesienie zasady walutowości umożliwia ustalenie w umowie o pracę, iż wynagrodzenie za pracę będzie wypłacane w innej walucie niż w złotówkach. 

Zobacz również serwis: Prawa pracownika

Jeżeli wynagrodzenie o pracę jest ustalone w walucie obcej i ma być wypłacane w tej walucie, stronny powinny określić to w umowie, jeżeli tego nie uczynią od pracodawcy będzie zależało, czy dokona wypłaty w pieniądzu polskim czy w walucie obcej.

Zobacz również serwis: Zarobki

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy

Ustawa z dnia 27 lipca 2002 r. Prawo dewizowe

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

dr Adrianna Lewandowska, MBA

Założycielka i prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego, doradca rodzin biznesowych, właścicielka firmy doradczej Lewandowska & Partnerzy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama