reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zarobki > Zarobki i prawo > Czy wynagrodzenie zawsze jest wypłacane z dołu?

Czy wynagrodzenie zawsze jest wypłacane z dołu?

Podjąłem nową pracę, u poprzedniego pracodawcy wynagrodzenie miałem wypłacane z góry, nowy pracodawca poinformował mnie, że u niego wszystkim wypłacane jest wynagrodzenie z dołu bo tak stanowią przepisy . Czy wynagrodzenie zawsze musi być wypłacane z dołu?

Zgodnie z art. 85 Kodeksu pracy wypłaty wynagrodzenia za pracę dokonuje się co najmniej raz w miesiącu, w stałym i ustalonym z góry terminie. Ponadto wynagrodzenie za pracę płatne raz w miesiącu wypłaca się z dołu, niezwłocznie po ustaleniu jego pełnej wysokości, nie później jednak niż w ciągu pierwszych 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego. Jeżeli ustalony dzień wypłaty wynagrodzenia za pracę jest dniem wolnym od pracy, wynagrodzenie wypłaca się w dniu poprzedzającym. Składniki wynagrodzenia za pracę, przysługujące pracownikowi za okresy dłuższe niż jeden miesiąc, wypłaca się z dołu w terminach określonych w przepisach prawa pracy. 

Zobacz również: Czy wynagrodzenie przysługuje tylko za pracę wykonaną?

Zgodnie z powyższym przepisem wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną i dlatego co do zasady wypłacane jest z dołu. Należy jednak przy tym zaznaczyć, że przepisy nie zakazują pracodawcy wypłaty wynagrodzenia z góry. Taka możliwość istnieje o ile zapisy umowy o pracę lub regulamin wynagradzania tak stanowi. Warto również nadmienić, że pracodawca, na żądanie pracownika, jest obowiązany udostępnić do wglądu dokumenty, na których podstawie zostało obliczone jego wynagrodzenie.

Podstawa prawna:

Kodeks pracy

Zobacz również serwis: Zarobki

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Dramowicz

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama