REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wygląda kontrola zwolnień lekarskich przeprowadzana przez ZUS?

Poprzez kontrolę zwolnienia lekarskiego można stwierdzić, czy niezdolność do pracy została prawidłowo orzeczona na druku ZUS ZLA.
Poprzez kontrolę zwolnienia lekarskiego można stwierdzić, czy niezdolność do pracy została prawidłowo orzeczona na druku ZUS ZLA.

REKLAMA

REKLAMA

Zakład Ubezpieczeń Społecznych może kontrolować zarówno zasadność jaki i prawidłowość wystawiania zwolnienia lekarskiego. Kontrola taka może być przeprowadzona przez lekarza orzecznika ZUS, który sprawdza, czy informacje podane na druku zwolnienia lekarskiego – ZUS ZLA, są zgodne ze stanem faktycznym.

Na czyj wniosek może być przeprowadzona kontrolna?

REKLAMA

O przeprowadzenie kontroli prawidłowości orzekania o czasowej zdolności do pracy z powodu choroby oraz wystawiania zaświadczeń lekarskich mogą występować:

- pracodawcy/płatnicy składek 

- wydziały zasiłków ZUS realizujące wypłaty zasiłków chorobowych,

- lekarze orzecznicy ZUS,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- instytucja właściwa danego państwa , która jest zobowiązana do wypłaty świadczeń, a także pracodawca – w stosunku o osób migrujących na terenie UE.

Jakie kroki podejmuje się w czasie kontroli?

1. Wezwanie osoby kontrolowanej na badanie – ZUS wysyła wezwanie listem poleconym, za zwrotnym poświadczeniem odbioru, ze wskazaniem terminu badania przez lekarza orzecznika, konsultanta lub dostarczenia wyników badań pomocniczych.

Wezwany ma obowiązek udostępnienia posiadanej dokumentacji medycznej lekarzowi przeprowadzającemu badanie. Jeżeli osoba ta uniemożliwi przeprowadzenie badanie lub nie dostarczy wyników badań w określonym terminie – zaświadczenie lekarskie, będące przedmiotem kontroli traci ważność od dnia następującego po tym terminie.

2. Podczas kontroli lekarz może podjąć następujące kroki:

- przeprowadzić badanie ubezpieczonego w wyznaczonym miejscu lub miejscu jego pobytu,
- skierować ubezpieczonego na badanie specjalistyczne przez lekarza konsultanta ZUS
- zażądać od lekarza, dentysty, felczera, który wystawił zaświadczenie lekarskiego, udostępnienia dokumentacji medycznej, udzielenia wyjaśnień i informacji w sprawie
- zlecić wykonanie badań pomocniczych w wyznaczonym terminie.

Zobacz również: Co powinno znajdować się w zaświadczeniu lekarskim?

 Wyniki i skutki badania

Poprzez badanie lekarz stwierdza, czy niezdolność do pracy została prawidłowo orzeczona na druku ZUS ZLA.

Jeżeli ZUS ustali wcześniejszą datę ustania niezdolności do pracy niż orzeczona na druku ZUS ZLA, lekarz orzecznik ZUS wystawia zaświadczenie na druku ZUS ZLA/k, które jest traktowane na równi z zaświadczenie lekarskim o braku przeciwwskazań do podjęcia pracy na danym stanowisku i - wręczane ubezpieczonemu – musi być przez niego dostarczone płatnikowi składek.

Zobacz również serwis: Wypłata zasiłków

W takim wypadku oraz w sytuacji, gdy ubezpieczony uniemożliwienia przeprowadzenia kontroli, lub nie dostarczy wyników badań, ZUS wydaje decyzję o odmowie, braku prawa do zasiłku chorobowego. Kopia takiej decyzji ZSU przesyła ja także pracodawcy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  ZNP: Na jeden rok przywróćmy do szkół wiedzą o społeczeństwie. Inaczej zwolnienia nauczycieli albo mniejsze wynagrodzenia

  HIT zostanie zlikwidowany, a jego następca będzie wprowadzony do szkół dopiero w roku szkolnym 2025/2026. Co przez rok zrobić z nauczycielami uczącymi HITu? ZNP ma rozwiązanie.

  Komunikat MC: Będą jednolite procedury usuwania nielegalnych treści z Internetu. Nie będzie można wykorzystywać wrażliwych danych osobowych do profilowania w celach reklamowych

  Ministerstwo Cyfryzacji podało w komunikacie, że zakończyły się konsultacje projektu ustawy implementującej unijny akt o usługach cyfrowych (Digital Services Act) do krajowego porządku prawnego. Nowe przepisy mają poprawić bezpieczeństwo użytkowników w sieci, wspierać walkę z nielegalnymi treściami w internecie, a także doprecyzować kwestie dotyczących moderowania treści.

  Ministerstwo Cyfryzacji: Zakończyły się konsultacje projektu ustawy - Prawo komunikacji elektronicznej. Więcej przedsiębiorców zapłaci opłatę telekomunikacyjną

  Ministerstwo Cyfryzacji podało informację dotyczącą projektu ustawy - Prawo komunikacji elektronicznej. Zmienią się stawki opłat telekomunikacyjnych. Zwiększy się też liczba przedsiębiorców telekomunikacyjnych zobowiązanych do zapłaty opłaty telekomunikacyjnej.

  Laptopy także dla nauczycieli przedszkoli i poradni psychologiczno-pedagogicznych. Kiedy? Sprawdź, co się zmienia w tej sprawie

  Określone grupy nauczycieli otrzymały w 2023 r. wsparcie na rozwój kompetencji cyfrowych. Nadal aktualne pozostaje pytanie, co z pozostałymi nauczycielami, którzy nie mogli jeszcze liczyć na bon na zakup laptopa? Czy zostaną uwzględnieni w ramach II rewizji Krajowego Planu Odbudowy? ZNP podjął działania w tej sprawie.

  REKLAMA

  Eurowybory 2024 - kiedy? Do 22 kwietnia jest czas na zawiadomienie PKW o utworzeniu komitetu wyborczego, do 2 maja trzeba zgłosić kandydatów na posłów do PE

  Eurowybory w Polsce odbędą się 9 czerwca 2024 roku. Natomiast do 22 kwietnia jest czas na zawiadomienie PKW o utworzeniu komitetu wyborczego, a do 2 maja należy zgłosić kandydatów na posłów do Parlamentu Europejskiego.

  Morderstwo Polaka w Szwecji. Aresztowano 17-latka

  Sąd rejonowy w Huddinge, pod Sztokholmem, aresztował na dwa tygodnie 17-latka w związku z morderstwem 39-letniego Polaka. Prokuratura oskarża nastolatka o "ukrywanie przestępstwa". Yassin Z., z długimi kręconymi włosami, wszedł na salę sądową ubrany w koszulkę i spodnie dresowe, nie wykazując żadnych emocji. Przez swojego obrońcę przekazał, że "zaprzecza popełnieniu przestępstwa".

  Mniej zarobimy na zleceniach. To efekt kamienia milowego KPO. Sprawdź, od kiedy i jak zmienią się przepisy. Już wiadomo.

  Wszystkie umowy cywilnoprawne mają podlegać składkom na ubezpieczenia społeczne, by Polska mogła otrzymać kolejne środki z KPO. To będzie koniec płacenia składek do wysokości minimalnego wynagrodzenia. Przesądził kamień milowy KPO.

  Dramatycznie spadnie liczba ludności w Polsce. Ekspert ocenia, że konieczne będzie podwyższenie wieku emerytalnego

  W Polsce zmniejsza się liczba ludności. Programy wspierające zwiększanie dzietności to za mało, by odwrócić niekorzystne trendy. Podwyższenie wieku emerytalnego będzie konieczne, żeby w dłuższej perspektywie utrzymać stabilny system ubezpieczeń – twierdzi prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak, dyrektor Instytutu Statystyki i Demografii SGH.

  REKLAMA

  60 proc. wełny według metki, a w rzeczywistości jej brak. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań, UOKiK nałożył kary

  Na firmy wprowadzające klientów w błąd informacją o składzie ubrań na metce UOKiK nałożył kary finansowe. "Konsumenci nie mogą samodzielnie zweryfikować składu surowcowego odzieży, muszą w tym zakresie ufać informacjom na etykiecie" - powiedział prezes Tomasz Chróstny. 

  Kodeks pracy: pracodawca musi chronić seksualność i płodność pracownika [nowy rejestr, nowelizacja]

  Nowe przepisy w kodeksie pracy mają wyeliminować (albo ograniczyć) kontakt pracowników z takimi substancjami jak toluen, styren, etoksyetanol, nitrobenzen, tlenek węgla, bisfenol A, estry kwasu ftalowego czy metale – ołów, kadm, rtęć i ich związki. To tzw. substancje reprotoksyczne.

  REKLAMA