reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek chorobowy > Kiedy nie przelicza się ponownie wysokości zasiłku

Kiedy nie przelicza się ponownie wysokości zasiłku


Co do zasady, wysokość wynagrodzenia chorobowego i zasiłków zależy od naszych zarobków uzyskanych na 12 miesięcy przed chorobą. Nie oznacza to jednak, że każde nowe zwolnienie lekarskie, czy też zasiłek innego rodzaju w kolejnym miesiącu będzie powodował wyliczenie na nowo podstawy świadczenia.

Nie ma również znaczenia dla przeliczania podstawy świadczenia, jakiego rodzaju zasiłki są nam kolejno wypłacane. Nie jest ważne, czy ubiegamy się o zasiłek chorobowy przed którym pobieraliśmy wynagrodzenie chorobowe, czy też wnioskujemy o zasiłek opiekuńczy po uprzednio pobieranym zasiłku macierzyńskim. Ważna jest długość przerwy pomiędzy okresami wypłacanych świadczeń i to ona decyduje jakie zarobki będą brane pod uwagę przy ustalaniu wysokości danego świadczenia.

Osoba prowadząca pozarolniczą działalność pobierała kolejno:
1) zasiłek opiekuńczy w okresie od 25 do 30 października 2009r.,
2) zasiłek chorobowy w okresie od 1 lutego do 12 lutego 2010r.,
3) zasiłek chorobowy w okresie od 24 lutego 2010r. do 30 marca 2010r.,

Od 31 marca 2010r. osobie tej przysługuje zasiłek macierzyński w związku z urodzeniem dziecka.
Wysokość kolejnych świadczeń dla tej osoby będzie wyliczana ze średnich podstaw wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, od których zostały opłacone składki chorobowe.

I tak:
Podstawa zasiłku opiekuńczego wskazanego w pkt 1) będzie ustalona ze średniej podstaw wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne osoby prowadzącej działalność z okresu październik 2008 r. – wrzesień 2009 r.

Podstawa zasiłku chorobowego za okres wskazany w pkt 2) będzie ustalana na nowo, ponieważ od ostatniego zasiłku upłynęły pełne 3 miesiące kalendarzowe (listopad, grudzień, styczeń). Do obliczenia wysokości zasiłku będą więc brane pod uwagę podstawy wymiaru składek prowadzącej pozarolniczą działalność z okresu luty 2009 r. – styczeń 2010r.

Zobacz również serwis: Zasiłki

Podstawa zasiłku chorobowego przysługującego w okresie podanym w pkt 3) nie będzie ustalana na nowo, ponieważ nie upłynęły 3 miesiące przerwy od ostatniego zwolnienia lekarskiego. Wysokość świadczenia będzie więc obliczona od podstawy zasiłku ustalonej poprzednio, z okresu luty 2009 r. – styczeń 2010r.

Wysokość zasiłku macierzyńskiego przysługującego od 31 marca 2010r. będzie taka sama jak zasiłku chorobowego pobieranego bezpośrednio przed macierzyńskim, ponieważ nie było żadnej przerwy pomiędzy tymi świadczeniami, a nie ma znaczenia fakt, że są to zasiłki różnego rodzaju.

Podstawa świadczenia będzie mimo wszystko również obliczona na nowo w przypadku, kiedy pracownikowi zmieniono wymiar czasu pracy od momentu pobierania ostatniego świadczenia. Wtedy do podstawy zasiłku należy wziąć pod uwagę tylko wynagrodzenie uzyskane już po zmianie etatu, nawet jeśli od ostatniego zasiłku nie upłynęły 3 miesiące.

Pracownica zatrudniona w pełnym wymiarze czasu pracy pobierała zasiłek opiekuńczy od 10 do 12 listopada 2009 r. Od stycznia 2010r. pracuje w wymiarze 6/8 etatu. W dniu 20 marca 2010 r. zachorowała. Podstawa wynagrodzenia chorobowego przysługującego za okres bieżącego zwolnienia lekarskiego będzie ustalona na nowo, z zarobków uzyskanych tylko za miesiące styczeń i luty 2010r. , a więc po zmianie etatu.

Podstawa prawna: Ustawa z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

EESTI CONSULTING OÜ

Consulting, doradztwo prawno-podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama