REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasiłek chorobowy w 2023 roku – ile wynosi i jak wyliczyć?

Paulina Karpińska, Redaktor
Z Grupą Infor PL zwązana od grudnia 2021 roku. Pełni w niej funkcję redaktora prowadzącego serwis Nieruchomości oraz współprowadzącego serwisy Prawo i Biznes.
Zasiłek chorobowy w 2023 roku – ile wynosi i jak wyliczyć?
Zasiłek chorobowy w 2023 roku – ile wynosi i jak wyliczyć?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Świadczenie pieniężne dla osób, które utraciły zdolność do pracy, czyli zasiłek chorobowy, uzależnione jest od wysokości wynagrodzenia. Ile w 2023 roku wynosi podstawa wymiaru zasiłku chorobowego?
rozwiń >

Dla kogo zasiłek chorobowy w 2023?

Zasiłek chorobowy przysługuje osobie objętej ubezpieczeniem społecznym, która stała się niezdolna do pracy z powodu choroby. Prawo do niego nabywa się po upływie ustalonego okresu ubezpieczenia:

REKLAMA

- po 30 dniach w przypadku ubezpieczenia obowiązkowego.

- po 90 dniach w przypadku ubezpieczenia dobrowolnego.

 

W przypadku zakończenia pracy i ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, zasiłek chorobowy z tytułu niezdolności do pracy przysługuje, gdy niezdolność do pracy trwała minimum 30 dni i powstała nie później niż:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- w ciągu 14 dni od zakończenia objęcia ubezpieczeniem chorobowym,

- w ciągu 3 miesięcy w przypadku choroby, której objawy ujawniają się w czasie dłuższym niż 14 dni, w tym choroby zakaźne.

 

Nie może on jednak wówczas trwać dłużej niż 91 dni. Ograniczenie to nie dotyczy kobiet w ciąży i osób, które zapadły na gruźlicę, a także osób, u których niezdolności do pracy powstałej wskutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów

 

Osobie, której niezdolność do pracy powstała na skutek nadużycia alkoholu, zasiłek chorobowy nie przysługuje za okres pierwszych 5 dni.

 

Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego w 2023 roku

W 2023 r. minimalna podstawa wymiaru chorobowego wyniesie:

 • od 1 stycznia do 30 czerwca - 3 011,52 zł,
 • od 1 lipca do 31 grudnia – 3 106,44 zł.

Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego pracownika z tytułu pracy w pełnym wymiarze czasu pracy nie może być niższa od kwoty ustawowego minimalnego wynagrodzenia za pracę po jego pomniejszeniu o 13,71%.

 

Ile wynosi zasiłek choroby w 2023 roku?

Miesięczny zasiłek chorobowy wynosi 80% podstawy wymiaru zasiłku. Jego wysokość jest taka sama w przypadku pobytu w szpitalu.

 

Do 100% podstawy zasiłku chorobowego są uprawnione:

 • Kobiety w ciąży,
 • Osoby, które uległy wypadkowi w drodze do lub z pracy,
 • Osoby, których niezdolność do pracy powstała na skutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów

Jak obliczyć wysokość zasiłku? Kwota zasiłku uzależniona jest od zarobków ubezpieczonego. Podstawa wymiaru zasiłku to bowiem średnie wynagrodzenie pracownika z ostatnich 12 miesięcy. Jeśli pracował krócej, to ze wszystkich miesięcy pracy.

 

Jak długo można pobierać zasiłek chorobowy?

Zasiłek chorobowy z tytułu niezdolności do pracy może być pobierany przez ustawowo określony czas. Wynosi on:

- 182 dni w przypadku choroby,

- 270 dni w przypadku ciąży, bądź gruźlicy.

Przy czym do liczby tej wlicza się zarówno okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy, jak i czas poprzednich – jeśli nie przekroczyły 60 dni – niezależnie od rodzaju choroby.

 

Co z zasiłkiem chorobowym po 182 dniach?

Osoba, która wyczerpała czas pobierania zasiłku chorobowego, a w dalszym ciągu jest niezdolna do powrotu do pracy, może ubiegać się o świadczenie rehabilitacyjne. Jednak to może pobierać tylko przez okres 12 miesięcy. Jeśli w dalszym ciągu nie będzie w stanie wrócić do pracy, pozostaje jej możliwość uzyskania renty zdrowotnej.

 

Ile wynosi zasiłek chorobowy za każdy dzień w 2023 roku?

Zasiłek chorobowy przysługuje za każdy dzień niezdolności do pracy, nie wyłączając dni wolnych od pracy. Za jeden dzień niezdolności do pracy pracownikowi przysługuje 1/30 część podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego, którą stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacane pracownikowi za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy, pomniejszone o 13,71%.

 

Jak złożyć wniosek o zasiłek chorobowy?

Osoby zatrudnione na umowę o pracę nie składają samodzielnie wniosków o zasiłek choroby. Robi to za niego pracodawca. Przy czym, pracownik nie musi dostarczać pracodawcy żadnych dokumentów, gdyż ten przesyła formularz do ZUS na podstawie zaświadczenia lekarskiego e-ZLA, które dociera do niego na profil PUE ZUS.

Natomiast samodzielnie wniosek o zasiłek chorobowy muszę złożyć:

 • osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą,
 • osoby z nimi współpracujące
 • osoby duchowne

 

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. 1999 Nr 60 poz. 636)

 


 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  W marcu 2024 r. przypada 168 godzin pracy i 21 dni roboczych. Niektórzy będą mieli szansę na dłuższy wypoczynek. Sprawdź, czy ty też.

  W marcu 2024 r. pracownicy będą musieli przepracować 168 godzin. Jednak na przełomie marca i kwietnia będą mieli szansę na przedłużenie wypoczynku.

  Jak przetrwać rozwód z narcyzem – 8 praktycznych wskazówek

  Rozwód z narcyzem to nie tylko prawne, ale i emocjonalne wyzwanie. Zerwanie więzów z osobą z narcystycznym zaburzeniem osobowości prowadzi do wzmożenia konfliktu. Oto 8 praktycznych wskazówek od psychologa, które pomagają przetrwać rozwód z narcyzem, a może nawet pomagają go wygrać.

  Rząd o 20% podwyższa rozporządzeniami dodatki dla mundurowych. Pierwszym etapem były podwyżki 20% kwoty bazowej na 2024 r.

  Przykładem takich zmian jest Służba Graniczna i opracowany przez rząd projekt zmian w rozporządzeniu w sprawie uposażenia zasadniczego oraz dodatków do uposażenia funkcjonariuszy Straży Granicznej (Dz. U. z 2022 r. poz. 2424). Najdalej za kilkanaście dni stanie się obowiązującym prawem. 

  Orzekanie o zdolności do służby wojskowej. Nowe rozporządzenie ma zmniejszyć ilość osób uznanych za niezdolne do służby wojskowej

  Zmienią się zasady orzekania o zdolności do służby wojskowej. Rząd pracuje nad projektem rozporządzenia, które ma m.in. zmniejszyć odsetek osób uznawanych za niezdolne do służby wojskowej.

  REKLAMA

  Komunikat PFRON: od 1 marca dopłaty przez 5 lat do czynszu. 2732 zł w Katowicach, 2600 zł w Bydgoszczy i 3344 zł w Warszawie [miesięcznie]

  PFRON poinformował, że od 1 marca obowiązuje bardzo korzystna nowość dla osób niepełnosprawnych. Wsparcie finansowe na wynajem mieszkania lub domu jednorodzinnego może być udzielane nawet przez 5 lat (60 miesięcy). Poprzednio to było 36 miesięcy.

  Podatek wyrównawczy - to będzie nowy podatek w Polsce, zapłacą go przedsiębiorstwa

  Do polskiego systemu prawnego ma zostać wprowadzony podatek wyrównawczy. Rząd pracuje nad projektem ustawy wdrażającej dyrektywę UE zapewniającą minimalny poziom opodatkowania międzynarodowych grup przedsiębiorstw oraz dużych grup krajowych.

  Kolejne podwyżki 30% dla nauczycieli dopiero za dwa lata? Dyplomowany nie będzie miał w 2025 r. 7500 zł brutto zasadniczej?

  „Barbara Nowacka nie zamierza składać nauczycielom wielkich deklaracji finansowych, ponieważ – jak podkreśliła – finansowo jest znacznie gorzej niż się wydaje.” Taką PAP podał informację dodając "Zdaniem szefowej resortu reforma możliwa będzie najwcześniej w 2026 r.". 

  14 marca 2024 r. o godz. 16 upływa termin na zgłaszanie kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast

  Już 14 marca 2024 r. o godz. 16 upływa termin na zgłaszanie kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Kandydat musi mieszkać na terenie województwa, powiatu, gminy, miasta czy dzielnicy, w których chce zdobyć mandat.

  REKLAMA

  MIĘDZYNARODOWY PRZEGLĄD PRASY INFOR.PL: Trump z Bidenem walczą o głosy pracowników

  Zapraszamy na Międzynarodowy Przegląd Prasy

  Nowe rozporządzenie. Sygnały alarmowe i komunikaty ostrzegawcze w razie zagrożenia skażeniami lub wystąpienia skażeń

  W przypadku wykrycia zagrożenia skażeniami lub stwierdzenia wystąpienia skażeń wprowadza się lub ogłasza sygnały alarmowe lub komunikaty ostrzegawcze. Obowiązują one na terytorium Polski i dotyczą wszystkich osób przebywających na jej obszarze. Rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 2 marca 2024 r.

  REKLAMA