REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Te terminy wpływają na zasiłek dla bezrobotnych

zasiłek
zasiłek
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Na te terminy zwróć uwagę, jeśli planujesz zarejestrować się w urzędzie pracy, od nich będzie zależało, czy zostanie Ci przyznany zasiłek dla bezrobotnych. 

Jakie terminy wpływają na uzyskanie zasiłku dla bezrobotnych

Prawo do zasiłku - 18 miesięcy 

Pod kątem prawa do zasiłku urząd pracy sprawdza 18 miesięcy bezpośrednio poprzedzające rejestrację. Jeśli udokumentujesz w tym czasie przynajmniej 365 dni uprawniające do zasiłku, świadczenie zostanie Ci przyznane. 

REKLAMA

Okres uprawniający - 365 dni

Podstawowym okresem uprawniającym do zasiłku jest praca z wynagrodzeniem co najmniej minimalnym, od którego pracodawca opłacał składki na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy.

Tryb rozwiązania umowy - 6 miesięcy

Przed zarejestrowaniem się w urzędzie prześledź dodatkowo ostatnie 6 miesięcy pod kątem sposobu rozwiązania swoich umów o pracę. Jeśli w tym czasie rozwiązałeś umowę za porozumieniem stron lub sam złożyłeś wypowiedzenie, wtedy zasiłek będzie Ci przyznany dopiero po 90 dniach tzw. karencji i o te dni skrócony. 

Karencja - 90 dni

Przesunięcie naliczania zasiłku nie dotyczy wyłącznie osób, których umowy o pracę kończyły się z ich inicjatywy. Jeśli rejestrujesz się w trakcie zawieszonej działalności gospodarczej, również zostaniesz objęty 90-dniową karencją w naliczaniu zasiłku. 

Dłuższa karencja - 180 dni

REKLAMA

Jeśli w ciągu 6 miesięcy poprzedzających rejestrację zostałeś zwolniony dyscyplinarnie, zasiłek może zostać przyznany dopiero po 180 dniach karencji. Ta sama sytuacja dotyczy rozwiązania umowy o pracę zawartej na podstawie skierowania przez urząd do pracodawcy otrzymującego w ramach tego skierowania grant, świadczenie aktywizacyjne lub dofinansowanie wynagrodzenia, a rozwiązanie umowy nastąpiło przed upływem okresów tych form wsparcia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Kiedy nastąpi "rewolucja w L4", której tak wypatrują pracodawcy? I z czym się będzie wiązać?
13. emerytura do zwrotu? Taki scenariusz jest możliwy. Ciebie też to dotyczy?

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Zielona Linia

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Chcesz zmienić miejsce głosowania? Możesz to zrobić za pomocą telefonu

Ministerstwo Cyfryzacji informuje, że z pomocą aplikacji mObywatel 2.0 można jednorazowo zmienić miejsce głosowania. Jak to zrobić?

Przechodzisz na emeryturę? Kiedy korzystnie?

Osiągnięcie powszechnego wieku emerytalnego i udowodnienie okresu ubezpieczenia to podstawowe warunki przejścia na emeryturę. Jednak wybór momentu, w którym złożysz wniosek o emeryturę, jest także ważny. Wysokość emerytury z ZUS zależy bowiem także od miesiąca, w którym zdecydujesz się przejść na emeryturę. Kiedy najbardziej opłaca się przejść na emeryturę?

Rekrutacja do szkół średnich 2024 – zasady, terminy, wnioski

Do kiedy trwa rekrutacja do szkół ponadpodstawowych? Kiedy jest rekrutacja uzupełniająca? Do ilu szkół można złożyć dokumenty?

Energetyczna linia bezpośrednia – dla kogo nowe rozwiązanie?

Energetyczna linia bezpośrednia. 7 września 2023 roku weszły w życie zmiany w ustawie Prawo energetyczne, które zwiększają dostępność rozwiązania technologicznego nazywanego linią bezpośrednią. Choć przepisy w nowym kształcie obowiązują już od niemal roku, przedsiębiorcy podchodzą do tego rozwiązania z dystansem, co może wynikać z braku dostatecznej wiedzy. Wyjaśniamy więc, czym jest linia bezpośrednia i kto może z niej skorzystać.

REKLAMA

MON: Zmiany w dodatkach stażowych i awansach. Odejścia z wojska. Karta Rodziny Wojskowej

Wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak – Kamysz zapowiedział w Sejmie korzystne zmiany dla sił zbrojnych jak i poszczególnych żołnierzy. Przed nami modernizacja wojsk i więcej pieniędzy na wynagrodzenia mundurowych.

Rewolucja w Policji? Szkolenia 100% stacjonarne są historią? Szkolenia hybrydowe! Pierwsze zawodowe podoficerskie

Od 20 maja do 10 czerwca szkolenia hybrydowe policjantów. W Krakowie. Wdrożenie tego rozwiązania w całej Polsce zostałoby (prawdopodobnie) przyjęte z zadowoleniem przez mundurowych.

8 tys. zł dotacji do wzięcia. Rusza pilotażowy projekt wsparcia cyfryzacji mikro- oraz małych i średnich firm

8 tys. zł dotacji do wzięcia przez 195 przedsiębiorstw. Bank Światowy wybrał Koalicję na rzecz Polskich Innowacji (KPI) do wdrożenia w Polsce pilotażowego projektu wsparcia cyfryzacji mikro- oraz małych i średnich firm. Nabór do projektu rozpocznie się 23 maja 2024 r.

Zmiany dla rolników. Oznaczanie graficzne składników pochodzących od owadów i gotowe strefy produkcji rolniczej. Propozycje Kukiz'15 i PiS

W środę poseł Jarosław Sachajko z partii Kukiz’15 ogłosił trzy nowe projekty ustaw, które zostaną złożone przez klub PiS i koło Kukiz’15. 

REKLAMA

Od 1100 zł do 4400 zł – tyle można dostać na skończenie studiów. Wnioski na rok akademicki 2024/2025 są już przyjmowane.

Od 1100 zł do 4400 zł – tyle można dostać na skończenie studiów. Wnioski na rok akademicki 2024/2025 są już przyjmowane. Jednak trzeba spełnić określone warunki.

Działalność socjalna pracodawców a opodatkowanie

Działalność socjalna pracodawców a opodatkowanie. Czy świadczenia socjalne, otrzymywane przez pracownika z zakładowego funduszu socjalnego (ZFŚS), podlegają opodatkowaniu? Co mówi prawo podatkowe w tym zakresie?

REKLAMA