Kategorie

Na jaki zasiłek może liczyć bezrobotna w ciąży

Ewa Zawiślak-Szatańska
Bezrobotna kobieta w ciąży ma prawo do opieki zdrowotnej.
Bezrobotna kobieta w ciąży ma prawo do opieki zdrowotnej.
Osoby zarabiające, objęte ubezpieczeniem chorobowym, mają zapewnione świadczenia na wypadek choroby i macierzyństwa. A jak wygląda sytuacja bezrobotnych matek, które nie są objęte ubezpieczeniem chorobowym?

Bezrobotne zarejestrowane w Urzędzie Pracy podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu. Kiedy są uprawnione do zasiłku dla bezrobotnych, Urząd Pracy opłaca również za nie składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. W przypadku pobierających stypendia np. w trakcie odbywania stażu, oprócz ubezpieczenia emerytalnego i rentowego osoby te dodatkowo są objęte ubezpieczeniem wypadkowym. W żadnym w tych przypadków jednak nie ma możliwości objęcia bezrobotnych ubezpieczeniem chorobowym ani obowiązkowo, ani dobrowolnie.

Co więc w przypadku, jeśli kobieta bezrobotna zajdzie w ciążę? Czy również ma prawo do świadczeń z tytułu macierzyństwa?

Jeżeli kobieta w trakcie ciąży (która nie nabyła prawa do zasiłku chorobowego lub macierzyńskiego z ubezpieczenia chorobowego) aż do porodu nie ma prawa do zasiłku dla bezrobotnych i nie znajdzie zatrudnienia, niestety nie nabędzie prawa do zasiłku z tego tytułu. Wciąż ma jednak prawo do opieki zdrowotnej. Do ubezpieczenia zdrowotnego może również zgłosić swoje dziecko.

Kodeks pracy 2019. Praktyczny komentarz z przykładami + e-book „Zmiany w prawie pracy 2018/2019”

W nieco lepszej sytuacji są kobiety pobierające stypendium z Urzędu Pracy (np. w trakcie stażu, szkolenia czy przygotowania zawodowego). Stypendium to przysługuje także za dni niezdolności do pracy powodu choroby. Jeżeli więc kobieta w trakcie trwania stażu (będąc w ciąży) zachoruje lub urodzi dziecko, to zachowa prawo do stypendium w pełnej wysokości za okres swojej nieobecności. Musi wtedy przedłożyć zwolnienie lekarskie ZUS ZLA, wystawione na Urząd Pracy. Stypendium będzie wypłacane za taki okres, na jaki je przyznano.

Ewa T. po skończeniu technikum zarejestrowała się jako bezrobotna. Została skierowana przez Urząd Pracy na staż absolwencki, na okres 10 miesięcy. W tym czasie zaszła w ciążę, a jej stan zdrowia nie pozwalał na wykonywanie pracy. W związku z zagrożoną od 3 miesiąca ciążą, przebywała na zwolnieniu lekarskim od 5 do 10 miesiąca stażu. Za czas niezdolności do pracy Ewa T. zachowała prawo do przyznanego przez Urząd Pracy stypendium, przedkładając zwolnienia lekarskie ZUS ZLA. Po zakończeniu okresu stażu Ewa T. nie ma już prawa do stypendium, jak również zasiłku dla bezrobotnych.

Uprzywilejowane w tej sytuacji są te kobiety, które mają już ustalone prawo do zasiłku dla bezrobotnych.

Zobacz: Kiedy bezrobotnemu odmawia się prawa do zasiłku?

W przypadku, gdy kobieta urodzi dziecko w okresie pobierania zasiłku dla bezrobotnych lub w ciągu miesiąca po jego zakończeniu, to okres wypłaty zasiłku ulega przedłużeniu o czas, przez który przysługiwałby jej (zgodnie z przepisami) zasiłek macierzyński.

Okres pobierania zasiłku ulega skróceniu o czas zatrudnienia w ramach prac interwencyjnych, robót publicznych oraz o okres odbywania stażu lub przygotowania zawodowego w miejscu pracy. Pod warunkiem, że przypadają one na okres, w którym przysługiwałby zasiłek, oraz na okresy nieprzysługiwania zasiłku.

Zuzannie T. przyznano zasiłek dla bezrobotnych na 6 miesięcy. W 5 miesiącu pobierania tego zasiłku bezrobotna urodziła dziecko. W związku z tym 6-miesięczny okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych zostanie jej wydłużony jeszcze o 20 tygodni.

Niezależnie od powyższego (już po urodzeniu dziecka) bezrobotny rodzic, który samotnie wychowuje co najmniej jedno dziecko do lat 7, może ubiegać się o refundację kosztów opieki nad dzieckiem, jeżeli podejmie zatrudnienie lub inną pracę zarobkową lub zostanie skierowany przez urząd pracy na staż, przygotowanie zawodowe dorosłych lub szkolenie. Warunkiem uzyskania prawa do refundacji jest osiąganie z tego tytułu miesięcznie przychodów nieprzekraczających minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Osoba, która chce otrzymać refundację kosztów opieki na dzieckiem do lat 7, musi złożyć wniosek w urzędzie pracy. Każdy z urzędów ma swoje formularze wniosków, które najczęściej są dostępne na stronie internetowej urzędu. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku zostaje zawarta umowa cywilnoprawna regulująca wysokość i zasady wypłacania refundacji.

Refundacja kosztów opieki na dzieckiem następuje po udokumentowaniu poniesionych kosztów, w wysokości uzgodnionej, nie wyższej jednak niż połowa zasiłku dla bezrobotnych na każde dziecko, na opiekę którego poniesiono koszty.

Refundacja może być przyznana na okres do 6 miesięcy, jeżeli bezrobotny podjął zatrudnienie lub inną pracę zarobkową, bądź na okres odbywania stażu, przygotowania zawodowego w miejscu pracy lub szkolenia.

Zobacz serwis: Zasiłek dla bezrobotnych

Osoba bezrobotna może również złożyć wniosek o wypłatę zaliczki na refundację kosztów opieki nad dzieckiem.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
VAT w e-commerce od 1 lipca 2021 r.
VAT w e-commerce od 1 lipca 2021 r.
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  21 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Sprawy o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie 16 września 2021 r. Co z umorzeniem spraw o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat?

  Świadczenie pielęgnacyjne a śmierć dziecka

  Świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje w przypadku śmierci dziecka z niepełnosprawnością. Czy przepisy ulegną zmianie?

  1000 plus – dla kogo?

  1000 plus. Dla kogo przewidziano wsparcie w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego? Prezentujemy najważniejsze założenia.

  Zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnej - nowe przepisy

  Przepisy dotyczące zadośćuczynienia za naruszenie więzi rodzinnej weszły w życie. Jakie sytuacje obejmują?

  Zmiany w "500 plus" - nowelizacja uchwalona

  Zmiany w "500 plus" mają dotyczyć przejęcia przez ZUS obsługi programu. Wniosek złożymy tylko elektronicznie. Nowelizacja została uchwalona przez Sejm.

  Punkty spisowe w placówkach ZUS

  Punkty spisowe w placówkach ZUS powstaną w całej Polsce. Jaką pomoc będzie można w nich uzyskać?

  Opieka nad seniorem w miejscu zamieszkania

  Opieka nad seniorami ma być świadczona w miejscu zamieszkania. Rząd planuje zmiany w funkcjonowaniu domów pomocy społecznej.

  Przepisy antylichwiarskie na stałe?

  Przepisy antylichwiarskie zostały uwzględnione w tzw. ustawach covidowych. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad nową stałą regulacją.

  ZUS przejmie obsługę 500 plus [WYWIAD]

  ZUS ma przejąć obsługę programu "500 plus"? Czy jest na to gotowy? O szczegółach mówił PAP wiceprezes ZUS Włodzimierz Owczarczyk.

  PE o wolności mediów i praworządności w Polsce

  Parlament Europejski przyjął w rezolucję zatytułowaną "Wolność mediów i dalsze pogarszanie się praworządności w Polsce".

  Nowelizacja KPA a odszkodowania

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie. Czy właściciele nieruchomości będą dochodzić odszkodowań przed ETPC?

  Czas pracy - od kiedy?

  Czas pracy budzi szereg wątpliwości. Od kiedy się liczy? Co z tzw. czynnościami przygotowawczymi?

  Brak alimentów a dodatkowe zajęcia pozalekcyjne [BADANIE]

  W wielu przypadkach rodziców opiekujących się dziećmi, które nie otrzymują alimentów, nie stać na sfinansowanie jakichkolwiek zajęć pozalekcyjnych.

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych i inne zmiany

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych powiązane z płacą minimalną zakłada projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

  Cmentarze i chowanie zmarłych – planowane zmiany

  Nowa ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych ma w sposób kompleksowy regulować problematykę tzw. prawa pośmiertnego. Oto założenia projektu.

  Świadczenie usług cyfrowych - duże zmiany od 2022 roku

  Usługi cyfrowe. 1 stycznia 2022 r. mija termin implementacji przez państwa członkowskie UE dyrektywy 2019/770 z 20 maja 2019 r. w sprawie niektórych aspektów umów o dostarczanie treści i usług cyfrowych. Co się zmieni po wejściu w życie tych przepisów? Jakie nowe zasady wprowadza ta dyrektywa? Co powinni wiedzieć konsumenci?

  "Małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie - rezolucja PE

  Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której postuluje, by "małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie były uznawane w całej Unii .

  Straż Graniczna przypomina grzybiarzom o stanie wyjątkowym

  Straż Graniczna zaleca, by grzybiarze, zanim wybiorą się do lasów, sprawdzili jak przebiega strefa stanu wyjątkowego.

  Wnioski o "Dobry start" złożone przez większość uprawnionych

  Wnioski o "Dobry start" złożyła już wnioski o "Dobry start". Z danych ZUS wynika, iż rodzice najczęściej wybierali bankowość elektroniczną.

  Święta Wielkanocne w 2022 r.

  Święta Wielkanocne w 2022 r. to data oczekiwana przez wielu pracowników. Kiedy jest Wielkanoc? Czy jest to dzień wolny od pracy?

  Spis powszechny do 30 września 2021 r.

  Spis powszechny potrwa do 30 września. Jak można wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań w 2021 r.?

  Zakup akcji lub obligacji - UOKiK radzi

  Na co zwracać uwagę przy najbardziej popularnych instrumentach finansowych, czyli akcjach i obligacjach?

  Wydziedziczenie – na czym polega?

  Wydziedziczenie jest możliwe tylko po spełnieniu określonych warunków. Na czym w rzeczywistości polega?

  Alienacja rodzicielska - co robić?

  Alienacja rodzicielska, czyli utrudnianie kontaktów z dzieckiem przez rodzica to ważny problem. Co można zrobić w takiej sytuacji?

  Osoby niepełnosprawne - powstanie nowa ustawa?

  Ustawa o wyrównywaniu szans osób z niepełnosprawnościami ma umożliwić pełne wdrożenie Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych.