reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek dla bezrobotnych > Na jaki zasiłek może liczyć bezrobotna w ciąży

Na jaki zasiłek może liczyć bezrobotna w ciąży

Osoby zarabiające, objęte ubezpieczeniem chorobowym, mają zapewnione świadczenia na wypadek choroby i macierzyństwa. A jak wygląda sytuacja bezrobotnych matek, które nie są objęte ubezpieczeniem chorobowym?

Bezrobotne zarejestrowane w Urzędzie Pracy podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu. Kiedy są uprawnione do zasiłku dla bezrobotnych, Urząd Pracy opłaca również za nie składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. W przypadku pobierających stypendia np. w trakcie odbywania stażu, oprócz ubezpieczenia emerytalnego i rentowego osoby te dodatkowo są objęte ubezpieczeniem wypadkowym. W żadnym w tych przypadków jednak nie ma możliwości objęcia bezrobotnych ubezpieczeniem chorobowym ani obowiązkowo, ani dobrowolnie.

Co więc w przypadku, jeśli kobieta bezrobotna zajdzie w ciążę? Czy również ma prawo do świadczeń z tytułu macierzyństwa?

Jeżeli kobieta w trakcie ciąży (która nie nabyła prawa do zasiłku chorobowego lub macierzyńskiego z ubezpieczenia chorobowego) aż do porodu nie ma prawa do zasiłku dla bezrobotnych i nie znajdzie zatrudnienia, niestety nie nabędzie prawa do zasiłku z tego tytułu. Wciąż ma jednak prawo do opieki zdrowotnej. Do ubezpieczenia zdrowotnego może również zgłosić swoje dziecko.

Kodeks pracy 2019. Praktyczny komentarz z przykładami + e-book „Zmiany w prawie pracy 2018/2019”

W nieco lepszej sytuacji są kobiety pobierające stypendium z Urzędu Pracy (np. w trakcie stażu, szkolenia czy przygotowania zawodowego). Stypendium to przysługuje także za dni niezdolności do pracy powodu choroby. Jeżeli więc kobieta w trakcie trwania stażu (będąc w ciąży) zachoruje lub urodzi dziecko, to zachowa prawo do stypendium w pełnej wysokości za okres swojej nieobecności. Musi wtedy przedłożyć zwolnienie lekarskie ZUS ZLA, wystawione na Urząd Pracy. Stypendium będzie wypłacane za taki okres, na jaki je przyznano.

Ewa T. po skończeniu technikum zarejestrowała się jako bezrobotna. Została skierowana przez Urząd Pracy na staż absolwencki, na okres 10 miesięcy. W tym czasie zaszła w ciążę, a jej stan zdrowia nie pozwalał na wykonywanie pracy. W związku z zagrożoną od 3 miesiąca ciążą, przebywała na zwolnieniu lekarskim od 5 do 10 miesiąca stażu. Za czas niezdolności do pracy Ewa T. zachowała prawo do przyznanego przez Urząd Pracy stypendium, przedkładając zwolnienia lekarskie ZUS ZLA. Po zakończeniu okresu stażu Ewa T. nie ma już prawa do stypendium, jak również zasiłku dla bezrobotnych.

Uprzywilejowane w tej sytuacji są te kobiety, które mają już ustalone prawo do zasiłku dla bezrobotnych.

Zobacz: Kiedy bezrobotnemu odmawia się prawa do zasiłku?

W przypadku, gdy kobieta urodzi dziecko w okresie pobierania zasiłku dla bezrobotnych lub w ciągu miesiąca po jego zakończeniu, to okres wypłaty zasiłku ulega przedłużeniu o czas, przez który przysługiwałby jej (zgodnie z przepisami) zasiłek macierzyński.

reklama

Czytaj także

Aktualizacja: 06.06.2011

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Bezrobotna kobieta w ciąży ma prawo do opieki zdrowotnej.
Bezrobotna kobieta w ciąży ma prawo do opieki zdrowotnej.

CIT 2021. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Jan Majczyk

Ekonomista, prawnik, doradca podatkowy, publicysta

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama