reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek dla bezrobotnych > Dodatek aktywizacyjny dla bezrobotnego

Dodatek aktywizacyjny dla bezrobotnego


Nie wszystkie osoby bezrobotne wiedzą, że Urząd Pracy jest gotowy „dopłacić” bezrobotnemu w sytuacji, gdy znajdzie on sobie pracę. Służy temu dodatek aktywizacyjny i warto znać zasady jego przyznawania.

Aby otrzymać dodatek aktywizacyjny, trzeba przede wszystkim spełniać podstawowy warunek – być osobą posiadającą prawo do zasiłku dla bezrobotnych.

Polecamy: Personel i Zarządzanie wydanie specjalne

Jeżeli już spełnimy ten warunek to musimy rozróżnić dwie sytuacje, w których będzie nam się należał dodatek aktywizacyjny. A zatem będziemy uprawnieni do dodatku jeżeli:

  • w wyniku skierowania przez powiatowy urząd pracy podjęliśmy zatrudnienie w niepełnym wymiarze czasu pracy obowiązującym w danym zawodzie lub służbie i otrzymujemy wynagrodzenie niższe od minimalnego wynagrodzenia za pracę;
  • z własnej inicjatywy podjęliśmy zatrudnienie lub inną pracę zarobkową.

Wysokość dodatku

W pierwszym wypadku, czyli jeżeli urząd pracy skieruje nas do pracy i jeżeli nasza pensja będzie niższa od minimalnej, możemy liczyć na to, że urząd pracy dopłaci nam tę różnicę, z tym że nie może ona wynosić więcej niż 50% zasiłku dla bezrobotnych. Warto pamiętać, że dopłata ta przysługuje przez taki okres, przez jaki bezrobotny pobierałby zasiłek.

Zobacz: Jak otrzymać zasiłek dla bezrobotnych?

50% zasiłku dla bezrobotnych to kwota 275,90zł i tylko na taką dopłatę do wynagrodzenia może liczyć bezrobotny.

Pan Tomek został skierowany do pracy z urzędu pracy, a jego wynagrodzenie za tę pracę wynosi 1100zł brutto. Jak wiadomo, minimalne wynagrodzenie wynosi 1276zł brutto, a zatem powstałą różnicę, czyli 176zł dopłaci Panu Tomkowi urząd pracy, przez cały okres w którym Pan Tomek pobierałby zasiłek, gdyby nie podjął zatrudnienia.

W drugim wypadku, czyli kiedy bezrobotny z własnej inicjatywy podejmie zatrudnienie, urząd pracy przyzna mu dodatek aktywizacyjny w wysokości 50% zasiłku dla bezrobotnych przez połowę okresu w którym bezrobotny pobierałby zasiłek. A zatem tutaj bezrobotny dostanie więcej – bo zawsze 50% zasiłku, a nie tylko różnicę pomiędzy otrzymywaną pensją a wynagrodzeniem minimalnym. W tym jednak przypadku okres pobierania dodatku aktywizacyjnego będzie krótszy o połowę.

Kiedy nie przysługuje dodatek

Ustawodawca wskazał sytuacje, kiedy bezrobotny nie będzie uprawniony do dodatku. A zatem dodatek aktywizacyjny nie będzie się należał w przypadku:

  1. skierowania bezrobotnego przez powiatowy urząd pracy do prac interwencyjnych, robót publicznych lub na stanowisko pracy, którego koszty wyposażenia lub doposażenia zostały zrefundowane przez urząd pracy,
  2. podjęcia przez bezrobotnego z własnej inicjatywy zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej u pracodawcy, u którego był zatrudniony lub dla którego wykonywał inną pracę zarobkową bezpośrednio przed zarejestrowaniem jako bezrobotny;
  3. podjęcia przez bezrobotnego z własnej inicjatywy zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej za granicą Rzeczypospolitej Polskiej u pracodawcy zagranicznego.

Zobacz serwis: Zasiłek dla bezrobotnych

Podstawa prawna: Ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

reklama

Czytaj także

Aktualizacja: 15.02.2017

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR
Wynagrodzenia 2020. Rozliczanie płac w praktyce69.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marta Olewińska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama