reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek dla bezrobotnych > Dodatek aktywizacyjny dla bezrobotnego

Dodatek aktywizacyjny dla bezrobotnego


Nie wszystkie osoby bezrobotne wiedzą, że Urząd Pracy jest gotowy „dopłacić” bezrobotnemu w sytuacji, gdy znajdzie on sobie pracę. Służy temu dodatek aktywizacyjny i warto znać zasady jego przyznawania.

Aby otrzymać dodatek aktywizacyjny, trzeba przede wszystkim spełniać podstawowy warunek – być osobą posiadającą prawo do zasiłku dla bezrobotnych.

Polecamy: HR - http://sklep.infor.pl/personel-i-zarzadzanie---rodo-w-hr.html?utm_source=infor.pl-prawo&utm_medium=link-red-nowy&utm_campaign=srodlink-w-artykule-id100104">Personel i Zarządzanie wydanie specjalne

Jeżeli już spełnimy ten warunek to musimy rozróżnić dwie sytuacje, w których będzie nam się należał dodatek aktywizacyjny. A zatem będziemy uprawnieni do dodatku jeżeli:

  • w wyniku skierowania przez powiatowy urząd pracy podjęliśmy zatrudnienie w niepełnym wymiarze czasu pracy obowiązującym w danym zawodzie lub służbie i otrzymujemy wynagrodzenie niższe od minimalnego wynagrodzenia za pracę;
  • z własnej inicjatywy podjęliśmy zatrudnienie lub inną pracę zarobkową.

Wysokość dodatku

W pierwszym wypadku, czyli jeżeli urząd pracy skieruje nas do pracy i jeżeli nasza pensja będzie niższa od minimalnej, możemy liczyć na to, że urząd pracy dopłaci nam tę różnicę, z tym że nie może ona wynosić więcej niż 50% zasiłku dla bezrobotnych. Warto pamiętać, że dopłata ta przysługuje przez taki okres, przez jaki bezrobotny pobierałby zasiłek.

Zobacz: Jak otrzymać zasiłek dla bezrobotnych?

50% zasiłku dla bezrobotnych to kwota 275,90zł i tylko na taką dopłatę do wynagrodzenia może liczyć bezrobotny.

Pan Tomek został skierowany do pracy z urzędu pracy, a jego wynagrodzenie za tę pracę wynosi 1100zł brutto. Jak wiadomo, minimalne wynagrodzenie wynosi 1276zł brutto, a zatem powstałą różnicę, czyli 176zł dopłaci Panu Tomkowi urząd pracy, przez cały okres w którym Pan Tomek pobierałby zasiłek, gdyby nie podjął zatrudnienia.

W drugim wypadku, czyli kiedy bezrobotny z własnej inicjatywy podejmie zatrudnienie, urząd pracy przyzna mu dodatek aktywizacyjny w wysokości 50% zasiłku dla bezrobotnych przez połowę okresu w którym bezrobotny pobierałby zasiłek. A zatem tutaj bezrobotny dostanie więcej – bo zawsze 50% zasiłku, a nie tylko różnicę pomiędzy otrzymywaną pensją a wynagrodzeniem minimalnym. W tym jednak przypadku okres pobierania dodatku aktywizacyjnego będzie krótszy o połowę.

Kiedy nie przysługuje dodatek

Ustawodawca wskazał sytuacje, kiedy bezrobotny nie będzie uprawniony do dodatku. A zatem dodatek aktywizacyjny nie będzie się należał w przypadku:

  1. skierowania bezrobotnego przez powiatowy urząd pracy do prac interwencyjnych, robót publicznych lub na stanowisko pracy, którego koszty wyposażenia lub doposażenia zostały zrefundowane przez urząd pracy,
  2. podjęcia przez bezrobotnego z własnej inicjatywy zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej u pracodawcy, u którego był zatrudniony lub dla którego wykonywał inną pracę zarobkową bezpośrednio przed zarejestrowaniem jako bezrobotny;
  3. podjęcia przez bezrobotnego z własnej inicjatywy zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej za granicą Rzeczypospolitej Polskiej u pracodawcy zagranicznego.

Zobacz serwis: Zasiłek dla bezrobotnych

Podstawa prawna: Ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

reklama

Czytaj także

Aktualizacja: 15.02.2017

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR
PIT 2021. Komentarz174.30 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

dr Radek Rafał Wasilewski

doktor nauk prawnych, radca prawny prowadzący w Szczecinie kancelarię prawną Kancelaria Radcy Prawnego dr Radek Rafał Wasilewski (www.radcawasilewski.pl)

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama