reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek pogrzebowy > Symboliczny pogrzeb a zasiłek

Symboliczny pogrzeb a zasiłek

Każda osoba może zdecydować, że po śmierci jej ciało ma zostać przekazane na cele naukowe. W takim przypadku rodzina dokonuje symbolicznego pochówku. Czy przy symbolicznym pogrzebie przysługuje prawo do zasiłku pogrzebowego?

Pogrzeb symboliczny

Pogrzeby symboliczne przysparzały problemy związane z wypłatą zasiłku pogrzebowego przez ZUS. Zdarzały się przypadki, w których ZUS odmawiał wypłacenia zasiłku pogrzebowego argumentując, że nie doszło do zwyczajowego pogrzebu, przez co wydatków na symboliczny pogrzeb nie można uznać za koszty pogrzebu. Taka interpretacja prawa i wydana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych decyzja została zaskarżona do sądu.

Sąd w sprawie o sygnaturze Sygn. akt I UPZ 5/ 10 wskazał, że zasiłek przysługuje osobie, która pokryła koszty pogrzebu. Sąd stwierdził, że w żadnej ustawie nie ma definicji, czym jest pogrzeb. Jedynie art. 12 ustawy z 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych wskazuje, że zwłoki mogą być pochowane m.in. przez złożenie w grobach ziemnych czy murowanych lub katakumbach. Zwrócono również uwagę, że w tym przypadku szczątki ubezpieczonego zostały pochowane podczas uroczystości pogrzebowych. Z tego też powodu wdowa ma prawo do zasiłku w zryczałtowanej wysokości.

Zobacz: Jak uzyskać zasiłek pogrzebowy po zmarłym rolniku

Wskazany wyrok pierwszej instancji został zaskarżony przez ZUS i trafił do sądu apelacyjnego, który ze względu na zawiłość sprawy przekazał go do rozpatrzenia przez Sąd Najwyższy. Sąd najwyższy stwierdził, że osobie najbliższej przysługuje prawo do zasiłku pogrzebowego także wówczas, jeśli pogrzeb był symboliczny. W innym przypadku prawa do tego zasiłku byłyby pozbawione rodziny osób, których najbliżsi zginęli w górach, w czasie katastrof czy na morzu.

Zobacz serwis: Zasiłek pogrzebowy

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

GKR Legal

Przejrzyste Zasady, Adekwatne Doradztwo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama