reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek pogrzebowy > Pomoc materialna na pokrycie kosztów pogrzebu

Pomoc materialna na pokrycie kosztów pogrzebu

Pogrzeb wiąże się z dużymi kosztami, które musi pokryć rodzina zmarłego. Na jaką pomoc materialną może liczyć rodzina zmarłego?

Zasiłek pogrzebowy

Rodzina zmarłego może liczyć na zasiłek pogrzebowy. Zasiłek pogrzebowy przysługuje w razie śmierci osoby mającej ustalone prawo do emerytury lub renty, osoby mającej ustalone prawo do emerytury pomostowej, ubezpieczonego, w tym ubezpieczonego z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego albo zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia, osoby mającej ustalone prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, osoby, która zmarła w okresie pobierania zasiłku chorobowego albo świadczenia rehabilitacyjnego za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia, osoby, która w dniu śmierci nie miała ustalonego prawa do emerytury lub renty, lecz spełniała warunki do jej uzyskania i pobierania, cywilnej niewidomej ofiary działań wojennych pobierającej świadczenie pieniężne, osoby pobierającej świadczenie przedemerytalne lub zasiłek przedemerytalny, osoby pobierającej rentę socjalną, osoby, która zmarła wskutek wypadku lub choroby zawodowej powstałych w szczególnych okolicznościach, osoby pobierającej rentę z tytułu wypadku lub choroby zawodowej powstałych w szczególnych okolicznościach.

Wysokość zasiłku pogrzebowego

Od 1 marca 2011 r. zasiłek pogrzebowy przysługuje w wysokości 4.000 zł. Przed tą datą zasiłek pogrzebowy przysługiwał w wysokości 200% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia obowiązującego w dniu śmierci osoby, której koszty pogrzebu zostały poniesione.

Zobacz: Symboliczny pogrzeb a zasiłek

Wymagane dokumenty

Do uzyskania zasiłku pogrzebowego potrzebne są następujące dokumenty:
•    wniosek o wypłatę zasiłku pogrzebowego (druk ZUS Z-12 )
•    skrócony odpis aktu zgonu
•    oryginały rachunków poniesionych kosztów pogrzebu, a jeżeli oryginały zostały złożone w banku - kopie rachunków potwierdzone przez bank.
•    dokumenty potwierdzające pokrewieństwo lub powinowactwo (skrócone odpisy aktów stanu cywilnego lub dowód osobisty zawierający wymagane dane),
•    zaświadczenie płatnika składek o podleganiu ubezpieczeniu rentowemu w dniu śmierci (w przypadku gdy zmarła osoba ubezpieczona lub członek rodziny osoby ubezpieczonej), nie dotyczy to osób prowadzących działalność na własny rachunek oraz osób z nimi współpracujących.

Zasiłek celowy

Rodzina zmarłego może ubiegać się o zasiłek celowy na pokrycie kosztów pogrzebu. Zasiłek celowy jest świadczeniem przyznawanym na zaspokojenie jakiejś niezbędnej potrzeby życiowej, może być również przeznaczony na pokrycie kosztów pogrzebu. Jest on przyznawany osobie nie posiadającej dochodów. Aby go otrzymać należy złożyć wniosek do gminnego ośrodka pomocy społecznej.

Zobacz serwis: Zasiłek pogrzebowy

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zasiłki na pokrycie kosztów pogrzebu.
Zasiłki na pokrycie kosztów pogrzebu.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Barchan

Ekspert ds. Leasingu, Menedżer

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama