reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek pogrzebowy > Zasiłek pogrzebowy 2013

Zasiłek pogrzebowy 2013

Zasiłek pogrzebowy w 2013 r. przysługuje w wysokości 4000 zł osobie, która pokryła koszty pogrzebu. Nie dotyczy to tylko członków rodziny zmarłego.

Pogrzeb na koszt państwa, organizacji politycznej lub społecznej i członków rodziny

Co w przypadku gdy pogrzeb został zorganizowany na koszt państwa, organizacji politycznej lub społecznej, a osoby będące członkami rodziny zmarłego ubezpieczonego albo osoby pobierającej emeryturę lub rentę poniosły również część jego kosztów? Zgodnie z ustawą także w tej sytuacji przysługuje im zasiłek w wysokości 4000 zł (Wyrok SN z dnia 1 czerwca 2010 r., sygn. II UK 14/10).

Podmioty wyłączone od możliwości ubiegania się o zasiłek pogrzebowy

W świetle wyroku Sądu Najwyższego jedynymi podmiotami wyłączonymi z możliwości ubiegania się o zasiłek pogrzebowy, pomimo zorganizowania pogrzebu i pokrycia jego kosztów, są: państwo, organizacje polityczne i społeczne, jeżeli zasiłek nie przysługuje im z tytułu pokrycia kosztów pogrzebu własnego pracownika (Wyrok SN z dnia 13 grudnia 2010 r., sygn. I UK 222/10).

Zasiłek pogrzebowy w wypadku śmierci po ustaniu ubezpieczenia

Zasiłek pogrzebowy przysługuje także w przypadku śmierci ubezpieczonego po ustaniu ubezpieczenia, ale tylko wtedy, gdy śmierć nastąpiła w okresie pobierania zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego lub zasiłku macierzyńskiego.

Wniosek

Zasiłek pogrzebowy przysługuje tylko z jednego tytułu w wysokości 4000 zł. Aby go otrzymać, osoba uprawniona powinna zgłosić wniosek o jego przyznanie do właściwego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub innego organu emerytalnego, np. Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w terminie 12 miesięcy od dnia śmierci osoby, po której przysługuje zasiłek. W przypadku niezgłoszenia wniosku we wskazanym czasie, prawo do zasiłku wygasa.

Zobacz także: Wysokość zasiłku pogrzebowego w 2012 roku

W celu uzyskania zasiłku należy złożyć:

  1. wniosek o wypłatę zasiłku pogrzebowego – składany na druku ZUS Z–12;
  2. odpis aktu zgonu;
  3. oryginały rachunków poniesionych kosztów pogrzebu.

Zobacz także: Akt zgonu jest niezbędnym dokumentem do uzyskania zasiłku pogrzebowego

Brak możliwości dotrzymania terminu

Jeśli dotrzymanie terminu byłoby niemożliwe z powodu późniejszego odnalezienia zwłok lub zidentyfikowania osoby zmarłej albo z innych przyczyn całkowicie niezależnych od osoby uprawnionej, prawo do zasiłku pogrzebowego wygasa po upływie 12 miesięcy, ale nie od dnia śmierci, lecz pogrzebu.
Osoba, która chce powołać się na takie okoliczności, musi przedstawić zaświadczenie Policji lub prokuratury, odpis zupełny aktu zgonu lub inny dokument urzędowy. Dokumenty powinny potwierdzać zaistnienie okoliczności lub przyczyn uniemożliwiających zgłoszenie wniosku.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (ostatnia zmiana: Dz.U. z 2012 r., poz. 251)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Dybała

Doradca podatkowy nr 11590

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama