reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek wyrównawczy > Kto wypłaca zasiłek wyrównawczy

Kto wypłaca zasiłek wyrównawczy

Zasiłek wyrównawczy dla pracowników, którzy poddali się rehabilitacji zawodowej wypłaca zakład pracy, w którym prowadzona jest rehabilitacja zawodowa, lub międzyzakładowy ośrodek rehabilitacji zawodowej. Co ważne wydatki ponoszone z tytułu wypłaty zasiłków wyrównawczych finansowane są przez ZUS i nie podlegają limitowaniu.

Zasiłek wyrównawczy

Zasiłek wyrównawczy jest to świadczenie przysługujące pracownikowi ze zmniejszoną sprawnością do pracy, wykonującemu pracę w zakładowym lub międzyzakładowym ośrodku rehabilitacji zawodowej lub u pracodawcy na wyodrębnionym stanowisku pracy dostosowanym do potrzeb adaptacji lub przyuczenia do określonej pracy oraz osiąganie wynagrodzenia niższego niż podstawa wymiaru zasiłku w okresie niezdolności do pracy z powodu schorzenia, które spowodowało zmniejszenie się sprawności do pracy.  

Zasiłek wyrównawczy nie przysługuje ubezpieczonemu będącemu pracownikiem, uprawnionemu do emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy lub nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego.  

Lekarz orzecznik ZUS

O potrzebie przeprowadzenia rehabilitacji zawodowej orzeka wojewódzki ośrodek medycyny pracy lub lekarz orzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Od orzeczenia lekarza orzecznika ubezpieczonemu przysługuje sprzeciw do komisji lekarskiej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Zarzut wadliwości orzeczenia może również zgłosić Prezes ZUS-u.

Zobacz: Zasady opłacania składek na ubezpieczenie emerytalne pracowników

Orzeczenie lekarza orzecznika, od którego nie wniesiono sprzeciwu lub co do którego nie wniesiono zarzutu wadliwości, albo orzeczenie komisji lekarskiej ZUS stanowi podstawę do wydania decyzji w sprawie zasiłku wyrównawczego.  

Wypłata zasiłku wyrównawczego

Zasiłek wyrównawczy wypłaca się z dołu za okresy miesięczne, łącznie z wynagrodzeniem za pracę wykonaną w okresie danego miesiąca. Co ważne zasiłek wypłaca się również za miesiące, w których pracownik przepracował tylko część miesiąca wskutek nieobecności w pracy spowodowanej czasową niezdolnością do pracy. 

Wypłata zasiłku przez ZUS

Jeżeli zasiłek wyrównawczy wypłacany jest przez ZUS, do jego wypłaty niezbędne jest zaświadczenie płatnika składek wystawione na druku ZUS Z-3.

Zasiłek wyrównawczy z ubezpieczenia wypadkowego

W przypadku, gdy konieczność poddania się pracownika rehabilitacji zawodowej została spowodowana wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową, ma on prawo do zasiłku z ubezpieczenia wypadkowego.

Zobacz serwis: Ubezpieczenie wypadkowe

Ustanie prawa do zasiłku

Prawo do zasiłku wyrównawczego ustaje:  

  1. z dniem zakończenia rehabilitacji zawodowej i przesunięcia do innej pracy, nie później jednak niż po 24 miesiącach od dnia, w którym ubezpieczony będący pracownikiem podjął rehabilitację;  
  2. jeżeli z uwagi na stan zdrowia ubezpieczonego będącego pracownikiem rehabilitacja zawodowa stała się niecelowa.  

Podstawa prawna: Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 27 grudnia 1974 r. w sprawie warunków odbywania rehabilitacji zawodowej uprawniających do zasiłku wyrównawczego oraz szczegółowych zasad przyznawania tego zasiłku (Dz.U.1974.51.325).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

wfirma.pl

wFirma.pl jest platformą księgowości on­line udostępniającą, poza księgowością i doradztwem nowoczesne narzędzia informatyczne, niezbędne do zarządzania firmą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama