reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek wyrównawczy > Kiedy nie przysługuje zasiłek wyrównawczy?

Kiedy nie przysługuje zasiłek wyrównawczy?

W świetle obowiązujących przepisów zasiłek wyrównawczy nie przysługuje pracownikowi pobierającemu emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy. Zasiłek nie przysługuje również za okresy niezdolności do pracy spowodowane m.in. chorobą zawodową bądź też sprawowaniem opieki.

Co to jest zasiłek wyrównawczy?

Zasiłek wyrównawczy jest świadczeniem, które ma chronić sytuację zmniejszonej sprawności do pracy wskutek choroby. Jest to świadczenie przysługujące pracownikowi ze zmniejszoną sprawnością do pracy, wykonującemu pracę w zakładowym lub międzyzakładowym ośrodku rehabilitacji zawodowej lub u pracodawcy na wyodrębnionym stanowisku pracy dostosowanym do potrzeb adaptacji lub przyuczenia do określonej pracy. 

Zasiłek wyrównawczy przysługuje wyłącznie ubezpieczonemu będącemu pracownikiem.

Brak prawa do zasiłku wyrównawczego

Zasiłek wyrównawczy nie przysługuje pracownikowi uprawnionemu do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy. Oznacza to, że pobieranie renty z tytułu niezdolności do pracy lub emerytury, pozbawia prawa do zasiłku wyrównawczego. Oprócz tego należy podkreślić, że zasiłek nie przysługuje za okresy niezdolności do pracy spowodowane chorobą, sprawowaniem opieki, pobieraniem zasiłku macierzyńskiego oraz za okres nieobecności w pracy z innych przyczyn, za które pracownik otrzymuje wynagrodzenie.

Zobacz: Zasiłek wyrównawczy Vademecum

Zasiłku wyrównawczego nie otrzymają również emeryci i renciści, którzy z uwagi na osiąganie przychodów z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego mają zmniejszone lub zawieszone świadczenie.

Zasiłek wyrównawczy z ubezpieczenia wypadkowego

W przypadku, gdy konieczność poddania się pracownika rehabilitacji zawodowej została spowodowana wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową, ma on prawo do zasiłku z ubezpieczenia wypadkowego. Należy jednak pamiętać, że zasiłek z ubezpieczenia wypadkowego nie przysługuje jeśli:

1. wyłączną przyczyną wypadku było udowodnione naruszenie przez ubezpieczonego przepisów dotyczących ochrony życia i zdrowia, spowodowane przez niego umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa,

2. ubezpieczony, będąc w stanie nietrzeźwości albo pod wpływem środków odurzających lub substancji psychotropowych, przyczynił się w znacznym stopniu do spowodowania wypadku,

3. ubezpieczony odmówił bez uzasadnionej przyczyny poddania się badaniu w celu ustalenia zawartości w organizmie alkoholu, środków odurzających lub substancji psychotropowych albo przez swoje zachowanie uniemożliwił przeprowadzenie takiego badania.

Podstawa prawna: Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 27 grudnia 1974 r. w sprawie warunków odbywania rehabilitacji zawodowej uprawniających do zasiłku wyrównawczego oraz szczegółowych zasad przyznawania tego zasiłku (Dz.U.1974.51.325), Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U.2010.77.512).

Zobacz serwis: Zasiłek wyrównawczy

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Biuro Rachunkowe BMGM Spółka z o.o.

Usługi księgowe i doradztwo biznesowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama