REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kodeks rodzinny i opiekuńczy, ślub

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Unieważnienie małżeństwa z powodu bigamii

Rozpatrując kwestię unieważnienia małżeństwa zwykle jako podstawową przyczynę wymienia się bigamię, która powinna być rozumiana jako pozostawanie przez jednego z małżonków w innym związku małżeńskim. Przy czym bez znaczenia jest forma zawarcia małżeństwa. Unieważnienie z powodu bigamii dotyczy zarówno małżeństw wyznaniowych, jak i cywilnych.

Renta po śmierci osoby bliskiej

Jeżeli przyczyną śmierci bliskiego był wypadek drogowy lub błąd popełniony przez personel medyczny bądź jeżeli śmierć nastąpiła wskutek wypadku przy pracy lub innego zdarzenia, które doprowadziło do uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia, prawdopodobnie będziemy mogli żądać od zobowiązanego do naprawienia szkody renty odszkodowawczej. Kto jest uprawniony do renty odszkodowawczej? Jak ustalić wysokość takiej renty?

Rozwód a separacja

Małżonkowie, którzy podjęli decyzję o rozstaniu mają dwie drogi – rozwód albo separację. Czym rozwód różni się od separacji?

Protokół przedślubny – zmiany od czerwca 2020 r.

Ważne zmiany dotyczące protokołu przedślubnego wprowadzają przepisy Dekretu ogólnego o przeprowadzaniu rozmów kanoniczno-duszpasterskich z narzeczonymi przed zawarciem małżeństwa kanonicznego. Nowy dokument wejdzie w życie już w czerwcu 2020 r.

REKLAMA

Zawarcie małżeństwa przez pełnomocnika - warunki, forma, właściwe przepisy

Kodeks rodzinny i opiekuńczy umożliwia zawarcie małżeństwa przez pełnomocnika. Jakie warunki muszą zostać spełnione? Kto może zostać pełnomocnikiem? W jakiej formie udzielić pełnomocnictwa? Prezentujemy najważniejsze zasady dotyczące ślubu przez pełnomocnika.

Egzekucja przeciwko jednemu z małżonków z rachunku wspólnego - czy jest możliwa?

Czy egzekucja komornicza prowadzona wyłącznie przeciwko jednemu z małżonków posiadających wspólny rachunek bankowy jest możliwa? Należy pamiętać tu o zasadzie, zgodnie z którą egzekucja z majątku wspólnego małżonków może być prowadzona wyłącznie w przypadku, gdy małżonek zaciągnął zobowiązania za zgodą drugiego małżonka.

Czy mąż odpowiada za zaległości podatkowe żony powstałe przed zawarciem małżeństwa?

Takie pytanie zadał pewien podatnik we wniosku o indywidualną interpretację podatkową. 22 stycznia 2020 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że mąż nie odpowiada (własnym majątkiem osobistym ani majątkiem wspólnym małżonków) za zobowiązania podatkowe swojej żony, które powstały (w wyniku solidarnej odpowiedzialności żony za zaległości podatkowe spółki z o.o.), jeśli zaległość powstała przed zawarciem małżeństwa. Stąd do majątku wspólnego małżeńskiego, a także do majątku odrębnego męża nie będzie mogła zostać skierowana egzekucja podatkowa służąca zaspokojeniu bądź zabezpieczeniu tych zobowiązań podatkowych.

Podział majątku – o jakich roszczeniach pamiętać? [cz. 4 – nakłady na majątek wspólny]

Niektóre z roszczeń mogą być zgłoszone tylko do czasu zakończenia postępowania o podział majątku – później nie można ich już dochodzić w innych postępowaniach. O jakich roszczeniach pamiętać, by nie utracić prawa do ich dochodzenia?

REKLAMA

Urlop okolicznościowy 2020 – śmierć, ślub, narodziny

Urlop okolicznościowy w 2020 r. przysługuje na 1 dzień lub 2 dni. Dotyczy takich wydarzeń jak śmierć, ślub i narodziny osób najbliższych. Ile dni urlopu okolicznościowego przysługuje w przypadku narodzin dziecka, ślubu własnego lub ślubu dziecka, śmierci dziecka, męża, żony, matki, ojca, babci, dziadka, teścia, teściowej, siostry, brata, macochy i ojczyma. Pobierz wzór wniosku o urlop.

Zmiany po ślubie a orzeczenie o nieważności małżeństwa

Często małżonkowie wskazują, iż problemy w związku pojawiły się dopiero po ślubie. Czy w przypadku takich zmian możliwe jest orzeczenie o nieważności małżeństwa?

Miłość a zawarcie ważnego małżeństwa

Nierzadko można spotkać się z pytaniem czy małżeństwo zostało ważnie zawarte, gdy przynajmniej jeden z nupturientów nie kochał drugiego. Pytanie to można rozpatrywać wielostronnie.

Termin na zaprzeczenie ojcostwa - zmiany

Zgodnie z nowelizacją Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego termin na wytoczenie powództwa o zaprzeczenie ojcostwa powinien być liczony od daty, w której pełnoletnie dziecko dowiedziało się o swoim rzeczywistym pochodzeniu. Ustawa 25 października 2019 r. została podpisana przez Prezydenta. Nowe przepisy wejdą w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.

Dwuczłonowe nazwisko dziecka

Zgodnie z polskim prawem nazwisko dziecka, które powstało z połączenia nazwisk jego rodziców nie może składać się więcej niż z dwóch członów. W jakich przypadkach dziecko może nosić dwuczłonowe nazwisko?

Alimenty na pełnoletnie dziecko - czy można uchylić się od płacenia?

Rodzice mogą uchylić się od świadczeń alimentacyjnych względem dziecka pełnoletniego, jeżeli są one połączone z nadmiernym dla nich uszczerbkiem lub jeżeli dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się. Czy każda zmiana sytuacji majątkowej rodzica będzie uzasadniała uchylenie się od świadczenia alimentacyjnego? Kiedy dochodzi do usamodzielnienia się dziecka?

Alimenty do 25. roku życia, długi alimentacyjne bez ograniczenia wieku

Obowiązek alimentacyjny na dziecko będzie ustawał po ukończeniu przez nie 25. roku życia. Długi wobec niego pozostaną jednak w mocy. Projektem nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego zajmuje się obecnie Sejm.

Wyjazd dziecka za granicę a zgoda rodzica

Czy na wyjazd dziecka za granicę potrzeba jest zgoda drugiego rodzica? Co z wyrobieniem paszportu lub dowodu osobistego dla dziecka?

Ślub osoby niepełnoletniej - co na to prawo?

Czy osoba niepełnoletnia może wziąć ślub? Co prawo mówi o minimalnym wieku dla zawarcia małżeństwa?

Rozdzielność majątkowa a działalność gospodarcza – wady i zalety

Rozdzielność majątkowa jest jedynym z popularnych sposobów ochrony majątku małżonków, przed zobowiązaniami małżonka - przedsiębiorcy, związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Czy rzeczywiście jest to najlepsze rozwiązanie, czy też podobny poziom bezpieczeństwa finansowego majątku współmałżonka można osiągnąć poprzez odpowiednie ,,wykorzystywanie w praktyce’’ przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego dotyczącego zarządu majątkiem wspólnym?

Alimenty tymczasowe - szybka procedura dochodzenia rodzczeń

Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zapewnia, iż przyznanie alimentów tymczasowych nie przekreślałoby możliwości dochodzenia przez rodziców świadczeń w pożądanej przez rodziców wysokości. Nowe rozwiązanie pozwoli na szybkie otrzymanie świadczeń alimentacyjnych.

Kodeks rodzinny i opiekuńczy: rząd przyjął projekt nowelizacji

Rząd przyjął projekt nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Wprowadza ona m.in. natychmiastowe świadczenia alimentacyjne oraz rodzinne postępowanie informacyjne.

Kiedy można żądać orzeczenia rozwodu?

Kryzys w małżeństwie powoduje, że zaczynamy się zastanawiać nad możliwymi rozwiązaniami prawnymi. Jednym z nich jest wystąpienie o rozwód. Jakie są przesłanki orzeczenia rozwodu? Kiedy orzeczenie rozwodu jest niedopuszczalne.

Kiedy można żądać orzeczenia separacji?

Kryzys w małżeństwie powoduje, że zaczynamy się zastanawiać nad możliwymi rozwiązaniami prawnymi. Jednym z nich jest wystąpienie o separację. Jakie są przesłanki orzeczenia separacji? Kiedy orzeczenie separacji jest niedopuszczalne?

Nieważność małżeństwa kościelnego z powodu oziębłości seksualnej?

Nie do rzadkości należy sytuacja, kiedy małżonek, bądź nawet oboje podejmują pierwsze kroki, mające na celu wszczęcie kościelnego procesu o nieważność ich małżeństwa z powodu tzw. oziębłości seksualnej. Zastanówmy się zatem czy jest to faktycznie powód do wejścia na kościelną drogę sądową.

Stwierdzenie nieważności małżeństwa - jakie koszty?

Jakie koszty ponosi strona w procesie o stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego? Od czego zależy wysokość opłat?

Podatek od prezentów ślubnych - kiedy zgłosić darowiznę do urzędu skarbowego?

Coraz częściej wesela są na celowniku urzędów skarbowych. Prezenty ślubne mogą być bowiem traktowane jako darowizna. Wysokość podatku oraz to czy go zapłacimy jest zależna od kwoty jaką otrzymamy oraz stopnia pokrewieństwa darczyńcy. Jakie środki należy zgłosić fiskusowi?

Ustanie obowiązku alimentacyjnego w prawie polskim i ukraińskim

Roszczenia alimentacyjne na rzecz dzieci, podlegają prawu tej strony, której obywatelem jest dziecko. Zatem gdy dziecko jest obywatelem Ukrainy – sąd będzie stosował prawo ukraińskie. Jak zatem wygląda kwestia ustania obowiązku alimentacyjnego w prawie polskim i ukraińskim?

Kary za utrudnianie kontaktów z dzieckiem - planowane zmiany

Utrudnianie orzeczonych kontaktów ma być wprost traktowane jako zagrożenie dobra dziecka. Pojawi się również nowy typ przestępstwa. Jakie kary czekają rodziców za utrudnianie kontaktów z dzieckiem?

Ślub w plenerze a prawo

Śluby w plenerze są dozwolone przez prawo. Chociaż większość Polaków wierna jest tradycji zawierania małżeństwa w kościele, to coraz częściej decydujemy się na wybór innego urokliwego miejsca.

Spadek po rodzicach – zasady dziedziczenia, formalności, podatek

Dzieci oraz małżonek w pierwszej kolejności dziedziczą z ustawy spadek po rodzicach. W jakich częściach? Jakich formalności powinni dopełnić? Co z dziedziczeniem na podstawie testamentu i podatkiem od spadku?

Rodzinne postępowanie informacyjne - projektowane zmiany

Rodzinne postępowanie informacyjne ma przeciwdziałać pochopnemu podejmowaniu decyzji o rozwodzie i pomóc małżonkom w podjęciu kluczowych decyzji związanych z opieką nad dziećmi. Jakie rozwiązania przewiduje projekt Ministerstwa Sprawiedliwości?

Alimenty natychmiastowe – od kiedy, w jakiej wysokości?

Alimenty natychmiastowe to nowe rozwiązanie proponowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Od kiedy będą obowiązywały nowe przepisy? W jakiej wysokości będą zasądzane natychmiastowe alimenty? Kto skorzysta z nowych rozwiązań?

Ogłoszenie upadłości przez jednego z małżonków a majątek wspólny

Kwestia zawiązana z majątkiem wspólnym małżonków w przypadku ogłoszenia upadłości jednego z nich nie jest dostatecznie uregulowana. Niejasne przepisy powodują liczne problemy interpretacyjne, z którymi mierzą się sądy upadłościowe. Nie ma dzisiaj pewności, czy w przypadku ogłoszenia upadłości przez jednego z małżonków ich majątek wspólny zostanie zaliczony do masy upadłości w całości czy tylko w udziale.

Czy można zabronić ojcu kontaktów z dzieckiem?

Nie trzeba chyba tłumaczyć jak ważne dla prawidłowego rozwoju dziecka oraz budowania i podtrzymywania więzi emocjonalnych jest jego osobisty kontakt z każdym rodzicem. Dlatego też utrzymywanie kontaktów rodziców z dziećmi jest nie tylko ich prawem, lecz również obowiązkiem wynikającym z przepisów kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

Wywiady środowiskowe na nowych zasadach

Kurator przeprowadzi wywiad środowiskowy w postępowaniach rodzinnych na etapie wykonawczym. Co jeszcze się zmieni w wywiadach środowiskowych?

Uprowadzenie rodzicielskie dziecka do Polski – case study

Polka wywozi do Polski własne małoletnie dziecko bez zgody i wiedzy byłego partnera (cudzoziemca i ojca dziecka), któremu sąd rodzinny za granicą powierzył kontakty z dzieckiem. Co może w tej sytuacji zrobić ojciec dziecka?

Uznanie ojcostwa dziecka pozamałżeńskiego w Urzędzie Stanu Cywilnego

Kodeks rodzinny i opiekuńczy przewiduje dwa tryby uznania ojcostwa dziecka pozamałżeńskiego: administracyjny i sądowy. W trybie administracyjnym wymagane jest zgodne oświadczenie ojca i matki. Jeżeli matka nie chce się zgodzić na złożenie takiego oświadczenia ojcu pozostaje wytoczyć sprawę sądową.

RPD postuluje zmiany w prawie rodzinnym w 2018 r.

Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak widzi potrzebę kompleksowych zmian w polskim prawie rodzinnym. Zapowiedział, że propozycję przedstawi parlamentowi, prezydentowi i rządowi jeszcze w tym roku.

Ślub cywilny - wszystko co musisz wiedzieć

Zawarcie związku małżeńskiego to bardzo ważny moment w życiu człowieka. Czy jest to ślub cywilny czy kościelny wymaga odpowiedniego przygotowania.

Alimenty na dorosłe dziecko

Czy rodzic ma obowiązek płacić alimenty na dorosłe dziecko? Kiedy ustaje obowiązek alimentacyjny?

Alimenty na rodzica

Obowiązek alimentacyjny mają nie tylko rodzice względem dzieci. Także dzieci, w niektórych przypadkach, muszą wspierać finansowo swoich rodziców. Kiedy trzeba płacić alimenty na rodzica oraz czy można ich uniknąć?

Ulga na dzieci przysługuje rodzicom faktycznie wykonującym władzę rodzicielską

Władza rodzicielska obejmuje przede wszystkim obowiązek i prawo rodziców do wykonywania pieczy nad osobą i majątkiem dziecka. Dlatego też ulga na dzieci przysługuje tym rodzicom, którzy faktycznie sprawują pieczę nad osobą i majątkiem dziecka. Jeżeli więc władza rodzicielska przysługuje formalnie obojgu rodzicom, a tylko jeden z rodziców faktycznie ją wykonuje, to z odliczenia całości kwoty może skorzystać tylko ten rodzic.

Zmiana nazwiska dziecka bez zgody ojca

Co do zasady dziecko nosi nazwisko obojga rodziców. Jednakże zdarzają się sytuację, gdy dziecko na skutek rozwodu rodziców lub innych okoliczności nosi nazwisko inne aniżeli matka czy ojciec. Ponadto w wyniku rozwodu czy zawarcia nowego związku małżeńskiego przez jednego z rodziców może wystąpić potrzeba zmiany nazwiska dziecka, przy czym procedura dokonania ww. zmian uzależniona jest od dwóch okoliczności - sposobu nadania nazwiska dziecka oraz zakresu władzy rodzicielskiej.

Świadczenie wychowawcze (500 zł na dziecko) a alimenty

Świadczenie wychowawcze, czyli tzw. 500 zł na dziecko nie powinno mieć wpływu na wysokość alimentów. Taki cel ma prezydencki projekt nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

Zawarcie związku małżeńskiego poza USC – nowe przepisy od 1 marca 2015 r.

Od 1 marca 2015 roku zacznie obowiązywać nowa ustawa - Prawo o aktach stanu cywilnego. Ustawa ta wprowadza wiele istotnych zmian. Jedną z nich jest umożliwienie zawarcia związku małżeńskiego poza urzędem stanu cywilnego.

Zaświadczenie o stanie cywilnym

Zaświadczenie o stanie cywilnym to nowy dokument o mocy urzędowej. Zgodnie z ustawą z dnia 28 listopada 2014 r. – Prawo o aktach stanu cywilnego zaświadczenie ma zastąpić przedkładane dotychczas liczne odpisy aktów stanu cywilnego (odpis aktu urodzenia, małżeństwa, zgonu). Posługiwanie się tylko jednym dokumentem ma na celu uproszczenie i przyspieszenie postępowania administracyjnego.

Opłata za ślub poza urzędem stanu cywilnego 2015

Przy ustaleniu obowiązującej w 2015 roku opłaty za ślub poza urzędem stanu cywilnego wzięto pod uwagę szereg czynników m.in. koszt dwukrotnego przejazdu kierownika urzędu na miejsce uroczystości.

Ślub cywilny poza urzędem

Możliwość zawarcia małżeństwa poza urzędem stanu cywilnego wprowadza nowa ustawa - Prawo o aktach stanu cywilnego. Zorganizowanie ślubu cywilnego poza urzędem stanu cywilnego będzie możliwe od 1 stycznia 2015 r.

Ślub cywilny w plenerze – 1 tys. zł

Możliwość udzielenia ślubu cywilnego w plenerze, poza urzędem stanu cywilnego, przewiduje ustawa Prawo o aktach stanu cywilnego. W 2015 roku za ślub cywilny udzielony w plenerze zapłacimy tysiąc złotych, co będzie stanowiło dochód gminy.

Małżeństwo z obcokrajowcem - regulacje prawne

Małżeństwo z obcokrajowcem to zjawisko coraz bardziej powszechne. Proces globalizacji przyczynił się do zmian regulacji prawnych. Jakich formalności należy dopełnić, by zalegalizować związek małżeński z obcokrajowcem?

Ślub cywilny w plenerze 2015

Ślub cywilny w plenerze to rozwiązanie, którego wprowadzenie w 2015 roku zakłada projekt nowelizacji ustawy z dnia 29 września 1986 r. - Prawo o aktach stanu cywilnego. Od 2015 roku będzie można udzielić ślubu cywilnego poza urzędem stanu cywilnego, w plenerze, w miejscu gwarantującym zachowanie powagi, doniosłości ceremonii a także bezpieczeństwa wszystkich uczestników.

REKLAMA