REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pełnomocnictwo, Postępowanie cywilne

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Obowiązek opłacenia dokumentu dotyczącego udzielenie prokury

Prokura jest szczególnym rodzajem pełnomocnictwa udzielanego przez przedsiębiorców w celu wykonywania czynności związanych z prowadzoną przez nich działalnością. Prokura podlega obowiązkowi wpisu do rejestru, a dokument stwierdzający jej udzielenie podlega opłacie skarbowej.

Pełnomocnictwa ogólne w procedurach podatkowych

Finalizują się prace nad zmianami w Ordynacji podatkowej. Zmiany mają ułatwić życie podatnikom, ale też stworzyć możliwość lepszego przeciwdziałania przestępstwom podatkowym. Jedną z nich jest wprowadzenie pełnomocnictw ogólnych w procedurach podatkowych. Jakie jeszcze zmiany szykuje resort finansów?

Wynagrodzenie dla pełnomocnika procesowego z urzędu - rozliczenie PIT

Kwalifikacja do źródła przychodów w podatku dochodowym od osób fizycznych wynagrodzenia z tytułu kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej przez pełnomocnika ustanowionego z urzędu, jest zależna od formy prawnej wykonywania przez niego zawodu adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego czy rzecznika patentowego. Będzie to działalność gospodarcza, jeżeli pełnomocnik w ten sposób rozlicza swoją działalność zawodową albo działalność wykonywana osobiście.

W jaki sposób wypowiedzieć pełnomocnictwo procesowe?

Mocodawca może w każdym czasie wypowiedzieć pełnomocnictwo procesowe. Jednakże skutki prawne wystąpią dopiero w momencie zawiadomienia sądu o tym fakcie oraz z chwilą doręczenia zawiadomienia stronom oraz innym uczestnikom postępowania.

REKLAMA

Jak ustanowić pełnomocnika firmy przez internet

Prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą podlegają obowiązkowi wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), w ramach którego działa rejestr pełnomocnictw. Od 1 lipca 2013 r. pełnomocnicy przedsiębiorców mogą zarządzać wpisami swoich mocodawców on-line.

Usługa prawnicza obniży kwotę podlegającą opodatkowaniu

Wydatki związane z korzystaniem z usług kancelarii prawnej mogą obniżyć wysokość podatku należnego. Fakt ten potwierdzają interpretacje wydawane przez Urzędy Skarbowe. Fiskus podkreśla jednak, że przedsiębiorca będzie miał obowiązek wykazania związku pomiędzy poniesioną na te usługi kwotą a osiągniętymi przychodami.

Pełnomocnik załatwi sprawę przedsiębiorcy online

Pełnomocnicy przedsiębiorców mogą zarządzać wpisami swoich mocodawców online. Oznacza to, iż pełnomocnik przedsiębiorcy uwidoczniony we wpisie w CEIDG może, w zależności od udzielonego mu pełnomocnictwa, elektronicznie zgłosić zmianę we wpisie, zawiesić lub wznowić wykonywanie działalności gospodarczej oraz wykreślić wpis.

Pełnomocnictwo w postępowaniu karnym – zmiany

Zgodnie z obowiązującymi przepisami pełnomocnikiem w postępowaniu karnym oraz w sprawach o wykroczenia może być wyłączenia adwokat lub radca prawny. Projekt zmiany kodeksów przewiduje dopuszczenie ustanowienia pełnomocnikiem również osoby najbliższej.

REKLAMA

Nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego - zmiany w EPU

7 lipca 2013 r. weszła w życie nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego, na mocy której w pozwie składanym w Elektronicznym Postępowaniu Upominawczym powód będzie zobowiązany wskazać nr PESEL pozwanego. Wpisanie błędnych danych będzie skutkowało nałożeniem grzywny na powoda.

Kiedy i w jaki sposób ustanowić pełnomocnika firmy?

Nadmiar obowiązków, długi wyjazd, czy brak odpowiednich kwalifikacji – istnieje wiele sytuacji, w których przedsiębiorca może skorzystać z pomocy zewnętrznej firmy lub po prostu zaufanej osoby. O czym należy pamiętać udzielając pełnomocnictwa?

Jak prawidłowo udzielić pełnomocnictwa?

Zdarzają się sytuacje, kiedy nie możemy osobiście załatwić ważnej sprawy (np. zawrzeć umowy). Wówczas czynność prawna może być dokonana w naszym imieniu przez inną osobę poprzez udzielenie pełnomocnictwa.

Pozew zbiorowy przeciwko dużym korporacjom

Pozew zbiorowy to instrument prawny pozwalający na walkę konsumenta z silnymi firmami w dochodzeniu swoich praw. W takim pozwie można domagać się spełnienia określonego świadczenia przez co najmniej 10 osób.

Dopuszczenie dowodu z opinii biegłego

Biegły sądowy powołany zostaje do wypowiedzenia się w kwestiach z zakresu wiedzy specjalistycznej i może żądać wynagrodzenia za wykonaną pracę. Jako dowód można dopuścić również łączną opinię kilku biegłych.

Kto i kiedy może być pełnomocnikiem procesowym?

Pełnomocnik procesowy jest uprawniony do występowania przed sądem za stronę, którą reprezentuje. Może on podejmować rozmaite czynności takie jak zawarcie ugody, czy zrzeczenie się roszczenia. Kto może być pełnomocnikiem procesowym?

Jak zgłosić spóźnione dowody w sprawie?

Wnosząc powództwo do sądu należy pamiętać o kilku rzeczach. Jedną z nich jest obowiązek zgłoszenia wszystkich dowodów już w treści pozwu. Niezgłoszenie może spowodować, że utracimy możliwość ich dalszego powołania. Niemniej można takim skutkom się przeciwstawić. Jak?

Rząd zapowiada przyspieszenie postępowań cywilnych

Przyspieszenie postępowań sądowych, a przede wszystkim postępowania rozpoznawczego i egzekucyjnego, dalsza informatyzacja postępowania cywilnego oraz uproszczenie niektórych czynności procesowych to jedne z najważniejszych postulatów przedstawionych w przyjętych przez rząd założeniach do projektu nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego.

Sporządzone w Niemczech pełnomocnictwo do sprzedaży nieruchomości w Polsce

Czy pełnomocnictwo sporządzone w Niemczech, przy którym podpis mocodawcy jest notarialnie poświadczony, wystarcza do sprzedaży nieruchomości w Polsce?

Zwrot kosztów dla świadka

W postępowaniu cywilnym świadek może domagać się zwrotu wydatków związanych ze stawiennictwem do sądu, a ponadto wynagrodzenia za utratę zarobku. Regulacja ta jest następstwem wprowadzenia przez polskiego ustawodawcę surowych konsekwencji za nieusprawiedliwione niestawiennictwo świadka na wezwanie sądu.

Pełnomocnictwo do występowania przed sądem administracyjnym – historia pewnej porażki

Kto chce osiągnąć sukces w postępowaniu sądowym musi wykazać się m.in. szczególną starannością. Pewien doradca podatkowy zapomniał o tej regule, wykazując się wyjątkową beztroską, która doprowadziła do przegrania sprawy bez merytorycznego rozpatrzenia.

Udzielasz pełnomocnictwa ale nadal odpowiadasz za podatki

Podatnicy udzielają dość często księgowym, czy innym pracownikom pełnomocnictw do podpisywania deklaracji podatkowych. Nie zwalnia to jednak mocodawców z odpowiedzialności za podatki. Jeżeli pełnomocnik popełni błąd w deklaracji, to ewentualnej dopłaty podatku z odsetkami urząd będzie domagał się od podatnika. Gdy pełnomocnikiem podpisującym deklarację był profesjonalista - podatnik może uzyskać od niego odszkodowanie na drodze cywilnoprawnej.

Ważne zmiany Kodeksu postępowania cywilnego - wybrane zagadnienia

Wraz z wejściem w życie nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego procedura staje się bardziej „ustna”. Zmianie uległ też sposób koncentracji materiału procesowego.

Pozew zbiorowy - dla kogo?

Pozew zbiorowy może zostać złożony przez co najmniej 10 osób, dochodzących roszczeń jednego rodzaju. Dzięki niemu każdy konsument ma szansę na zwycięstwo z ogromnymi korporacjami.

Ważne zmiany Kodeksu postępowania cywilnego – sprawy gospodarcze

W dniu 3 maja 2012 r . weszła w życie ustawa z dnia 16 września 2011r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja wprowadza szeroki zakres zmian, z których najważniejsze postaram się poniżej wymienić.

Podpis pod deklaracją podatkową może złożyć księgowa

Nie tylko sam podatnik może podpisywać zeznania i deklaracje podatkowe. Zgodnie z art. 80a. ordynacji podatkowej, deklaracja podatkowa (w tym też e-deklaracja) może być podpisana także przez pełnomocnika podatnika, płatnika lub inkasenta – o ile ustawy nie stanowią inaczej. Zatem można udzielić księgowej lub innej osobie pełnomocnictwa do podpisywania deklaracji.

Zaskarżenie uchylenia wyroku w apelacji

Zmiany kodeksu postępowania cywilnego, które weszły w życie 3 maja wprowadzają możliwość zaskarżenia orzeczenia sądu odwoławczego, który uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje je do ponownego rozpoznania.

Nowelizacja KPC – przegląd zmian (cz. 4)

Zmiany w kodeksie postępowania cywilnego, jakie weszły w życie 3 maja 2012 r. stanowić będą pewną rewolucję z zakresie postępowania zwykłego. Od 3 maja strony będą obarczone ciężarem wspierania postępowania.

Nowelizacja KPC – przegląd zmian (cz. 3)

Zmiany w kodeksie postępowania cywilnego, jakie weszły w życie 3 maja 2012 r. stanowić będą pewną rewolucję z zakresie postępowania zwykłego. Od 3 maja strony będą obarczone ciężarem wspierania postępowania.

Nowelizacja KPC – przegląd zmian (cz. 2)

Przepisy wielkiej nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego porządkują m.in. rolę organizacji społecznych w ramach postępowania cywilnego. Od 3 maja 2012 r., termin organizacje społeczne zastąpi organizacje pozarządowe.

Nowelizacja KPC – przegląd zmian (cz. 1)

3 maja 2012 r. weszła w życie nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego. Zmiany zakładają m.in. likwidację postępowania gospodarczego.

Nowelizacja kpc - znika postępowanie gospodarcze

Wejście życie zmienionych przepisów Kodeksu postępowania cywilnego likwiduje odrębną procedurę gospodarczą. Oznacza to, iż spory sądowe w sprawach gospodarczych będą toczyły się według zasad ogólnych. Warto jednak pamiętać, iż nowelizacja wprowadza kilka ważnych zmian w postępowaniu.

Reprezentowanie dziecka w sądowych sprawach cywilnych

Co do zasady w postępowaniu cywilnym osoby małoletnie reprezentowane są przez swoich rodziców. W pewnych przypadkach możliwe jest jednak aby dziecko, które ukończyło trzynaście lat występowało przed sądem samodzielnie. Istnieją też sytuacje, gdy reprezentacja przez przedstawicieli ustawowych jest prawnie niedopuszczalna.

Pełnomocnictwo i opłata skarbowa w postępowaniu egzekucyjnym

W niniejszym artykule wyjaśnię czy istnieje obowiązek uiszczenia opłaty skarbowej od pełnomocnictwa, które zostało udzielone profesjonalnemu pełnomocnikowi do występowania stricte w postępowaniu egzekucyjnym.

Co może być dowodem w postępowaniu cywilnym?

Przedmiotem dowodu mogą być jedynie fakty mające istotne znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy. Przedstawienie materiału dowodowego jest szczególnie ważne w przebiegu postępowania dla każdej z jego stron.

Nieważność umowy a prekluzja dowodowa

Co do zasady sąd będzie brał z urzędu pod uwagę nieważność zawartej przez strony umowy. Kwalifikacja prawna będzie jednak dokonana na podstawie okoliczności faktycznych udowodnionych przez strony. To oznacza, że istotne znaczenie może mieć prekluzja dowodowa.

Nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego – warsztaty

W dniach 16 – 17 kwietnia 2012 r. w Warszawie odbędą się warsztaty pt. „Nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego”. O zmianach w procedurze cywilnej opowiedzą eksperci z renomowanych kancelarii prawnych.

Kim jest Rzecznik Patentowy?

Zawód rzecznika patentowego jest mało znany w Polsce. Jest to zawód z długą tradycją i ugruntowaną pozycją w świecie. Rzecznik patentowy świadczy profesjonalną pomoc w sprawach własności przemysłowej.

Kiedy żądać uzupełnienia wyroku?

Sąd jest zobowiązany w wyroku odnieść do całości żądania strony. Dotyczy to także tych okoliczności, o których sąd powinien orzekać z urzędu. Strona może domagać się uzupełnienia niepełnego wyroku.

Przedmiotowa zmiana powództwa (cz. 2)

Nie w każdym postępowaniu dopuszczalna będzie przedmiotowa zmiana powództwa. Istotne jest zatem co jest, a co nie jest przedmiotową zmianą powództwa.

Przedmiotowa zmiana powództwa

W piśmie stanowiącym pozew należy określić dokładnie żądanie oraz przytoczyć uzasadniające je okoliczności faktyczne. Zarówno żądanie pozwu, jak i jego podstawa prawna mogą ulec zmianie w trakcie postępowania. Jednak nie będzie tak zawsze.

Pełnomocnictwo w postępowaniu administracyjnym

W postępowaniu administracyjnym strona może działać sama (osobiście) bądź przez pełnomocnika. Działanie strony za pośrednictwem pełnomocnika należy do jej praw, i może zostać wyłączone jedynie, gdy czynność musi być dokonana wyłącznie przez stronę. Czym charakteryzuje się pełnomocnictwo w postępowaniu administracyjnym?

Przesłuchanie świadka w miejscu zamieszkania

Często zdarza się, że świadek zostaje wezwany do złożenia zeznań do sądu oddalonego o wiele kilometrów od jego miejsca zamieszkania. Może to sprawiać świadkowi uzasadnioną trudność w dotarciu do odległego sądu. Czy istnieje możliwość przesłuchania świadka w miejscu zamieszkania?

Co zrobić gdy do wyroku sądu zakradł się błąd?

Niekiedy w treści samej sentencji wyroku, jak też w jego uzasadnieniu mogą znaleźć się widoczne błędy pisarskie albo rachunkowe. Mogą one mieć istotne znaczenie dla powoda i pozwanego. Co z nimi zrobić?

Jak skonstruować pozew cywilny w procesie karnym?

W procesie karnym pokrzywdzony może pisemnie, aż do czasu rozpoczęcia przewodu sądowego, zgłosić powództwo cywilne przeciwko oskarżonemu. Niniejsze opracowanie przedstawia jak sporządzić taki pozew.

Do ORD-IN wystarczy dołączyć pełnomocnictwo bez odpisu z KRS

21 lipca 2011 r. zapadł ważny wyrok NSA (sygn. akt II FSK 440/10) dla osób zainteresowanych pozyskaniem indywidualnej interpretacji podatkowej. Sąd uznał, że nie ma podstawy prawnej, aby pełnomocnik do wniosku ORD-IN dołączał dokument dowodzący, że przedstawiciele mocodawcy mieli prawo udzielić mu pełnomocnictwa. Organ podatkowy wydający interpretację może domagać się takiego dokumentu tylko w sytuacji, gdy istnieją wątpliwości co do istnienia tego prawa.

Opłata skarbowa – stawki, zwolnienia [TABELA]

Opłata skarbowa. Wykaz przedmiotów (czynności) opłaty skarbowej, stawki tej opłaty oraz zwolnienia określa załącznik do ustawy z 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej. W wykazie uwzględniono stan prawny obowiązujący od 1 lutego 2021 roku. Ustawa o opłacie skarbowej precyzuje też które czynności są wyłączone od opłaty skarbowej.

Pełnomocnictwo administracyjne - WZÓR PISMA

Strona może w postępowaniu administracyjnym działać przez pełnomocnika. Takie pełnomocnictwo wymaga uiszczenia opłaty skarbowej. Pobierz bezpłatny wzór pełnomocnictwa.

Odwołanie pełnomocnictwa szczególnego - WZÓR PISMA

Pełnomocnictwo można odwołać w każdym czasie, chyba że mocodawca zrzeknie się tego prawa. Pełnomocnictwa szczególnego udziela się do dokonania określonej czynności prawnej.

Pełnomocnictwo do odrzucenia spadku - WZÓR PISMA

Pełnomocnictwo do odrzucenia lub przyjęcia spadku musi być sporządzone na piśmie z poświadczeniem podpisu. Pobierz bezpłatny wzór pełnomocnictwa.

Pełnomocnictwo do zawierania umów o pracę - WZÓR PISMA

Mocodawca może udzielić pełnomocnikowi umocowania do zawierania w jego imieniu umów o pracę z pracownikami. Pobierz bezpłatny wzór pisma.

Pełnomocnictwo dalsze - WZÓR PISMA

Pełnomocnik może ustanowić dla mocodawcy innych pełnomocników tylko wtedy, gdy umocowanie takie wynika z treści pełnomocnictwa, z ustawy lub ze stosunku prawnego będącego podstawą pełnomocnictwa. Pobierz bezpłatny wzór pisma.

REKLAMA