REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prezydent, Trybunał Konstytucyjny

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kto odpowiada za szkody wyrządzone przez dziki?

Odpowiedzialność za szkody wyrządzone przez dziki, wilki, niedźwiedzie i inne dzikie zwierzęta stanowiła przedmiot analiz Trybunału Konstytucyjnego. W dniu 21 lipca 2014 roku Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że Skarb Państwa ponosi odpowiedzialność za szkody wyrządzone przez dzikie zwierzęta (wyrok TK K 36/13).

Dodatki do świadczenia pielęgnacyjnego zgodne z Konstytucją

Trybunał Konstytucyjny uznał, iż zasady przyznawania dodatku do świadczenia pielęgnacyjnego nie naruszają konstytucyjnej zasady równości i obowiązku państwa uwzględniania w polityce społecznej i gospodarczej dobra rodziny.

Koniec opłaty za drugi kierunek studiów

Koniec opłaty za drugi kierunek studiów to efekt wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 5 czerwca 2014 roku K 35/11. Niekonstytucyjna opłata za drugi kierunek studiów zakończy obowiązywanie 30 września 2015 roku.

Drugi kierunek studiów – niekonstytucyjność opłaty

Konstytucyjność obligatoryjnej opłaty za drugi kierunek studiów była przedmiotem pracy Trybunału Konstytucyjnego w dniu 5 czerwca 2014 roku (czwartek). Zdaniem TK opłata za drugi kierunek studiów jest niekonstytucyjna.

REKLAMA

Ustawa śmieciowa – zmiany 2015

Rewolucyjna ustawa śmieciowa do tej pory budzi kontrowersje. Podstawowe założenia, na jakich opiera się nowy system utrzymywania czystości w gminach nie został podważony przez Trybunał Konstucyjny, jednak już za rok można oczekiwać pewnych zmian w ustawie.

Zmiany w postępowaniu karnym w 2015 roku

Przygotowane przez Senat zmiany w postępowaniu karnym w 2015 roku mają dotyczyć m.in.: obligatoryjnego nagrywania rozpraw karnych, utrzymania pisemnego protokołowania rozpraw. W ocenie Ministerstwa Sprawiedliwości zmiany w 2015 roku przyspieszą i usprawnią postępowanie karne.

Data wyborów prezydenckich w 2015 r.

Data wyborów prezydenckich w 2015 r. nie jest jeszcze znana. Wybory prezydenckie w 2015 odbędą się po raz pierwszy nie na podstawie ustawy o wyborze Prezydenta RP a w oparciu o Kodeks wyborczy. Z jaką datą pójdziemy do urn w 2015 roku?

Wydłużony wiek emerytalny - zaskarżony do MOP

Wydłużony wiek emerytalny został 6 i 7 maja 2014 roku uznany przez Trybunał Konstytucyjny za zgodny ze standardem konstytucyjnym. Po wyczerpaniu środków krajowych NSZZ Solidarności zapowiada zaskarżenie wydłużenia wieku emerytalnego do Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP).

REKLAMA

Wyższy wiek emerytalny – wyrok TK

Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 7 maja 2014 roku (sygnatura akt K 43/12) wyższy wiek emerytalny (67 lat) zarówno dla kobiet jak i dla mężczyzn jest zgodny z konstytucją a także z regulacjami prawa międzynarodowego. TK stwierdził natomiast niekonstytucyjność regulacji dotyczących emerytur częściowych.

Podwyższony wiek emerytalny – zgodny z konstytucją

7 maja 2014 roku TK orzekł, że podwyższenie oraz zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn jest zgodne z konstytucją (sygnatura K 43/12). Wyrok dotyczący procesu podwyższania wieku emerytalnego nie zapadł jednak jednogłośnie – zgłoszono aż 6 zdań odrębnych.

Podwyższenie wieku emerytalnego wg TK

6 maja 2014 roku (wtorek) Trybunał Konstytucyjny (TK) zajmie się ustawą, która zrównuje wiek emerytalny mężczyzn i kobiet oraz podnosi go do 67 lat. TK rozpozna sprawę K 43/12 dot. podwyższenia wieku uprawniającego do emerytury w pełnym składzie.

Prawo do sądu a koszty sądowe

Zgodnie z wyrokiem TK z dnia 15 kwietnia 2014 roku (sygn. akt SK 12/13) wysokie koszty sądowe mogą stanowić istotne ograniczenie konstytucyjnie zagwarantowanego prawa do sądu. Jak wygląda relacja pomiędzy kosztami sadowymi a dostępnością drogi sądowej?

Ochrona dóbr osobistych skazanego

Ochrona dóbr osobistych przysługuje każdemu człowiekowi, także skazanemu, na gruncie ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93). Do ochrony dóbr osobistych (godności i prywatności) odniósł się Trybunał Konstytucyjny w wyroku K 22/10. Naruszeniem godności skazanego jest obligatoryjna obecność funkcjonariusza w trakcie badania lekarskiego.

Zatrzymanie prawa jazdy dłużnika alimentacyjnego

Zatrzymanie prawa jazdy może być konsekwencją uporczywego uchylania się od obowiązku alimentacyjnego. Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 12 lutego 2014 roku (sygnatura akt K 23/ 10) zatrzymanie prawa jazdy dłużnika alimentacyjnego jest zgodne z konstytucyjną zasadą proporcjonalności i adekwatności.

Koniec z bezterminowym prawem jazdy

12 grudnia 2013 r. o godz. 8.30 Trybunał Konstytucyjny rozpoznał wnioski dotyczące wymiany bezterminowego prawa jazdy. Przepisy dotyczące wskazanego obowiązku są zgodne z konstytucją. Jakie będą skutki wprowadzenia zmian dla kierujących pojazdami?

Jak dopisać się do listy wyborców w Warszawie, aby zagłosować 13.10?

13 października 2013 r. w Warszawie odbędzie się referendum w sprawie odwołania prezydent Warszawy – Hanny Gronkiewicz - Waltz. W referendum mogą wziąć udział osoby zameldowane, jak również każdy z mieszkańców, po dopisaniu się do listy wyborców. W jaki sposób można dopisać się do listy?

Czym jest sektor rządowy? Forum Od-nowa

Czym jest w wymiarze organizacyjnym sektor rządowy i na jakie napotyka problemy, wynikające z rozproszenia danych o instytucjach publicznych i niesatysfakcjonującego sposobu ich przedstawiania? Niniejszy artykuł jest próbą odpowiedzi na to pytanie. Państwo, czyli co?

Renta socjalna należy się osobom czasowo przebywającym za granicą

Renta socjalna należy się osobom czasowo przebywającym za granicą – takie stanowisko przyjął Trybunał Konstytucyjny, który 25 czerwca tego roku rozpoznał zapytanie prawne Sądu Apelacyjnego w Białymstoku, dotyczące zasad przyznawania rent socjalnych. Trybunał uznał, że wymóg przebywania za terytorium Polski, jako warunek do nabycia i zachowania prawa do renty socjalnej jest niezgodny z Konstytucja.

Nowe prawo jazdy niezgodne z Konstytucją?

Senatorowie uważają, że zamiana bezterminowego prawa jazdy na okresowe jest sprzeczna z ustawą zasadniczą. Grupa trzydziestu senatorów skarży również obowiązkowe badania lekarskie, jakim mają poddać się kierowcy przy wymianie dokumentu.

Ograniczenie dostępu do informacji publicznej

Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok, w którym wskazał które przepisy ustawy o zmianie ustawy o dostępie do informacji publicznych są sprzeczne z Konstytucją.

Niekonstytucyjna rekrutacja do przedszkoli

„Uregulowanie kryteriów i procedur przyjmowania dzieci do szkół i przedszkoli w rozporządzeniu wydanym bez dostatecznych podstaw ustawowych jest niezgodne z konstytucją.”- orzekł Trybunał Konstytucyjny. Jednocześnie trybunał odroczył utratę mocy obowiązującej badanego przepisu o 12 miesięcy.

Waloryzacja kwotowa rent i emerytur zgodna z Konstytucją

Waloryzacja kwotowa, wprowadzona ustawą z 13 stycznia 2012 r., podwyższająca świadczenia o kwotę 71 zł nie narusza Konstytucji. Trybunał stwierdził bowiem, że waloryzacja nie musi zawsze w sposób matematyczny odzwierciedlać zmiany siły nabywczej świadczeń na skutek inflacji.

Waloryzacja rent i emerytur 2013

Jaki rodzaj waloryzacji czeka emerytury i renty w 2013 roku? Dnia 19 grudnia Trybunał Konstytucyjny rozpozna połączone wnioski Prezydenta Bronisława Komorowskiego oraz Rzecznika Praw Obywatelskich Ireny Lipowicz w sprawie tegorocznej nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń społecznych, która to wprowadza na rok 2012 kwotową waloryzację rent i emerytur.

Uprawa GMO w Polsce - Sejm uchwalił ustawę o nasiennictwie

Uchwalona ustawa przewiduje możliwość obrotu materiałami siewnymi, m. in. nasionami GMO. Sejm przyjął ustawę o nasiennictwie w piątek, 23 listopada 2012 r.

Obchody Święta Niepodległości 2012

Sprawdź jakie wydarzenia zaplanowano z okazji Święta Niepodległości 11 listopada 2012 r.

Obama ponownie Prezydentem USA

Niech Bóg błogosławi Amerykę! – mówił prezydent w swoim oficjalnym przemówieniu. Dziękował też rodzinie oraz swojemu wyborczemu rywalowi.

Obowiązek alimentacyjny po rozwodzie zgodny z Konstytucją

Zobowiązanie małżonka wyłącznie winnego rozwodu do alimentowania małżonka niewinnego, którego sytuacja materialna w istotny sposób pogorszyła się na skutek rozwodu, jest zgodne z konstytucją.

Dodatkowy dzień wolny za święto przypadające w dniu wolnym od pracy

Pracownicy będą mogli odebrać dzień wolny, jeśli święto przypadnie w dzień wolny od pracy. Trybunał Konstytucyjny stwierdził, iż różnicowanie pracowników w liczbie dni wolnych od pracy jedynie na podstawie rozkładu czasu pracy narusza Konstytucję.

TK: Określanie wysokości opłaty koncesyjnej przez KRRiT

Trybunał Konstytucyjny uznał art. 40 ustawy o radiofonii i telewizji oraz wydane na jego postawie Rozporządzenie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji za niekonstytucyjne.

Jaka przyszłość czeka działkowców?

Problem własności i sposobu funkcjonowania rodzinnych ogródków działkowych jest w ostatnich dniach tematem licznych analiz i spekulacji, a wszystko to za sprawą wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który w sposób jednoznaczny obalił konstytucyjność obecnie obowiązujących przepisów.

Wymiar emerytur osób zatrudnionych za granicą niezgodny z Konstytucją

Różnicowanie osób otrzymujących emerytury z pracy za granicą od tego, czy przed wyjazdem były zatrudnione w kraju, jest niezgodne z konstytucyjną zasadą równości - orzekł Trybunał Konstytucyjny.

Trybunał orzeknie o przyszłości ogródków działkowych

Jednostki samorządowe w znacznej mierze nie mogą rozporządzać swoją własnością ani pobierać opłat za użytkowanie działek. Czy uprzywilejowanie Polskiego Związku Działkowców jest niezgodne z Konstytucją? Trybunał Konstytucyjny orzeknie w tej sprawie 28 czerwca 2012 r.

Odpowiedzialność za nieopublikowanie sprostowania lub odpowiedzi

W dniu 1 grudnia 2010 r. Trybunał Konstytucyjny (dalej „TK”) wydał wyrok w sprawie niezgodności z Konstytucją art. 46 ust. 1, art. 31 oraz art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1984 r. Prawo prasowe (Dz. U. z 1984 r. Nr 5, poz. 24 ze zm.; dalej „Prawo prasowe”) -sygnatura akt K 41/07 (dalej „wyrok”). TK orzekł, że powyższe przepisy są niezgodne z art. 2 i art. 42 ust. 1 Konstytucji.

Nowelizacja ustawy emerytalnej u Prezydenta

Ustawa przewidująca podwyższenie wieku emerytalnego wpłynęła z Senatu do Prezydenta. Komorowski podkreśla, że zamierza rozważyć wszystkie za i przeciw nowej ustawy. Przede wszystkim zbadać ją pod kątem zgodności z ustawą zasadniczą.

Ustawa o radcach prawnych zgodna z Konstytucją

Trybunał Konstytucyjny orzekł, iż wpis na listę radców prawnych bez odbywania aplikacji nie narusza Konstytucji.

Zakaz publikacji jako środek zabezpieczający

Przy ochronie dóbr osobistych można wystąpić o udzielenie zabezpieczenia poprzez zakaz określonej publikacji. Od 3 maja 2012 r. zakaz publikacji będzie mógł trwać maksymalnie rok.

Żałoba narodowa - podstawa prawna

Żałoba narodowa to szeroko pojęty stan pogrążenia się całego narodu w smutku i refleksji, na skutek różnego rodzaju tragicznych wydarzeń w państwie lub poza nim. Uprawnienie do jej ogłoszenia przysługuje w Polsce Prezydentowi RP. Jednak podstawa prawna umożliwiająca wprowadzenie żałoby narodowej sformułowana jest w sposób dość lakoniczny.

Trwa żałoba narodowa

Prezydent w niedzielę pojawił się na miejscu katastrofy kolejowej niedaleko Szczekocin. W wypadku, do którego doszło w sobotę zginęło 16 osób.

Jaka ilość narkotyków jest ilością znaczną?

To czy oskarżony posiada nieznaczną czy znaczną ilość narkotyku ma duże znaczenie przy wymierzaniu kary. Oba te pojęcia są jednak niedookreślone i to od sędziów zależy jak zadecydują w konkretnym przypadku. To niedookreślenie stało się przyczyną zadania pytania prawnego do Trybunału Konstytucyjnego.

Wszystkie sześciolatki rozpoczną naukę w 2014 r.

W 2014 r. wszystkie sześciolatki obowiązkowo rozpoczną naukę; o dwa lata przedłużony będzie okres, w którym o pójściu do szkoły podstawowej przez sześciolatka będą decydować rodzice - postanowił prezydent podpisując nowelizację ustawy o systemie oświaty.

Nowe zasady przy informacjach publicznych

Ponowne zasady wykorzystania informacji publicznej oraz ograniczenie dostępu ze względu na ważny interes gospodarczy kraju – takie nowości wprowadziła nowelizacja ustawy o dostępie do informacji publicznej. Nowela weszła w życie 29 grudnia 2011 r.

Stan wojenny z 1981 r.

Uchwała Rady Państwa wprowadziła z dniem 13 grudnia 1981 r. stan wojenny z polecenia Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON). Zarówno wydanie dekretów, jak i powołanie WRON było niezgodne z ówczesnym prawem.

Godło na koszulkach reprezentacji

Prezydent proponuje, by godło na koszulkach reprezentacji było obowiązkowe.

Zostało niewiele czasu na przedłożenie projektów budżetów

Do 15 listopada 2011 r. organ wykonawczy jednostki samorządu terytorialnego ma obowiązek przedłożyć radzie lub sejmikowi oraz regionalnej izbie obrachunkowej projekt uchwały budżetowej na 2012 rok.

Samorządowcy w sytuacjach kryzysowych - poradnik

Zły wizerunek samorządowca przekłada się w bezpośredni sposób na wizerunek całego miasta bądź gminy. Negatywne opinie o samorządzie mogą spowodować, że nawet przez kilka lat dany region będą szerokim łukiem omijać poważni inwestorzy, którzy przykładają wyjątkową wagę do swojego wizerunku i nie chcą, aby zła sława o danym miejscu przeniosła się na ich markę.

Prezydent musi ujawnić opinie w sprawie OFE

Wojewódzki sąd administracyjny przyznał rację skarżącym, którzy zarzucili Prezydentowi RP, iż bezprawnie odmówił ujawnienia ekspertyz, które skłoniły go do podpisania ustawy nowelizującej system OFE – czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

Czy dwudniowe wybory parlamentarne są zgodne z Konstytucją RP?

Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (Dz.U. 2011 nr 21 poz. 112) weszła w życie 1 sierpnia 2011 roku. Trybunał Konstytucyjny w dniu 20 lipca 2011 roku wyłączył możliwość organizowania dwudniowych wyborów parlamentarnych. Dlaczego dwudniowe wybory parlamentarne nie są zgodne z Konstytucją RP?

Kara za znieważenie Prezydenta

Za znieważenie polskiego Prezydenta można trafić do więzienia nawet na 3 lata. Sąd Okręgowy w Gdańsku powziął jednak wątpliwość, czy tak wysoka kara nie narusza prawa obywateli do wolności słowa i debaty politycznej. W tej sprawie wypowiedział się Trybunał Konstytucyjny.

TK: dwudniowe wybory są niekonstytucyjne

Naruszenie zasad legalizmu, wolności słowa i wolności rozpowszechniania informacji zarzucił przepisom Kodeksu wyborczego Trybunał Konstytucyjny. Za niekonstytucyjne uznał m.in. dwudniowe wybory.

Korzystanie z prywatnego samochodu przez wójta

W poprzednim stanie prawnym (art. 4 ustawy z 22 marca 1990 r. o pracownikach samorządowych), obowiązującym do 31 grudnia 2008 r., umowę z wójtem na korzystanie z pojazdu prywatnego do celów służbowych zawierał upoważniony do dokonywania czynności z zakresu prawa pracy na podstawie stosownej uchwały przewodniczący rady gminy. Czy w związku ze zmianą przepisów od 1 stycznia 2009 r., i tym samym osoby uprawnionej do zawarcia umowy, powinna ona zostać rozwiązana przed dniem wejścia w życie ustawy i zawarta przez uprawnioną osobę według nowego stanu prawnego? Czy też umowy zawarte przed zmianą stanu prawnego obowiązują nadal i można je zmienić aneksem zawartym z uprawnioną według nowych przepisów osobą?

REKLAMA