| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Godło na koszulkach reprezentacji

Godło na koszulkach reprezentacji

Prezydent proponuje, by godło na koszulkach reprezentacji było obowiązkowe.

Prezydent Bronisław Komorowski skierował dzisiaj do Sejmu projekt nowelizacji ustaw wprowadzający obowiązek umieszczania godła na strojach polskich reprezentacji.

W krótkim wystąpieniu prezydent Komorowski podkreślił m.in., że wszyscy przeżywaliśmy chwile wielkiego zaniepokojenia pomysłami rezygnacji z umieszczania orła na strojach jednej z reprezentacji sportowych.

Prezydent wyraził satysfakcję z odstąpienia od tego pomysłu, dodając: „na wszelki wypadek, z myślą o przyszłości, warto jednak stworzyć reguły ustawowe”, które uchroniłyby przed ewentualnym ponownym zgłoszeniem tego typu pomysłów.

Uroczystość podpisania projektu odbyła się w miejscu symbolicznym – przy Ścianie Chwały Polskiego Sportu w Centrum Olimpijskim. Wzięli w niej udział wybitni sportowcy, którzy z orłem na piersiach wielokrotnie zdobywali najwyższe laury na światowych arenach – wybitna lekkoatletka, członkini Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego – Irena Szewińska, znakomity florecista, Sekretarz Polskiego Komitetu Olimpijskiego – Adam Krzesiński oraz mistrz olimpijski w gimnastyce, członek sejmowej Komisji Sportu i Turystyki – Leszek Blanik.

Najważniejsze zmiany przewidziane w zaproponowanym przez Prezydenta projekcie gwarantują obecność polskiego godła na strojach reprezentacji kraju, w tym na strojach reprezentacji olimpijskiej. Odstępstwo od tej zasady może wynikać wyłącznie z wiążących Polskę przepisów międzynarodowych federacji lub MKOL, które zakazują albo przewidują obowiązek stosowania innych symboli, jak np. barwy narodowe.

Ponadto, projekt ustawy daje polskim związkom sportowym i PKOL prawo wykorzystywania do celów gospodarczych przedmiotów będących odwzorowaniem stroju reprezentacji.

Proponowane w nowelizacji zmiany obejmą ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych i ustawę o sporcie. Teraz projektem zajmie się parlament.

Źródło: prezydent.pl

Zobacz również: Euro 2012: czy możemy rejestrować domeny z takim znakiem towarowym?

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Monika Studzińska

Prawnik, Mediator Stały przy Sądzie Okręgowym w Rzeszowie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »