REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Rodzice, Spadek

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zapis windykacyjny

Przez zapis windykacyjny należy rozumieć możliwość zawarcia przez spadkodawcę w testamencie sporządzonym w formie aktu notarialnego postanowienia, że oznaczona osoba nabywa przedmiot zapisu z chwilą otwarcia spadku.

Długi spadkowe

Przez długi spadkowe należy rozumieć obowiązki majątkowe spadkodawcy, które nie wygasły wraz z jego śmiercią, lecz przeszły na spadkobierców, a także obowiązki, które pojawiły się w związku z dziedziczeniem, np. koszty pochówku czy koszty postępowania spadkowego.

Uzupełnienie zachowku

Uzupełnienie zachowku polega na tym, że w sytuacji gdy uprawniony nie może otrzymać od spadkobiercy należnego mu zachowku, może on żądać od osoby, na której rzecz został uczyniony zapis windykacyjny doliczony do spadku, sumy pieniężnej potrzebnej do uzupełnienia zachowku. Jednakże osoba ta jest obowiązana do zapłaty powyższej sumy tylko w granicach wzbogacenia będącego skutkiem zapisu windykacyjnego.

Zapis windykacyjny a zachowek

Obowiązek wypłaty zachowku ciąży również na zapisobiercy windykacyjnym. Sam zapis wpływa zaś na ustalenie wartości zachowku. Jak domagać się zachowku od zapisobiercy?

REKLAMA

Prawne podsumowanie października 2011

Niniejsza publikacja stanowi podsumowanie najważniejszych zmian w polskich przepisach prawnych, które weszły w życie w październiku 2011 r. oraz ostatnio opublikowanego orzecznictwa Sądu Najwyższego.

Kto i w jakich relacjach stosuje przemoc?

Zjawisko przemocy może występować w różnych relacjach. W każdej z nich zawsze występuje nierównowaga sił – przez co osoba słabsza ma mniejszą zdolność do obrony.

Zmiany w prawie spadkowym (część II)

W poniższej publikacji przedstawimy II część uwag dotyczących nowelizacji ustawy Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2011 r. Nr 85, poz. 458, dalej „nowelizacja”), która wejdzie w życie 23 października 2011 r.. Poniższe uwagi obejmują między innymi: wydłużenie terminu przedawnienia roszczeń o zachowek, wprowadzenie możliwości powołania kilku wykonawców testamentu, czy też zmiany w dziedziczeniu ustawowym.

Zmiany w prawie spadkowym (część I)

W dniu 23 października 2011 r. weszła w życie nowelizacja ustawy Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2011 r. Nr 85, poz. 458, dalej „nowelizacja”), wprowadzająca bardzo istotne, w porównaniu do dotychczasowego stanu prawnego, zmiany w prawie spadkowym. Poniżej przedstawimy I część uwag na temat nowelizacji, dotyczącą nowej instytucji prawnej jaką jest zapis windykacyjny.

REKLAMA

Zapis windykacyjny – wchodzą w życie nowe przepisy Kodeksu cywilnego

Od 23 października 2011 r. obowiązują nowe przepisy Kodeksu cywilnego, które wprowadzając nową instytucję prawa – zapis windykacyjny. Co oznaczają zmiany?

Porady prawne: spadki

Nasze porady prawne z prawa spadkowego dotyczą wszelkich zagadnień związanych z dziedziczeniem. Korzystając z nich, dowiesz się jak sporządzić niezbędne pisma procesowe oraz jakie przysługują ci prawa.

Zapis windykacyjny 2011

Zapis windykacyjny to nowość w prawie spadkowym. Z chwilą otwarcia spadku zapisobierca windykacyjny staje się właścicielem konkretnych składników majątku.

Czy zapis i polecenie muszą być zawsze wykonane?

Zapisy i polecenia ustanowione przez spadkodawcę na rzecz osób trzecich muszą być spełnione. Spadkobiercy mają więc prawny obowiązek wykonania zapisu i polecenia.

Pełnomocnictwo do odrzucenia spadku - WZÓR PISMA

Pełnomocnictwo do odrzucenia lub przyjęcia spadku musi być sporządzone na piśmie z poświadczeniem podpisu. Pobierz bezpłatny wzór pełnomocnictwa.

Dziedziczenie przez dziadków

Dziadkowie mogą dziedziczyć po wnukach, jeżeli ci nie pozostawili po sobie zstępnych, nie mieli małżonka, byli jedynakami a ich rodzice nie żyją. W zaistniałej sytuacji dziadkowie stają się spadkobiercami swoich wnuków. Jednakże, w pewnych sytuacjach dziadkowie, którzy nie odziedziczyli spadku, mogą się domagać części pieniędzy od spadkobierców.

Rejestr testamentów

Z inicjatywy samorządu notarialnego powstał rejestr testamentów. Od 5 października 2011 r. każdy może umieścić w bazie informację o sporządzonym przez siebie testamencie.

Notarialny rejestr testamentów od 5 października

Elektroniczny rejestr testamentów rusza 5 października 2011 r. Zamieszczenie testamentu w bazie będzie dobrowolne.

Sądowe stwierdzenie nabycia spadku – cz. 2

Wniosek o stwierdzenie nabycia podlega określonej opłacie sądowej. Uczestnikami postępowania sądowego w sprawie stwierdzenia nabycia spadku nie tylko spadkobiercy, ale także każda inna osoba, które prawa będzie dotyczył wynik postępowania.

Sądowe stwierdzenie nabycia spadku

Orzeczenie stwierdzające nabycie spadku służy głównie legitymizacji stanu majątkowego, jaki powstał w wyniki otwarcia spadku. Z wnioskiem o stwierdzenie nabycia spadku można udać się do sądu spadku.

Śmierć posiadacza rachunku oszczędnościowego, rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego lub rachunku terminowej lokaty oszczędnościowej

Śmierć posiadacza rachunku oszczędnościowego, rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego lub rachunku terminowej lokaty oszczędnościowej rodzi dla banku określone w ustawie obowiązki.

Wspólny testament małżonków i umowa o spadek w prawie niemieckim

Niemieckie prawo spadkowe , inaczej niż w Polsce (art. 942 KC), przewiduje też możliwość sporządzenia wspólnego testamentu (gemeinschaftliches Testament), ale tylko przez małżonków. Dotyczy to również zalegalizowanych związków partnerskich.

Władza rodzicielska - kiedy powstaje, a kiedy wygasa?

Dziecko pozostaje aż do pełnoletności pod władzą rodzicielską. Najczęściej powstanie władzy rodzicielskiej następuję z chwilą urodzenia dziecka. Natomiast władza rodzicielska wygasa z chwilą osiągnięcia przez dziecko pełnoletności.

Prawo żony do zachowku

Czy żona zawsze ma prawo do zachowku? Co się dzieje, kiedy mąż występuje o rozwód?

Świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego - dla kogo?

Świadczenia z Funduszu alimentacyjnego przysługują, gdy dziecko nie otrzymuje należnych mu alimentów od rodzica. Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać świadczenia z gminy?

Podatek od spadku zagranicznego

To czy zapłacimy podatek od spadku zagranicznego zależy od tego czy spadkobierca w chwili otwarcia spadku był obywatelem polskim oraz czy należy do najbliższej rodziny spadkodawcy. Nawet bowiem, gdy z ustawy wynika obowiązek podatkowy, to często można korzystać ze zwolnień przysługujących członkom najbliższej rodziny.

Jak odrzucić spadek?

Już po otwarciu spadku, czyli po śmierci spadkodawcy, spadkobierca może odrzucić spadek. Może okazać się to korzystne, np. wówczas, gdy w skład spadku wchodzą głównie lub wyłącznie długi spadkowe. Czy można więc odrzucić spadek u notariusza?

Spadek u notariusza - vademecum

Jak stwierdzić nabycie spadku u notariusza? Czym jest notarialne poświadczenie dziedziczenia? Kiedy konieczne jest złożenie oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku?

Porada Eksperta: Prawa spadkowe adoptowanych dzieci w Niemczech

To, po kim dziedziczy dziecko zaadoptowane zależy od daty jego przysposobienia. O adopcji orzekają sądy rodzinne.

Podatek od spadku - vademecum

Kto i w jakiej wysokości płaci podatek od spadku? Jakie są zwolnienia? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym poradniku.

Postępowanie spadkowe - vademecum

W jaki sposób przeprowadzić postępowanie spadkowe? Jak napisać wniosek o stwierdzenie nabycia spadku? Kiedy przyjąć, a kiedy odrzucić spadek? Odpowiedzi w naszym krótkim poradniku.

Zasady dziedziczenia - vademecum

Zasady dziedziczenia ustawowego zawiera Kodeks cywilny. Sprawdź kto należy do kręgu spadkobierców i w jakich częściach dziedziczy.

Testament - vademecum

Jaki rodzaj testamentu wybrać, jak wykorzystać polecenie, zapis i podstawienie oraz jak go skutecznie odwołać.

Zachowek i dział spadku - vademecum

Komu przysługuje zachowek, czym jest niegodność dziedziczenia i jak przeprowadzić umowny dział spadku? W poradniku wszystko o zachowku i dziale spadku.

Alimenty na dziecko - vademecum

Jak długo rodzice powinni płacić alimenty na dziecko? Czy dziadkowie i rodzeństwo również mają obowiązek alimentacyjny? Jak wnieść do sądu pozew o alimenty i jak uzyskać świadczenia od ojca dziecka na czas ciąży? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym poradniku.

Wstąpienie w stosunek najmu na skutek śmierci najemcy

Wstąpienie w stosunek najmu oznacza, że osoby stają się współ(najemcami) na dotychczasowych warunkach z chwilą śmierci najemcy. Jest to odrębna instytucja od dziedziczenia i dotyczy wyłącznie lokali mieszkalnych.

Kto może korzystać z mieszkania po śmierci spadkodawcy?

Małżonek i inne osoby bliskie spadkodawcy, które mieszkały z nim do dnia jego śmierci, są uprawnione do korzystania w dotychczasowym zakresie z mieszkania i urządzenia domowego. Jest to możliwe przez okres trzech miesięcy od otwarcia spadku, czyli chwili śmierci spadkodawcy.

Władza rodzicielska - vademecum

Czym jest władza rodzicielska? Jak wygląda jej wykonywanie po rozwodzie? Kiedy sąd sięga po tak drastyczne środki jak pozbawienie praw rodzicielskich? W poradniku wszystko o władzy rodzicielskiej.

Nabycie nieruchomości na terenie Polski w drodze dziedziczenia przez cudzoziemca


Cudzoziemiec może nabyć nieruchomość w drodze dziedziczenia, zarówno ustawowego, jak i testamentowego.

Spadek zagraniczny - jakie prawo właściwe?

Spadki zagraniczne mogą przysporzyć wielu wątpliwości. Otrzymując schedę z zagranicy często nie wiemy czy stosować prawo polskie czy obce. A przecież w każdym państwie są inne terminy i inne uprawnienia spadkobierców.

Jak uzyskać dodatek z tytułu wychowywania dziecka w rodzinie wielodzietnej?

Dodatek z tytułu wychowywania dziecka w rodzinie wielodzietnej jest jednym ze świadczeń przysługujących osobom pobierającym zasiłek rodzinny. O świadczenie mogą ubiegać się rodziny z minimum trojgiem dzieci.

Utrudnianie kontaktów z dzieckiem będzie karane

Sąd zdyscyplinuje osobę utrudniającą kontakty z dzieckiem. Orzeczenie będzie łatwiejsze do egzekucji, bo nie będzie wymagało klauzuli wykonalności.

Umowny dział spadku

Do działu spadku nie jest konieczne postanowienie sądu. Gdy spadkobiercy są zgodni co do sposobu podziału, mogą sporządzić odpowiednią umowę - umowę o dział spadku.

Apelacja od postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku

Apelacja od postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku powinna być złożona w terminie trzytygodniowym od ogłoszenia sentencji. Gdy żaden z uczestników apelacji nie wniesie, postanowienie się uprawomacnia.

Akt poświadczenia dziedziczenia u notariusza

Akt poświadczenia dziedziczenia sporządza notariusz. Dokument ten ma skutki prawomocnego postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku.

Notarialne poświadczenie dziedziczenia

Stwierdzenie prawa do spadku może nastąpić na mocy postanowienia sądu lub notarialnego poświadczenia dziedziczenia. Czym jest notarialne poświadczenie dziedziczenia? Czy akt poświadczenia dziedziczenia jest tak samo ważny jak postanowienie sądu?

Nierozdzielanie rodzeństwa – jakie założenia?

Jeżeli ze związku małżeńskiego pochodzi więcej niż jedno wspólne małoletnie dziecko, powstaje do rozstrzygnięcia nie tylko kwestia, któremu z rodziców powierzyć wykonywanie władzy rodzicielskiej, lecz również czy rozdzielić rodzeństwo między oboje rodziców, w przypadku, gdy rodzice „walczą” o dzieci. Zasadą powinno być nierozdzielanie rodzeństwa, natomiast rozdzielenie jest wyjątkiem, za którym przemawiać musi dobro dziecka.

„Niebieskie karty” – jakie zmiany?

Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, która weszła w życie 1 sierpnia 2010 r. ma na celu skuteczniejszą walkę z przemocą w rodzinie. Ustawodawca wprowadził nowelą również regulacje dotyczące procedury „Niebieskie Karty”, czyli sposobu postępowania wobec rodziny dotkniętej przemocą.

Na czym polega ograniczenie utrzymywania kontaktów z dzieckiem?

Jeżeli wymaga tego dobro dziecka, sąd opiekuńczy ograniczy utrzymywanie kontaktów rodziców z dzieckiem. Kontakty obejmują w szczególności przebywanie z dzieckiem (odwiedziny, spotkania, zabieranie dziecka poza miejsce jego stałego pobytu) i bezpośrednie porozumiewanie się, utrzymywanie korespondencji, korzystanie z innych środków porozumiewania się na odległość, w tym ze środków komunikacji elektronicznej.

Reforma postępowania sądowego w sprawach rodzinnych w Niemczech

Postępowanie sądowe w sprawach rodzinnych wyłączone zostało z niemieckiego Kodeksu postępowania cywilnego i uregulowane zostało w osobnej ustawie. Ustawa o postępowaniu w sprawach rodzinnych i sądownictwie nieprocesowym weszła w życie z dniem 1.09.2009 r.

Który z pozostawionych testamentów jest wiążący?

Gdy spadkobierca pozostawił kilka testamentów pojawiają się komplikacje z prawidłowym podziałem masy spadkowej. Jak ocenia się, który z testamentów powinien być wiążący?

Trwa ustalanie wysokości opłat za wpis do rejestru żłobków

Uzyskanie wpisu do gminnego rejestru żłobków i klubów dziecięcych podlega opłacie określanej przez uchwały rad gmin.

REKLAMA