REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Umowa, Sprzedaż konsumencka

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak bezpiecznie kupować na wyprzedażach

Sezonowe obniżki letnich kolekcji przyciągają do sklepów tłumy. W ferworze zakupów i polowania na okazje warto jednak zachować zdrowy rozsądek. Z badań przeprowadzonych na zlecenie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wynika, że aż 43% kupujących podczas wyprzedaży sezonowych nie wie jakie prawa konsumenckie im przysługują.

Wymień roczne buty na nowe i to za darmo – masz takie prawo

Mając podstawy do reklamacji możesz spokojnie domagać się wymiany towaru na nowy, wolny od wad. Jeżeli reklamacja jest zasadna, sprzedawca musi dokonać tego bezpłatnie. Nawet w przypadku butów, które nosisz od ponad roku.

Czy oświadczenie o odstąpieniu można wysłać faksem?

Oświadczenie o odstąpieniu od umowy może być złożone faksem. Dotyczy to jednak tych umów, dla których ustawa nie wymaga szczególnej formy.

Czy wiesz jakie masz prawa przy zakupie auta używanego?

Kilka rad jak kupić w Polsce auto używane.

REKLAMA

Timesharing a obowiązki przedsiębiorcy

Timesharing to wprowadzony do prawa polskiego z dniem 9 grudnia 2000 r. rodzaj użytkowania jakie może być ustanowione na rzecz osoby fizycznej. W każdym przypadku nabywcą timesharingu jest osoba fizyczna, zawierająca umowę poza zakresem prowadzonej działalności gospodarczej. Drugą stroną umowy jest przedsiębiorca. Należy pamiętać, że w tym przypadku na przedsiębiorcy ciążą dodatkowe obowiązki.

Po nieudanej naprawie można odstąpić od umowy

Dwa miesiące temu kupiłem mikrofalówkę. Po miesiącu zaczęła się psuć. Naprawa reklamacyjna, której dokonał sprzedawca nic nie zmieniła. Gdy następnym razem zażądałem zwrotu pieniędzy, ten stwierdził, że muszę jeszcze raz ją dać do naprawy. Czy rzeczywiście mam taki obowiązek?

Czy wiesz jak szybko i korzystnie sprzedać samochód?

Właśnie upatrzyłeś sobie nowy model samochodu, który chcesz nabyć, ale nie masz co zrobić ze starym? Sprzedaj! Jeśli zastosujesz się do poniższych reguł, zrobisz to łatwo, sprawnie i szybko!

O czym należy pamiętać przy letnich zakupach?

Płacąc przy kasie za kupione rzeczy nie zapomnij zabrać paragonu. Nie wyrzucaj go również od razu do śmieci. Może ci się przydać przy reklamacji.

REKLAMA

Jak mądrze kupować na wyprzedażach?

Wyprzedaż nie zawsze będzie okazją cenową dla konsumenta. Pamiętaj, że promocje nie są powodowane dobrym sercem sprzedawcy ale chęcią reklamy, czy pozbycia się zbędnego towaru z magazynu.

Jak sformułować zapis na sąd polubowny

W sprawach gospodarczych, zwłaszcza pomiędzy stałymi partnerami, często lepszym sposobem rozstrzygnięcia rodzącego się sporu będzie sąd polubowny. Zobacz jak można skonstruować zapis na sąd polubowny.

Gość hotelowy, czyli strona umowy

Umowa hotelowa jest umową odpłatną, zawsze ma charakter umowy wzajemnej, niezależnie od zasad płatności. Umowa ta ma z natury rzeczy charakter konsensualny. Może być zawarta w dowolniej formie przez podmiot nazywany zwykle hotelarzem.

Czy umowa hotelowa zawsze jest hotelowa?

Hotele oraz innego rodzaju zakłady hotelarskie zobowiązują się świadczyć za odpłatnością usługi hotelarskie na podstawie umowy, którą zwykle określa się mianem umowa hotelowa. Zawierana umowa ma kompleksowy charakter i nie da się zakwalifikować ją jako jeden z typów umów unormowanych przez prawo cywilne.

Obowiązki informacyjne sprzedawcy – czyli co konsument ma prawo wiedzieć

Wchodzimy do sklepu i próbujemy wybrać najlepszy dla nas towar, ale na opakowaniu nie ma informacji, których szukamy, nie ma ich też na półce, gdzie towar leży, a spotkany przypadkiem sprzedawca, na zadawane przez nas pytania, wzrusza bezradnie ramionami. Taki obrazek zdarza się zbyt często. Ustawodawca nakłada na sprzedawców konkretne obowiązki informacyjne, więc je egzekwujmy.

Wypowiedzenie umowy dzierżawy przez wydzierżawiającego

Umowa dzierżawy stanowi umowę nazwaną, uregulowaną przepisami kodeksu cywilnego, która może zostać rozwiązany na podstawie wypowiedzenia złożonego przez wydzierżawiającego z zachowaniem oznaczonych terminów.

Potwierdzenie zawarcia umowy sprzedaży

Zawarcie umowy sprzedaży powoduje powstanie po stronie nabywcy szeregu uprawnień. Ich egzekwowanie może nastąpić na podstawie potwierdzenia umowy sprzedaży.

Jakie są terminy dochodzenia roszczeń konsumenckich?

Obowiązujące w polskim systemie prawnym ustawy tzw. konsumenckie, regulują szczególne uprawnienia konsumenckie będące wygodnym instrumentem pomocnym w przypadku otrzymania towaru niezgodnego z umową lub gdy otrzymany towar nie spełnia oczekiwań konsumenta. Jakie są to uprawnienia?

Odwołanie od reklamacji

Dobrze napisane odwołanie od reklamacji często może zaoszczędzić nerwów, a przede wszystkim wywołać pożądany efekt. Poniżej dowiesz się, jak zrobić to najlepiej.

Prawa konsumenta

Szczególna ochrona konsumentów ma na celu zagwarantowanie praw w nierównym stosunku pomiędzy konsumentem a przedsiębiorcą. Podstawowym aktem regulującym uprawnienia konsumenta jest ustawa z dnia 27 lipca 2002 r. o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu cywilnego.

Czym jest umowa o dożywocie

Umowa o dożywocie jest szczególnym rodzajem umowy przenoszącej własność nieruchomości, która zawiera również elementy ograniczonego prawa rzeczowego – służebności.

Umowa sprzedaży – cz. 2: czy przepisy kodeksowe są mniej korzystne

Przepisy Kodeksu cywilnego w odniesieniu do umowy sprzedaży określają mniej korzystnie dla kupującego podstawy odpowiedzialności sprzedawcy. Z drugiej strony dają większe możliwości odstąpienia od umowy.

Umowa sprzedaży – cz. 1: kiedy sprzedaż jest konsumencka

Sprzedaż konsumencka ma miejsce w sytuacji, gdy jedną stroną umowy jest konsument, a drugą przedsiębiorca, zawierający umowę w ramach prowadzonej działalności. Przedmiotem sprzedaży konsumenckiej mogą być tylko rzeczy ruchome.

Kiedy i w jakich sprawach pracownik może zgłaszać się do Państwowej Inspekcji Pracy

Często pracownik w obawie przed utratą pracy boi się zgłosić do Państwowej Inspekcji Pracy, niepotrzebnie bowiem może on uzyskać od Państwowej Inspekcji Pracy bezpłatną i fachową pomoc prawną.

Reklamacja obuwia – cz. 1

Reklamacja obuwia to jeden z najczęstszych problemów, z którymi borykają się konsumenci. Sprawdź, czego możesz oczekiwać od sprzedawcy i czego należy się wystrzegać. Część pierwsza: gwarancja a odpowiedzialność sprzedawcy.

Dodatek za znajomość języków obcych

Dodatek za pracę zmianową

Pracodawca może zrekompensować pracownikowi uciążliwość pracy w różnych porach dnia i nocy poprzez wypłacanie dodatku zmianowego.

Kiedy umowa o pracę rozwiązuje się?

Kodeks pracy określa na jakiej podstawie oraz kiedy umowa o pracę rozwiązuje się.

Kiedy pracodawca może wypowiedzieć umowę pracownikowi w wieku przedemerytalnym?

Przepis art. 39 Kodeksu pracy stanowi, iż pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku

Kiedy pracodawca może rozwiązać umowę bez wypowiedzenia?

Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z przyczyn zawinionych lub niezawinionych przez pracownika. Należy podkreślić, że przepisy Kodeksu pracy określają kiedy pracodawca może rozwiązać umowę bez wypowiedzenia.

Kiedy można rozwiązać umowę o pracę z kobietą w ciąży?

Co do zasady pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracownicy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy.

Jakie są okresy wypowiedzenia?

Długość okresu wypowiedzenia zależy od rodzaju umowy, okresu zatrudnienia u danego pracodawcy oraz od czasu na jaki została zawarta umowa.

Umowa sezonowa

Jaki zapis warto zamieścić w umowie?

Każda umowa musi określać podstawowe elementy: wskazanie osób, które ją zawierają czyli określenie stron umowy, przedmiot umowy i treść stosunku zobowiązaniowego – czyli określenie zachowania każdej ze stron. Strony mogą także zamieścić w umowie zastrzeżenie dodatkowe. Niektóre zastrzeżenia dodatkowe pozwolą lepiej zabezpieczyć interesy strony, inne z kolei wprowadzą do umowy rozluźnienie umożliwiające uelastycznienie umowy. O jakich zapisach umownych mowa?

Po co konsumentowi opinia rzeczoznawcy

W odmownej odpowiedzi na reklamację sprzedawcy często powołują się na negatywną dla konsumenta opinię rzeczoznawcy. W takiej sytuacji warto zamówić opinię u innego eksperta.

Na co uważać przy umowie sprzedaży ratalnej

Przy sprzedaży na raty wydanie towaru kupującemu następuje przed całkowitą zapłatą ceny. Wysokość rat oraz termin ich spłaty powinien być określony w umowie. Pobierz wzór umowy.

Czy do umowy o dzieło stosuje się przepisy dotyczące sprzedaży konsumenckiej

Pomimo tego, iż zawarta została umowa o dzieło klient może skorzystać z uprawnień reklamacyjnych wynikających z umowy sprzedaży konsumenckiej. Podstawą roszczeń będzie niezgodność towaru z umową

Co zrobić gdy wymiana wadliwego towaru nie jest możliwa

W związku z wadą zakupionego towaru zażądałem od sprzedawcy jego wymiany. Ten jednak stwierdził, iż nie posiada danego modelu i zaproponował mi inny. Czy muszę przyjmować inny model?

Odsetki maksymalne a odsetki za opóźnienie na tle umowy pożyczki

Strony umowy pożyczki mogą przewidzieć w jej treści obowiązek zapłaty odsetek. Odsetki mogą stanowić wynagrodzenie za korzystanie z cudzych pieniędzy (oprocentowanie), jak i mogą zostać zastrzeżone na wypadek opóźnienia co do terminu ich zwrotu (odsetki karne).

Zakupy przez Internet: kiedy można odstąpić od umowy

Zakupy w Internecie to ryzyko, ale również większe uprawnienia dla konsumentów. Mogą oni skorzystać z uprawnień, które nie przysługują klientom tradycyjnych sklepów.

Błąd w oświadczeniu woli

Błąd jest jedną z wad oświadczenia woli. W wypadku kiedy dokonamy czynność prawną pod wpływem błędu, po spełnieniu wymaganych warunków, możemy uchronić się przed jej negatywnymi konsekwencjami.

Jaka forma oświadczenia o odstąpieniu od umowy

Oświadczenie kupującego o odstąpieniu od umowy może być co do zasady zawarte w dowolnej formie, czyli także ustnie. Lepiej, by odstąpienie sporządzić na piśmie.

Czym jest umowna właściwość sądu

Umowna właściwość sądu ma miejsce wtedy, gdy w postanowieniach umowy strony ustaliły jaki sąd będzie właściwych dla ewentualnych sporów pomiędzy nimi. Często takie postanowienia są stosowane względem konsumentów.

Reklamacja obuwia zimowego może być skuteczna

Reklamacja obuwia zimowego może być często dla konsumenta trudnym zadaniem. Kupujemy je z nadzieją, że dzięki temu będziemy mogli przejść przez zimę suchą nogą. Co jednak w sytuacji, gdy buty zaczną przemakać?

Czym jest kara umowna

Kara umowna zastępuje odszkodowanie. Jeżeli dłużnik nie wykona zobowiązania lub wykona je nienależycie, będzie zmuszony naprawić szkodę. Jej wysokość można uzależnić od konkretnych okoliczności lub zastrzec, że dłużnik zapłaci karę umowną.

Kredyt konsumencki – co powinno znaleźć się w umowie

Przedsiębiorca udzielający w zakresie swojej działalności kredytu konsumenckiego obowiązany jest do wskazania konsumentowi niezbędnych informacji. Muszą one znaleźć się zawsze w treści umowy.

Umowy dotyczące spadku po osobie żyjącej

Co do zasady nieważna z mocy prawa jest umowa o spadek po osobie żyjącej. Jedynym wyjątkiem w tym zakresie jest zawarcie umowy o zrzeczenie się dziedziczenia przez spadkobiercę ustawowego z przyszłym spadkodawcą.

Gdy wady ujawnią się w krótkim czasie po zakupie

Znajomość prawa często może być pomocna w przekonaniu opornego sprzedawcy, który nie chce uwzględnić reklamacji. Jeżeli wada została zgłoszona stosunkowo krótki czasie od dnia zakupu to sprzedawcy, który odmawia jej uwzględnienia, trudniej będzie obronić się w sądzie.

Czy sprzedawca może odesłać do producenta

Chciałem zareklamować buty, który rozkleiły mi się po kilku tygodniach używania. Sprzedawca powiedział, że on skarg nie przyjmuje i odesłał mnie do producenta. Czy rzeczywiście muszę szukać producenta?

Odstąpienie od umowy a kredyt konsumencki

Kupiłem na kredyt sprzęt muzyczny. Niestety pomimo dwóch napraw nadal nie działa prawidłowo. Gdy powiedziałem sprzedawcy, że odstępuję od umowy, ten powiedział, że to mi się nie opłaca, bo będą musiał nadal i tak spłacać kredyt, który został zaciągnięty w celu zakupu sprzętu.

Jakie są strony umowy rachunku bankowego

W obecnym świecie niewiele jest osób, które nie posiadają rachunku bankowego. Większość z nas za jego pomocą dokonuje kilku dziennie transakcji. Warto zatem wiedzieć trochę więcej na temat umowy rachunku bankowego i wynikających z niej obowiązków.

Co to jest umowa kontraktacji

Mało popularna ale występującą w kodeksie cywilnym umową jest umowa kontraktacji. Jest to umowa wykorzystywana przez producentów rolnych. Dlatego też rzadko występuje ona w powszechnym obrocie prawnym.

REKLAMA