reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Reklamacja > Czy sprzedawca może odesłać do producenta

Czy sprzedawca może odesłać do producenta

Chciałem zareklamować buty, który rozkleiły mi się po kilku tygodniach używania. Sprzedawca powiedział, że on skarg nie przyjmuje i odesłał mnie do producenta. Czy rzeczywiście muszę szukać producenta?

Nie. Przy sprzedaży konsumenckiej sprzedawca ponosi odpowiedzialność względem kupującego za niezgodność towaru z umową. W takiej sytuacji nie może odesłać konsumenta z reklamacją do producenta. Jego obowiązkiem jest przyjęcie jej.

Liczy się chwila wydania towaru

Odpowiedzialność ta istnieje jedynie wtedy, gdy niezgodność ta istniała już w chwili wydania towaru. Zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej w sytuacji, gdy stwierdzenie niezgodności nastąpiło przed upływem sześciu miesięcy od dnia wydania towaru domniemywa się, że istniała ona już w chwili wydania.

Sprzedawca w takiej sytuacji ma obowiązek przyjąć reklamację i w ciągu 14 dni rozpoznać ją i zawiadomić konsumenta o swojej decyzji co do uznania jego roszczeń. Gdy reklamacja zostanie uznana, wtedy w zależności od żądania konsumenta towar powinien być naprawiony lub wymieniony na nowy.

Kiedy można od umowy odstąpić

Co istotne, konsument nie ma możliwości od razu, gdy stwierdzi niezgodność, żądać obniżenia ceny czy też odstąpić od umowy. Takie uprawnienia przysługują mu jedynie w sytuacji gdy sprzedawca nie uczynił zadość jego żądaniu (czyli nie dokonał naprawy lub nie wymienił towaru na nowy), żądanie klienta jest niemożliwe do spełnienia lub pociągałoby za są konieczność poniesienia nadmiernych kosztów przez sprzedawcę (art. 8).

Sprzedawca może dochodzić roszczeń od producenta

Uznania zasadności reklamacji oznacza, że to na sprzedawcy, a nie na producencie ciąży obowiązek poniesienia kosztów naprawy, wymiany, obniżenia ceny czy też odstąpienia przez konsumenta od umowy.

Jeżeli jednak roszczenia kupującego zostały zaspokojone przez sprzedawcę będzie on miał możliwość dochodzić odszkodowania od producenta lub od któregokolwiek z wcześniejszych sprzedawców, o czym stanowi art. 12 ust. 1.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 27 lipca 2002 r. o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu Cywilnego (Dz. U. 2002 nr 141 poz. 1176 z późn. zm.)

Zadaj pytanie: Forum

Zobacz serwis: Prawa konsumenta

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Sprzedawca nie może nas odesłać do producenta.
Sprzedawca nie może nas odesłać do producenta.

Przewodnik po zmianach przepisów 2020/2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS99.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Wolska-Bryńska

Radca prawny w Departamencie Kontroli Podatkowych w Kancelarii Prawno-Podatkowej Mariański Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama