REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jaka forma oświadczenia o odstąpieniu od umowy

Adrian Prusik
Adrian Prusik
Najlepiej, odstąpienie od zawarcia umowy sporządzić na piśmie.
Najlepiej, odstąpienie od zawarcia umowy sporządzić na piśmie.

REKLAMA

REKLAMA

Oświadczenie kupującego o odstąpieniu od umowy może być co do zasady zawarte w dowolnej formie, czyli także ustnie. Lepiej, by odstąpienie sporządzić na piśmie.

Odstąpienie od umowy przy sprzedaży konsumenckiej jest możliwe w ściśle określonych sytuacjach. Konieczne jest przy tym istnienie niezgodności towaru z umową, jak również nie spełnienie pierwszego żądania kupującego dotyczącego naprawy lub wymiany wadliwego produktu.

REKLAMA

Samo oświadczenie może mieć dowolną formę. Oznacza to, że kupujący może odstąpić od umowy również ustnie. W takiej sytuacji warto mieć jednak dowód chociażby w postaci świadków.

Jeżeli jednak sama umowa sprzedaży była sporządzona w formie pisemnej to zgodnie z art. 77 ust. 2 Kodeksu cywilnego odstąpienie od niej albo jej wypowiedzenie powinno być również stwierdzone pismem.

W przypadku sprzedaży konsumenckiej o wartości powyżej dwóch tysięcy złotych istnieje wymóg potwierdzenia przez sprzedawcę na piśmie wszelkich istotnych postanowień umowy.

Kiedy można odstąpić od umowy

REKLAMA

Jednym z podstawowych uprawnień kupującego w przypadku sprzedaży konsumenckiej jest prawo do odstąpienia od umowy, w sytuacji niezgodności towaru z umową. Zgodnie z art. 8 ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej takie uprawnienie jest jednak obwarowane kilkoma warunkami.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po pierwsze w przypadku odkrycia niezgodności towaru z umową konsument nie może od razu odstąpić od umowy. Musi on najpierw wystąpić do sprzedawcy z żądaniem naprawienia zakupionego produktu lub jego wymiany. Wybór spośród tych dwóch możliwości należy do kupującego.

Konsument musi w reklamacji określić swoje żądanie. Może więc zdecydować się na żądanie naprawy lub na żądanie wymiany wadliwego towaru. Sprzedawca nie ma w tej kwestii prawa decydowania.

Sformułowanie żądania oznacza, że po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek uczynienia mu zadość. Wyjątkiem od tej zasady jest jednak sytuacji, kiedy naprawa lub wymiany są niemożliwe lub pociągałby za sobą nadmierne koszty.

Zobacz również dział: Umowa sprzedaży

Przy ocenie nadmierności kosztów należy wziąć pod uwagę wartość towaru zgodnego z umową oraz rodzaj i stopień stwierdzonej niezgodności, jak również stopień niedogodności, na jakie naraziłby kupującego inny sposób zaspokojenia.

Dopiero w takiej sytuacji lub gdy sprzedawca nie zdoła uczynić zadość żądaniom kupującego, będzie można odstąpić od umowy lub też zażądać stosownego do niezgodności obniżenia ceny.

Zobacz również serwis: Reklamacje

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 27 lipca 2002 r. o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu Cywilnego (Dz. U. 2002 nr 141 poz. 1176 z późn. zm.)

Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. 1964 nr 16 poz. 93 z późn. zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
9 czerwca 2024 r. to data wyborów do Parlamentu UE. Najważniejsze informacje, wynagrodzenie, kandydaci

 9 czerwca 2024 r. między godziną 7:00 a 21:00 odbędzie się głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Na kogo będzie można oddać głos? Ile wynosi dieta poselska? 

Spór o Trybunał Konstytucyjny. Jest orzeczenie ws. uchwały Sejmu

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że uchwała Sejmu z 6 marca dotycząca usunięcia skutków kryzysu konstytucyjnego jest niezgodna z konstytucją. Wniosek o zbadanie konstytucyjności tej uchwały złożyli posłowie PiS.

Z 1760 zł do 2160 zł oraz 7990 zł do 9590 zł. 20 proc. podwyżki dla pracowników Służby Więziennej

O 20 proc. podwyższono miesięczne stawki wynagrodzenia zasadniczego dla pracowników Służby Więziennej. Z 1760 zł do 2160 zł oraz 7990 zł do 9590 zł. Nowe stawki mają zastosowanie do ustalania miesięcznych wynagrodzeń z mocą wsteczną od 1 stycznia 2024 r.

Emerytura może być niższa o 20 proc. od świadczenia kompensacyjnego. Zmiany w emeryturach już od 1 wrześnie 2024 r.

Emerytura może być niższa o 20 proc. od świadczenia kompensacyjnego. Od 1 września 2024 roku wchodzą w życie przepisy o emeryturze stażowej. Nauczyciele będą mogli wybrać, czy chcą skorzystać z nowych uprawnień, czy z obowiązującego świadczenia kompensacyjnego. Związek Nauczycielstwa Polskiego przedstawił porównanie obu świadczeń.

REKLAMA

Podwyżki od 526,06 zł do 1173,53 zł już od 1 lipca. Termin zawarcia porozumień mija 31 maja. Jednak szefowie nie wiedzą do robić.

Podwyżki od 526,06 zł do 1173,53 zł już od 1 lipca. Jednak nadal nie zawarto porozumień z personelem, a płynność finansowa placówek może być zagrożona.

Waloryzacja 2024 – składki emerytalne, kapitał początkowy, subkonto w ZUS

ZUS informuje, że roczna waloryzacja ruszy już 1 czerwca 2024 r. Składki emerytalne i kapitał początkowy wzrosną o 14,87 proc. a środki zgromadzone na subkoncie o 9,91 proc. To wskaźniki podobne do tych, jakie były w 2023 roku, kiedy to waloryzacja roczna wyniosła 14,4 proc. dla składek emerytalnych i kapitału początkowego oraz 9,2 proc. dla subkonta. 

1209,94 zł netto zasiłku w pierwszych 3 miesiącach. Od 1 czerwca 2024 r. wyższy zasiłek dla bezrobotnych

Ile wynoszą kwoty brutto i netto zasiłku dla bezrobotnych od 1 czerwca 2024 r. Kto ma prawo do zasiłku dla bezrobotnych? Jak długo można dostawać zasiłek dla bezrobotnych?

Zmowa cenowa ws. sprzętu RTV i AGD? UOKiK przeszukał siedzibę Xiaomi Polska

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów prowadzi postępowanie wyjaśniające dotyczące podejrzenia nielegalnego ustalania cen sprzętu elektronicznego. W tym celu przeprowadzono przeszukania w siedzibie Xiaomi Polska oraz u dwóch dystrybutorów produktów tej marki.

REKLAMA

Zasiłek dla bezrobotnych. Jaka kwota od 1 czerwca 2024 r.?

Od 1 czerwca 2024 r. wzrośnie wysokość zasiłku dla bezrobotnych. Jaka jest kwota świadczenia po waloryzacji? Od czego zależy wysokość otrzymywanej pomocy? Jak długo przysługuje zasiłek dla bezrobotnych?

Nie będzie kredytu 0 proc.? Zdaniem Ministra Finansów, wszystko zależy od Polski 2050

Nie będzie kredytu 0 proc.? Zdaniem Ministra Finansów, wszystko zależy od Polski 2050. Liczba nieruchomości na rynku wpływa na ich cenę. Musi zostać wypracowane rozwiązanie systemowe, by powstawało w Polsce więcej mieszkań.

REKLAMA