| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Przestępstwa > Kara za fałszowanie dokumentów

Kara za fałszowanie dokumentów

Przestępstwo fałszerstwa dokumentów został znowelizowany przez ustawę z dnia 5 listopada 2009 r. i od 8 czerwca 2010 roku ma nowe brzmienie – dodany został do jego treści § 2a, który znacząco może łagodzić dolegliwość karną dla sprawcy przestępstwa, jeśli zachodzi tzw. wypadek mniejszej wagi. W takim przypadku ustawodawca przewidział bowiem zagrożenie karą alternatywnie grzywną, ograniczeniem wolności lub pozbawieniem wolności, a to umożliwia warunkowe umorzenie wobec sprawcy lub odstąpienie od wymierzenia kary w stosunku do niego (co dotychczas nie było możliwe).

Jakie zachowania penalizuje przepis art. 270 Kodeksu karnego i co za nie grozi?

Przepis art. 270 Kodeksu karnego penalizuje kilka grup zachowań:

Po pierwsze, są to działania polegające na używaniu za autentyczny, podrabianiu lub przerabianiu dokumentu lub używaniu takiego dokumentu jako autentycznego (art. 270 § 1 KK) i zagrożone są one karą od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

Po drugie, karalne jest przygotowanie do czynów opisanych powyżej (art. 270 § 3 KK) pod groźbą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2.

Po trzecie, są to działania polegające na wypełnianiu blankietu, opatrzonego cudzym podpisem, niezgodnie z wolą podpisanego i na jego szkodę albo na używaniu takiego blankietu (art. 270 § 2 KK) zagrożone karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2.

Zobacz serwis: Oskarżony przed sądem

Zmiany wprowadzone przez ustawodawcę

Wprowadzona przez ustawodawcę zmiana art. 270 Kodeksu karnego nastąpiła poprzez dodanie § 2a do tego przepisu, który stanowi, iż jeśli czyn określony w art. 270 § 1 KK jest czynem małej wagi, wówczas jest on zagrożony karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2.

Przepis ten obowiązuje od 8 czerwca 2010 r.

Znaczenie zmiany – możliwość warunkowego umorzenia postępowania oraz odstąpienia od wymierzenia kary

Wskazana zmiana ma bardzo duże znaczenie, albowiem de facto ustanawia dla sądu możliwość łagodniejszego potraktowania sprawcy w sytuacji, gdy sąd uzna, iż zachodzi przypadek mniejszej wagi. Dotychczas nie było takiej możliwości i nawet przy drobnych sprawach (typu mąż podrobił podpis żony w jej interesie) wyroki musiałyby być karami pozbawienia wolności (choć w zawieszeniu). Dopiero wskazany przepis umożliwił w tych przypadkach orzeczenie grzywny lub ograniczenia wolności.

Należy również zauważyć, iż zapis wskazanego przepisu oznacza, iż wobec sprawcy przestępstwa określonego w art. 270 § 1 KK o mniejszej wadze możliwe jest warunkowe umorzenie postępowania w myśl art. 66 § 1 KK oraz możliwość odstąpienia od wymierzenia kary przy zastosowaniu nadzwyczajnego złagodzenia i orzeczeniu jedynie środka karnego. Poprzednio nie było to możliwe.

Znacznie zmiany przepisu dla spraw karnych w toku

Wskazany przepis art. 270 § 2a KK stosuje się do przestępstw popełnionych po 8 czerwca 2010 jak i do postępowań karnych wszczętych wcześniej a niezakończonych w chwili zmiany przepisu. Wynika to z treści art. 4 § 1 KK, który stanowi, iż po zmianie przepisu stosujemy przepis nowy, chyba, że stary jest względniejszy (łagodniejszy) dla sprawcy. W tym przypadku nowelizacja łagodzi odpowiedzialność karną sprawcy pod warunkiem uznania przez sąd, iż jest to przypadek mniejszej wagi.

Zobacz serwis: Wykroczenia

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Okurowski

Specjalista od nowoczesnych technologii zarówno samochodowych jak domowych. Wyjątkowy znawca nawigacji samochodowych, systemów multimedialnych, car audio i aplikacji mobilnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »