| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Przestępstwa > Kara za fałszowanie dokumentów

Kara za fałszowanie dokumentów

Przestępstwo fałszerstwa dokumentów został znowelizowany przez ustawę z dnia 5 listopada 2009 r. i od 8 czerwca 2010 roku ma nowe brzmienie – dodany został do jego treści § 2a, który znacząco może łagodzić dolegliwość karną dla sprawcy przestępstwa, jeśli zachodzi tzw. wypadek mniejszej wagi. W takim przypadku ustawodawca przewidział bowiem zagrożenie karą alternatywnie grzywną, ograniczeniem wolności lub pozbawieniem wolności, a to umożliwia warunkowe umorzenie wobec sprawcy lub odstąpienie od wymierzenia kary w stosunku do niego (co dotychczas nie było możliwe).

Jakie zachowania penalizuje przepis art. 270 Kodeksu karnego i co za nie grozi?

Przepis art. 270 Kodeksu karnego penalizuje kilka grup zachowań:

Po pierwsze, są to działania polegające na używaniu za autentyczny, podrabianiu lub przerabianiu dokumentu lub używaniu takiego dokumentu jako autentycznego (art. 270 § 1 KK) i zagrożone są one karą od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

Po drugie, karalne jest przygotowanie do czynów opisanych powyżej (art. 270 § 3 KK) pod groźbą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2.

Po trzecie, są to działania polegające na wypełnianiu blankietu, opatrzonego cudzym podpisem, niezgodnie z wolą podpisanego i na jego szkodę albo na używaniu takiego blankietu (art. 270 § 2 KK) zagrożone karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2.

Zobacz serwis: Oskarżony przed sądem

Zmiany wprowadzone przez ustawodawcę

Wprowadzona przez ustawodawcę zmiana art. 270 Kodeksu karnego nastąpiła poprzez dodanie § 2a do tego przepisu, który stanowi, iż jeśli czyn określony w art. 270 § 1 KK jest czynem małej wagi, wówczas jest on zagrożony karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2.

Przepis ten obowiązuje od 8 czerwca 2010 r.

Znaczenie zmiany – możliwość warunkowego umorzenia postępowania oraz odstąpienia od wymierzenia kary

Wskazana zmiana ma bardzo duże znaczenie, albowiem de facto ustanawia dla sądu możliwość łagodniejszego potraktowania sprawcy w sytuacji, gdy sąd uzna, iż zachodzi przypadek mniejszej wagi. Dotychczas nie było takiej możliwości i nawet przy drobnych sprawach (typu mąż podrobił podpis żony w jej interesie) wyroki musiałyby być karami pozbawienia wolności (choć w zawieszeniu). Dopiero wskazany przepis umożliwił w tych przypadkach orzeczenie grzywny lub ograniczenia wolności.

Należy również zauważyć, iż zapis wskazanego przepisu oznacza, iż wobec sprawcy przestępstwa określonego w art. 270 § 1 KK o mniejszej wadze możliwe jest warunkowe umorzenie postępowania w myśl art. 66 § 1 KK oraz możliwość odstąpienia od wymierzenia kary przy zastosowaniu nadzwyczajnego złagodzenia i orzeczeniu jedynie środka karnego. Poprzednio nie było to możliwe.

Znacznie zmiany przepisu dla spraw karnych w toku

Wskazany przepis art. 270 § 2a KK stosuje się do przestępstw popełnionych po 8 czerwca 2010 jak i do postępowań karnych wszczętych wcześniej a niezakończonych w chwili zmiany przepisu. Wynika to z treści art. 4 § 1 KK, który stanowi, iż po zmianie przepisu stosujemy przepis nowy, chyba, że stary jest względniejszy (łagodniejszy) dla sprawcy. W tym przypadku nowelizacja łagodzi odpowiedzialność karną sprawcy pod warunkiem uznania przez sąd, iż jest to przypadek mniejszej wagi.

Zobacz serwis: Wykroczenia

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Ltdconsulting.pl

Biuro księgowe wzbogacone o doradztwo i consulting gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK