REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
REKLAMA
W loterii, która wystartuje 1 lutego 2023 r. będą mogły wziąć udział osoby, które skorzystały z programu Profilaktyka 40 PLUS.
Urlop ojcowski – urlop przysługujący ojcu wychowującemu dziecko.
Urlop tacierzyński – potoczna nazwa części urlopu macierzyńskiego, z której matka dziecka może zrezygnować, i która może być wykorzystana przez ojca wychowującego dziecko.
REKLAMA
Ile zarabia bibliotekarz – to zależy od obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa i regulaminów wynagradzania poszczególnych bibliotek. Z jakich składników składa się wynagrodzenie bibliotekarza? Jak kształtują się stawki wynagrodzenia zasadniczego tej grupy zawodowej? Jakie dodatki przysługują osobom należącym do niej?
Jeśli dziecko przyszło na świat w 2022 r., to warto sprawdzić czy w roku 2023 nie przysługuje na nie rodzinny kapitał opiekuńczy. To łącznie 12 tys. zł na drugie i kolejne dziecko w rodzinie.
Świadczenie dla rodzin żołnierzy zawodowych lub funkcjonariuszy poległych na służbie przewiduje rządowy projekt ustawy. Sejm skierował projekt do dalszych prac w komisji spraw wewnętrznych oraz obrony narodowej.
Czy zmiana zamków i kluczy do wynajmowanego mieszkania jest w ogóle dopuszczalna? To bardzo ciekawa, praktyczna kwestia, o której niestety dość mało mówi ustawodawstwo, doktryna prawna i orzecznictwo sądowe. Analiza prawna pokazuje, że odpowiedź na pytanie o legalność zmiany zamków jest inna w przypadku czynności dokonanej przez wynajmującego oraz najemcę.
Projekt ustawy, która wprowadzi nowy dodatek „antyemerytalny” po 15 latach służby dla żołnierzy i funkcjonariuszy służb mundurowych został przyjęty przez sejmowe komisje. Posłowie przyjęli też poprawki, dzięki którym obowiązujący już w kilku służbach dodatek motywacyjny po 25 latach obejmie też Krajową Administrację Skarbową i Straż Marszałkowską.
Projekt ustawy, która wprowadzi nowy dodatek „antyemerytalny” po 15 latach służby dla żołnierzy i funkcjonariuszy służb mundurowych został przyjęty przez sejmowe komisje. Posłowie przyjęli też poprawki, dzięki którym obowiązujący już w kilku służbach dodatek motywacyjny po 25 latach obejmie też Krajową Administrację Skarbową i Straż Marszałkowską.
Rozszerzenie przepisów ustawy antyprzemocowej przewiduje nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego, a także procedury karnej, którą podpisał prezydenta Andrzej Duda. Chodzi m.in. o zakaz zbliżania się i kontaktowania przez sprawcę z osobą pokrzywdzoną.
Kontrole finansowania programów z unijnych środków przechodzą z Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych do Krajowej Administracji Skarbowej. Prezydent podpisał nowelizację ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych oraz ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej.
Kategoria E otrzymana podczas kwalifikacji wojskowej uniemożliwia wstąpienie do Policji i innych służb mundurowych. Osoby, które otrzymały taką kategorię nie mogą ubiegać się o jej zweryfikowanie. Dyskryminuje to kandydatów w dostępie do służby publicznej w Policji, Straży Granicznej, Służbie Ochrony Państwa, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służbie Kontrwywiadu Wojskowego, Służbie Wywiadu Wojskowego – ze względu na stosunek do służby wojskowej.
Testament wojskowy to jeden z rodzajów testamentów szczególnych. Rząd pracuje nad nowelizacją Kodeksu cywilnego, która ma uregulować ten rodzaj testamentu w Kodeksie. W jakich sytuacjach będzie można sporządzić testament wojskowy? Czy tylko żołnierze będą mogli sporządzić testament wojskowy? Jakie zmiany wprowadzi nowelizacja?
Według frankowiczów banki pod koniec 2022 roku zaczęły składać na dużą skalę pozwy o zwrot kapitału i wynagrodzenie za korzystanie z niego. Obrońcy kredytobiorców twierdzą, że ma to na celu przerwanie terminu przedawnienia roszczenia o zwrot kapitału, ale też może być czynnikiem zniechęcającym do dalszego pozywania banków.
Po interwencji Rzecznika Praw Obywatelskich resort sprawiedliwości ponad 3 lata temu zobowiązał się dodać biustonosze do bielizny, jaka przysługuje kobietom osadzonym w zakładach karnych. RPO ponownie prosi o poinformowanie, na jakim etapie są prace legislacyjne.
Zmiany w Kodeksie wyborczym, które przewidują utworzenie Centralnego Rejestru Wyborców, a także zwiększenie dostępu do lokali wyborczych dla mieszkańców małych miejscowości będą rozpatrywane przez Sejm podczas najbliższego posiedzenia, które rozpocznie się w środę 25 stycznia.
Wyższe stawki żywienia psów i koni oraz obniżenie minimalnego wieku psów przyjmowanych do użycia w wojsku to niektóre propozycji MON przedstawionych w projekcie rozporządzenia do ustawy o obronie ojczyzny.
Projekt ustawy o leczeniu uzdrowiskowym trafi do konsultacji publicznych w pierwszym półroczu tego roku – zapewnił w rozmowie z PAP minister zdrowia Adam Niedzielski.
Jeśli członek rodziny zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego nabędzie własny tytuł do tego ubezpieczenia, należy go z ubezpieczenia wyrejestrować i zgłosić ponownie.
Jaka jest maksymalna kwota zasiłku stałego w 2023 r.? Komu przysługuje świadczenie?
System dopłat bogatszych samorządów na biedniejsze (Janosikowe) jest wadliwy do tego stopnia, że niekiedy wychodzi na odwrót. Warszawa wpłaciła 200 mln za dużo, gdyż schemat kompensacji nie uwzględnia narodowości ukraińskiej.
Wybory uzupełniające po śmierci senatora Marka Plury nie odbędą się. Senator Plura zmarł w sobotę 21 stycznia, zatem zgodnie z przepisami, takie wybory musiałyby zostać przeprowadzone najpóźniej w niedzielę 12 lutego. Tak krótki termin nie daje jednak możliwości realizacji wszystkich zadań z kalendarza wyborczego – takie jest stanowisko Państwowej Komisji Wyborczej.
W latach 60-tych minionego stulecia zrewolucjonizowały sposób pakowania, a współcześnie ten „wynalazek” przynosi ogromne szkody zarówno nam, jak i środowisku naturalnemu. W Dniu bez Opakowań Foliowych zastanawiamy się, czym zastąpić wciąż popularne opakowania z tworzyw sztucznych?
Działalność pożytku publicznego – działalność społecznie użyteczna, prowadzona przez organizacje pozarządowe oraz inne podmioty w sferze zadań publicznych określonych w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
Policja może legitymować obywatela tylko wtedy, gdy istnieje ustawowa przyczyna uzasadniająca takie wkroczenie w autonomię informacyjną jednostki. Obywatel może odmówić podania swych danych bez konsekwencji prawnych, gdy funkcjonariusz nie ma do tego podstawy prawnej – wynika z orzecznictwa Sądu Najwyższego. Mimo to obywatele skarżą się, że gdy nie stosują się do policyjnych poleceń określonego zachowania się, dostają mandaty i wnioski do sądów o ukaranie za „uniemożliwianie lub utrudnianie” czynności funkcjonariuszy. Powodem ukarania za „niezastosowanie się do polecenia” bywa nawet sama odmowa poddania się legitymowaniu.
Błąd pomiaru fotoradaru lub innego urządzenia do pomiaru prędkość powinien być uwzględniany w przypadku karania kierowców za niewielkie przekroczenia prędkości – uważa rzecznik praw obywatelskim Marcin Wiącek i postuluje odpowiednie zmiany przepisów w tym zakresie.
Krajowy System e-Faktur będzie przechowywał faktury elektroniczne przez 10 lat. Od 2024 r. korzystanie z KSeF będzie obowiązkowe.
Niektórzy z różnych powodów nie chcą posyłać dzieci do żłobka lub przedszkola. Jak zatrudnić nianię, aby wszystko było zgodnie z prawem?
Organizacja pożytku publicznego – osoba prawna lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, w szczególności fundacja lub stowarzyszenie, która prowadzi działalność pożytku publicznego i spełnia szczególne wymagania określone przepisami ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa to nowy rodzaj służby wojskowej, który wprowadziła w 2022 r. ustawa o obronie Ojczyzny. Ta forma służby wojskowej skierowana dla wszystkich tych, którzy nigdy wcześniej nie byli w wojsku. Dzięki niej można odbyć przeszkolenie wojskowe i w przyszłości zasilić rezerwy albo wstąpić do armii zawodowej.
Profil na PUE ZUS wymaga aktywacji przez płatnika, jeśli Zakład Ubezpieczeń Społecznych utworzy mu w styczniu profil techniczny. Nastąpi te w przypadku, gdy płatnik składek do 30 grudnia 2022 r. nie założył samodzielnie konta na Platformie Usług Elektronicznych ZUS lub nie upoważnił nikogo do dostępu do profilu.
Rządowy projekt ustawy wprowadzający mechanizm ograniczenia wzrostu cen dla odbiorców ciepła do 40 proc. w stosunku do cen z 30 września 2022 r. wpłynął do Sejmu - wynika z informacji zamieszczonej w piątek na stronie niższej izby parlamentu.
REKLAMA