REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wysokość alimentów a 500 plus (świadczenie wychowawcze)

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
Świadczenie 500 plus nie wpływa na zakres świadczeń alimentacyjnych./Fot. Shutterstock
Świadczenie 500 plus nie wpływa na zakres świadczeń alimentacyjnych./Fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czy otrzymywanie świadczenia wychowawczego (500 plus) na dziecko może stanowić powód do obniżenia wysokości alimentów? Odpowiedź na to pytanie wynika wprost z przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

Od kilku miesięcy otrzymuję świadczenie 500 plus na dziecko. Czy w takiej sytuacji ojciec może wnosić o zmniejszenie wysokości zasądzonych alimentów? (Renata)

REKLAMA

Świadczenie wychowawcze, czyli 500 plus na dziecko

Świadczenie wychowawcze, potocznie nazywane 500 plus, to forma wsparcia rodziców w wychowywaniu dzieci. Celem świadczenia jest częściowe pokrycie wydatków związanych z wychowywaniem dziecka, w tym z opieką nad nim i zaspokojeniem jego potrzeb życiowych. Świadczenie wychowawcze wypłacane jest w wysokości 500 zł miesięcznie na dziecko do ukończenia przez nie 18. roku życia.

Od 1 lipca 2019 r. świadczenie na pierwsze dziecko nie jest uzależnione od spełniania kryterium dochodowego.

Do wnioskowania na wsparcie uprawniony jest zarówno ojciec, jak i matka dziecka.

REKLAMA

Należy jednak pamiętać o tym, iż świadczenie wychowawcze powinno zostać wypłacone temu z rodziców, który faktycznie sprawuje opiekę nad dzieckiem. Gdy opieka nad dzieckiem sprawowania jest równocześnie przez oboje rodziców, wówczas świadczenie zostanie przyznane temu z rodziców, który pierwszy złoży odpowiedni wniosek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku sprawowania opieki naprzemiennej nad dzieckiem, wynikającej z orzeczenia sądu (np. wyroku rozwodowego) każdemu z rodziców wypłacana jest połowa kwoty świadczenia wychowawczego.

Czy świadczenie wychowawcze (500 plus) ma wpływ na wysokość alimentów na dziecko?

Świadczenie 500 plus nie wpływa na zakres świadczeń alimentacyjnych. Fakt, iż na dziecko pobierana jest taka pomoc nie jest zatem wystarczającym powodem do zmiany orzeczenia w zakresie zasądzonych alimentów.

Zgodnie z art. 135 § 3 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego na zakres świadczeń alimentacyjnych nie wpływają:

  • świadczenia z pomocy społecznej lub funduszu alimentacyjnego,
  • świadczenia, wydatki i inne środki finansowe związane z umieszczeniem dziecka w pieczy zastępczej,
  • świadczenie wychowawcze,
  • świadczenia rodzinne,
  • rodzicielskie świadczenie uzupełniające.

Kiedy można żądać obniżenia alimentów?

Zgodnie z art. 138 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego zmiany orzeczenia dotyczącego obowiązku alimentacyjnego można żądać w razie zmiany stosunków.

Chodzi tu o zwiększenie lub zmniejszenie usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego albo możliwości zarobkowych zobowiązanego.

To właśnie od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od możliwości zarobkowych zobowiązanego zależy bowiem wysokość alimentów.

Przepisy nie określają wprost jakie konkretnie zmiany w sytuacji rodzica czy dziecka uzasadniają wniesienie pozwu o obniżenie alimentów. Każdy przypadek powinien być zatem oceniany indywidualnie.

Zobacz : Przykładowy pozew o obniżenie alimentów

Przykładowe orzeczenia Sądu Najwyższego dotyczące możliwości obniżenia alimentów:

REKLAMA

„Istnienie ważnego powodu do zmiany zatrudnienia na mniej zyskowne powodującej zmniejszenie się zarobków zobowiązanego do alimentacji może stanowić podstawę do żądania obniżenia alimentów na podstawie art. 138 kro, chyba, że pogorzeniu się sytuacji zarobkowej zobowiązanego do alimentacji odpowiada równoznaczny wzrost potrzeb uprawnionych do alimentacji, a zasądzone na rzecz uprawnionych alimenty nie przekraczają możliwości zarobkowych i majątkowych zobowiązanego. (Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 12 marca 1973 r., III CRN 6/73 ).

„Sam fakt urodzenia się kolejnego dziecka nie pociąga za sobą automatycznie ustania obowiązku alimentacyjnego w stosunku do pozostałych dzieci. Może on ewentualnie wpłynąć na rozmiar istniejącego obowiązku (wysokość rat alimentacyjnych).” (Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 14 maja 2002 r., V CKN 1032/00).

Postawa prawna:

Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (j.t. Dz. U. z 2019 r. poz. 2086z późn. zm.);

Ustawa z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (j.t. Dz. U.  2019 r., poz. 2407).

Polecamy serwis: 500 plus

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Walizki spakowane, a szef cofnął zgodę na urlop. Czy pracodawca może zmienić zdanie w sprawie urlopu? Jakie prawa ma pracownik?

Walizki spakowane, a szef cofnął zgodę na urlop. Czy tak wolno? Jakie prawa ma pracownik? Wystartowały wakacje 2024, a wraz z nimi pojawiły się problemy.

Zachowek 2024, czy można dostać bez sądu, kto z najbliższych krewnych teraz nie ma prawa do pieniędzy po zmarłym

Zmiany w prawie teraz ułatwiają pozbawienie zachowku nawet najbliższego krewnego – przez samego spadkodawcę jak i innych krewnych. Ale z drugiej strony nie trzeba iść od razu do sądu, by zachowek wyegzekwować. Warto zacząć od wezwania do zapłaty, by pozew złożyć dopiero gdy nie poskutkuje.

Będzie likwidacja ubezwłasnowolnienia. W 2025 roku nowelizacja kodeksu cywilnego. W zamian kurator i pełnomocnictwo na wypadek niepełnosprawności

W wykazie prac legislacyjnych i programowych opublikowano 24 czerwca 2024 r. założenia nowelizacji kodeksu cywilnego, której celem jest zniesienie ubezwłasnowolnienia. W zamian zostaną wprowadzone przepisy określające zasady wspieranego podejmowania decyzji oraz pełnomocnictwa rejestrowego na wypadek przyszłej niepełnosprawności. Projekt nowelizacji kodeksu cywilnego ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów w II. kwartale 2025 r.

NSA: Świadczenie pielęgnacyjne a ubieranie, łazienka, mycie, pieluchomajtki, posiłki, leki, ciśnienie, lekarze, recepty, asysta i spacer

MOPS znalazły przesłankę (zdaniem opiekunów pretekst) do odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego. Urzędnicy przeprowadzają wywiad środowiskowy. Skrupulatnie opisują czynności możliwe do wykonania przez starsze osoby z niepełnosprawnościami. I wykazują w wywiadach, że wcale nie wymagają one opieki.

REKLAMA

Ustawa dla frankowiczów – jesienią 2024 r. MS pokaże projekt. Specjalna procedura w sądzie i modelowy wzorzec ugody z bankiem

W Ministerstwie Sprawiedliwości rozpoczynają się prace nad projektem ustawy, która ma usprawnić rozpatrywanie sporów frankowiczów z bankami w sądach. "Mam nadzieję, że już jesienią pokażemy ten projekt" - poinformowała 25 czerwca 2024 r. Aneta Wiewiórowska-Domagalska - pełnomocniczka Ministra Sprawiedliwości zajmująca się tą kwestią.

Ukraina na drodze do UE. Negocjacje rozpoczęte. Historyczna data 25 czerwca

Unia Europejska we wtorek 25 czerwca 2024 r. w Luksemburgu zainaugurowała negocjacje akcesyjne z Ukrainą. "To historyczny moment dla nas wszystkich i kamień milowy w naszych stosunkach" - powiedziała szefowa MSZ Belgii Hadja Lahbib, wypowiadając się w imieniu UE. Początek negocjacji w sprawie akcesji Ukrainy do Unii Europejskiej to historyczny dzień; Ukraina nigdy nie zboczy z drogi integracji Europejskiej – oświadczył tego samego dnia prezydent Wołodymyr Zełenski.

Sygnaliści 2024. Odpowiedzi na najważniejsze pytania

24 czerwca 2024 r. została opublikowana ustawa o ochronie sygnalistów. Czy każdy może być sygnalistą? O jakich terminach warto pamiętać? Co z karami za brak procedur? Odpowiadamy na podstawowe pytania.

Sygnaliści – nareszcie mamy ustawę

Sygnaliści - nareszcie jest ustawa. Publikacja ustawy o ochronie sygnalistów w Dzienniku Ustaw miała miejsce 24 czerwca 2024 r. Kim może być sygnalista i co może zgłaszać? Co to są działania odwetowe i jakie mogą być ich przykłady? Co przysługuje pracownikowi sygnaliście za działania odwetowe pracodawcy?

REKLAMA

Od 1 lipca 2024 r. nie założysz zbiórki charytatywnej na Facebooku i Instagramie. Jak sobie poradzić?

Od 1 lipca 2024 r. Facebook i Instagram przestaną umożliwiać zakładanie zbiórek charytatywnych. Będą za to kierowały użytkowników do zewnętrznych serwisów ze zbiórkami. W praktyce oznacza, że organizacje powinny obecnie przenosić swoje zrzutki na serwisy crowdfundingowe takie jak Pomagam.pl. W tym wyzwaniu jest ogromna szansa dla organizacji pozarządowych na rozwój profesjonalnych działań crowdfundingowych. Sprawdź, jak przygotować się na nadchodzące zmiany.

Świadczenie wspierające – terminy wypłat, punktacja

Kiedy jest termin wypłaty świadczenia wspierającego dla niepełnosprawnych z ZUS? Ile wynosi świadczenie wspierające? Jaka jest punktacja?

REKLAMA