reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Bezrobotny > Instytucje rynku pracy > Stypendium z tytułu podjęcia dalszej nauki - dla kogo wsparcie?

Stypendium z tytułu podjęcia dalszej nauki - dla kogo wsparcie?

Celem stypendium z tytułu podjęcia dalszej nauki jest wsparcie osób bezrobotnych, chcących podjąć dalszą naukę w celu podniesienia swoich kwalifikacji zawodowych i zwiększenia szans na znalezienie pracy. Kto może ubiegać się o tę formę wsparcia z urzędu pracy? Jakie warunki należy spełnić?

Stypendium z tytułu podjęcia dalszej nauki

Stypendium ma na celu wsparcie osób bezrobotnych, które chcą podjąć dalszą naukę w celu podniesienia swoich kwalifikacji zawodowych i zwiększenia swoich szans na znalezienie pracy. Podpowiadamy, kto może skorzystać z tej formy wsparcia.

Warunki przyznawania stypendium z tytułu podjęcia dalszej nauki określa art. 55 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Warto doprecyzować, czym jest podjęcie dalszej nauki w rozumieniu przepisów ustawy.

Polecamy: Seria 5 książek. Poznaj swoje prawa!

Definicja „dalszej nauki”

Pojęcie „podjęcie dalszej nauki” obejmuje zarówno rozpoczęcie nauki na wyższym poziomie, jak i kontynuację nauki na dotychczasowym poziomie, lecz kolejnym semestrze. W związku z tym podjęcie dalszej nauki należy rozumieć jako:

  • rozpoczęcie nauki po raz pierwszy na wyższym poziomie kształcenia, niż ostatnio zakończony, tj. w szkole ponadpodstawowej dla dorosłych w przypadku ukończenia szkoły podstawowej (lub gimnazjum) lub w szkole wyższej (w formie studiów niestacjonarnych) – w przypadku ukończenia szkoły ponadpodstawowej;
  • ponowne rozpoczęcie nauki w szkole ponadpodstawowej dla dorosłych lub w szkole wyższej (w formie studiów niestacjonarnych), po uprzednim przerwaniu nauki w dowolnym typie szkoły ponadpodstawowej lub wyższej;
  • kontynuację nauki na określonym poziomie kształcenia, lecz w wyższej klasie/semestrze szkoły ponadpodstawowej dla dorosłych lub na wyższym roku/semestrze szkoły wyższej (w formie studiów niestacjonarnych).

Warunki otrzymania stypendium z tytułu podjęcia dalszej nauki

Stypendium z tytułu podjęcia dalszej nauki może otrzymać osoba bezrobotna, która:

  • nie posiada kwalifikacji zawodowych i w okresie 12 miesięcy od dnia zarejestrowania w powiatowym urzędzie pracy podjęła dalszą naukę w szkole ponadpodstawowej dla dorosłych, będącej szkołą publiczną lub niepubliczną o uprawnieniach szkoły publicznej, albo w szkole wyższej w formie studiów niestacjonarnych;
  • dochód na osobę w rodzinie na dzień rozpoczęcia nauki nie przekracza wysokości dochodu w rozumieniu przepisów o pomocy społecznej, uprawniającego do świadczeń z pomocy społecznej.

Formalności

Aby otrzymać stypendium z tytułu podjęcia dalszej nauki należy złożyć wniosek o przyznanie stypendium wraz z załącznikami:

  • zaświadczeniem wystawionym przez szkołę, potwierdzającym podjęcie nauki;
  • zaświadczeniem o wysokości dochodu na osobę w rodzinie;
  • kserokopią świadectwa ukończenia szkoły.

Wniosek o przyznanie stypendium powinien być złożony w okresie 12 miesięcy od dnia rozpoczęcia nauki z uwzględnieniem wliczanych do okresu nauki okresów ustawowych przerw w nauce, takich jak ferie czy wakacje. Tylko w takim przypadku możliwe jest przyznanie stypendium oraz jego wsteczna wypłata za okres od dnia rozpoczęcia nauki.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Zielona Linia

Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

Autor:

(Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło:

Zielona Linia

Zdjęcia

Pojęcie „podjęcie dalszej nauki” obejmuje zarówno rozpoczęcie nauki na wyższym poziomie, jak i kontynuację nauki na dotychczasowym poziomie, lecz kolejnym semestrze.
Pojęcie „podjęcie dalszej nauki” obejmuje zarówno rozpoczęcie nauki na wyższym poziomie, jak i kontynuację nauki na dotychczasowym poziomie, lecz kolejnym semestrze.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sadkowski i Wspólnicy

Sadkowski i Wspólnicy Spółka Komandytowa - to kancelaria prawna z dwunastoletnim doświadczeniem na rynku.  Ponad siedemdziesięcioosobowy zespół kancelarii tworzą doświadczeni radcy prawni, adwokaci i doradcy podatkowi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama