reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Bezrobotny > Rozmowa kwalifikacyjna > Testy zamiast rozmów kwalifikacyjnych

Testy zamiast rozmów kwalifikacyjnych

Proces rekrutacyjny coraz częściej składa się z bardzo wielu etapów. Chociaż jeszcze wielu pracodawców za najbardziej wiarygodną metodę poszukiwania pracowników uważa rozmowę kwalifikacyjną, to już znaczna część korzysta z innych, nowoczesnych technik rekrutacji. Do takich technik należą testy.

Testować kandydatów do pracy można w różnoraki sposób, jest to najczęściej uzależnione od specyfiki firmy czy instytucji. Pracodawcy widzą potrzebę przeanalizowania profilu kandydata do pracy biorąc pod uwagę wiele kryteriów. Coraz częściej istotną rolę odgrywają cechy osobowościowe i kompetencje społeczne. Łatwiej bowiem przeszkolić pracownika w zakresie przygotowania merytorycznego, np. obsługę maszyn, obsługę klienta, znajomość odpowiednich zagadnień niż nauczyć go pracy w zespole, nawiązywania relacji interpersonalnych czy sumienności i rzetelności w stosunku do zadań zawodowych. Odpowiednie narzędzia stosowane do rekrutacji w formie testowej są w stanie z dużym prawdopodobieństwem określić, czy dana osoba przejawia cechy, które są pożądane na proponowanym stanowisku.

Często również stosowane są testy inteligencji określające konkretne predyspozycje do wykonywania konkretnych czynności, np. inteligencja werbalna, emocjonalna itd. Pracodawca mając taką wiedzę, może wnioskować, czy kandydat będzie miał łatwość z dostosowaniem się do środowiska pracowniczego, w którym się znajdzie.

Testy mogą również mierzyć postawy przedsiębiorcze, zdolności organizacyjne czy kreatywność. Są to cechy, które są pożądane na stanowiskach kierowniczych, liderów grupy, przywódczych. Daje to wizerunek kandydata mającego podstawy do zrealizowania się zawodowo pełniąc te funkcje.

Testy mogą również sprawdzać przygotowanie merytoryczne do pracy. Specjalnie na potrzeby procesu rekrutacji konstruowane są pytania związane z zagadnieniami dotyczącymi firmy, obowiązkami na danym stanowisku, możliwościami rozwoju firmy, regulaminem, zakresem odpowiedzialności, podnoszeniem jakości usług, konkretnymi produktami, możliwościami promocji firmy itp. W przypadku instytucji państwowych należy również zapoznać się z ustawami właściwego ministra, których zapisy obowiązują dany urząd.

Testowanie w procesie rekrutacji może być również w formie praktycznej, tzn. można poprosić kandydata o wykonanie czegoś, zademonstrowanie, przeanalizowanie, zaprezentowanie. Ale to również jest uzależnione od specyfiki jednostki do której kandydat aplikuje i stanowiska, jakie zamierza objąć.

Bardziej skomplikowane formy testowania pracowników polegają na przygotowywaniu wielu, bardzo skomplikowanych prezentacji związanych z branżą, w której firma funkcjonuje. Nie chodzi tutaj tyle o wiedzę merytoryczną, ponieważ można się posiłkować informacjami zaczerpniętymi z różnorodnych źródeł, ale bardziej o organizację pracy, systematyczność, zaplanowanie i realizację zadania oraz końcowy efekt czyli zaprezentowanie swojej propozycji na forum. Również wystąpienia publiczne mają na celu zapoznanie się z możliwościami kandydata do wykonywania tego rodzaju zadań. Jest to bardzo cenna informacja dla pracodawca , jeśli pracownik ma w zakresie swoich obowiązków tego typu wystąpienia czy prezentacje.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Wynagrodzenia 2020. Rozliczanie płac w praktyce69.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Randstad Polska

lider na polskim rynku doradztwa personalnego i pracy tymczasowej, jest częścią holenderskiego Randstad N.V.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama