reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Bezrobotny > Zasiłek dla bezrobotnych > Jakie są zasady przyznania zasiłku dla bezrobotnych na uzupełnienie

Jakie są zasady przyznania zasiłku dla bezrobotnych na uzupełnienie

Prawo do zasiłku bezrobotny traci w momencie wyrejestrowania się z urzędu pracy. Czy możliwe jest wznowienie i kontynuowanie prawa do zasiłku dla bezrobotnych?

Kontynuowanie prawa do zasiłku dla bezrobotnych dotyczy sytuacji dotyczy osób bezrobotnych, które wyrejestrowały się z powiatowego urzędu pracy w trakcie pobierania zasiłku dla bezrobotnych z powodu podjęcia zatrudnienia, innej pracy zarobkowej, pozarolniczej działalności lub uzyskania przychodu w wysokości przekraczającej połowę minimalnego wynagrodzenia za pracę miesięcznie.

Aby możliwe było kontynuowanie prawa do zasiłku dla bezrobotny muszą zostać spełnione dwa warunki. Po pierwsze osoba musi  zarejestrować się w urzędzie pracy jako bezrobotna w ciągu czternastu dni od ustania zatrudniania, zaprzestania wykonywania innej pracy zarobkowej, prowadzenia pozarolniczej działalności, pobierania zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia, zaprzestaniu wykonywania innej pracy zarobkowej, prowadzenia pozarolniczej działalności lub osiągania przychodu przekraczającego połowę minimalnego wynagrodzenia za pracę miesięcznie. Po drugie od momentu wyrejestrowania nie może upłynąć więcej niż 365 dni. Jeśli warunki te zostaną spełnione łącznie, osoba otrzyma prawo do zasiłku dla bezrobotnych na czas skrócony o okres jego pobierania przed utratą statusu osoby bezrobotnej.

Zasadę tę stosuje się odpowiednio także w przypadku: powołania i zwolnienia z zasadniczej służby wojskowej, nadterminowej zasadniczej służby wojskowej, przeszkolenia wojskowego absolwentów szkół wyższych, służby wojskowej pełnionej w charakterze kandydata na żołnierza zawodowego, ćwiczeń woskowych, okresowej służby wojskowej oraz zasadniczej służby w obronie cywilnej i służby zastępczej, bezrobotnych odbywających szkolenia lub staże organizowane przez inny podmiot niż powiatowy urząd pracy.

Osoba, która utraciła na okres nie dłuższy niż 365 dni status bezrobotnego, a w dniu kolejnej  rejestracji spełnia warunki do nabycia zasiłku dla bezrobotnych uzyskuje prawo do zasiłku na okres pomniejszony o poprzedni okres pobierania zasiłku oraz o okresy zatrudnienia w ramach prac interwencyjnych, robót publicznych oraz o okres odbywania stażu, szkolenia lub przygotowania zawodowego dorosłych przypadających na okres, w którym przysługiwałby zasiłek dla bezrobotnych.

Zobacz także: Zasiłek dla bezrobotnych

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jedn. Dz. U. z 2008 r. Nr 69, poz. 415 z późn. zm.)

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Polak

Ekspert

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama