REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Darowizna mieszkania dla dziecka

Magdalena Maciągowska
Darowizna nieruchomości./ Fot. Fotolia
Darowizna nieruchomości./ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Darowizna jest co do zasady czynnością prawną obciążoną obowiązkiem podatkowym. Istnieją jednak w tym zakresie pewne ograniczenia w postaci ulg podatkowych. I tak chcąc podarować dziecku mieszkanie możemy uniknąć dodatkowych kosztów.

Darowizna jest rodzajem umowy nazwanej, uregulowanej Kodeksie Cywilnym. Polega na nieodpłatnym przysporzeniu korzyści obdarowanemu, kosztem majątku darczyńcy.

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z ustawą z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadku i darowizn, nabycie w drodze darowizny własności rzeczy lub praw implikuje obowiązek zapłacenia podatku. Ciąży on solidarnie na obu stronach umowy. Obowiązek ten powstaje z chwilą złożenia przez darczyńcę oświadczenia w formie aktu notarialnego, a gdy forma ta nie zostanie zachowana, z momentem spełnienia świadczenia.

Powszechnie wiadomo, że większość rodziców pragnie jak najlepiej zabezpieczyć swoje dzieci na przyszłość. Jednym z takich sposobów jest podarowanie potomkowi domu, czy mieszkania. Dlatego prawo wychodzi tej kwestii naprzód, uelastyczniając przepisy dotyczące kosztów związanych z przyjęciem darowizny. Wysokość podatku nie jest więc dla każdego taka sama. Osoby najbliższe darczyńcy, w tym między innymi zstępni mogą zostać objęci ulgą podatkową.

Zobacz także: Co warto wiedzieć o darowiźnie mieszkania?

Kiedy dziecko nie zapłaci podatku od darowizny?

Istnienie samych więzów krwi nie wystarczy aby zostać objętym wspomnianą ulgą podatkową. Ustawa o podatku od spadku i darowizn formułuje szczegółowe wymagania, co do osoby obdarowanego które dodatkowo należy spełnić.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • Po pierwsze ulgę można zastosować tylko w przypadku nabycia w drodze darowizny budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, spółdzielczego prawa do domu jednorodzinnego albo udziału w takim prawie.
  • Nabywca musi być obywatelem polskim lub ma miejsce stałego pobytu na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.
  • Obdarowany nie może także być właścicielem innego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, chyba że przeniesie własność budynku lub lokalu na rzecz zstępnych, Skarbu Państwa bądź gminy.
  • Nabywający w drodze darowizny dom czy mieszkanie nie może dysponować spółdzielczym lokatorskim prawem do lokalu ani nie może być właścicielem spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego oraz wynikającego z przydziału spółdzielni mieszkaniowych: prawa do domu jednorodzinnego lub prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym, chyba że, w razie dysponowania tymi prawami przekaże je zstępnym lub przekaże do dyspozycji spółdzielni, w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego.
  • Osoba taka nie może także pozostawać w stosunku najmu lokalu lub budynku.
  • Istnieje także wymóg aby obdarowany zamieszkiwał w nabytym lokalu lub budynku przez najbliższych pięć lat.

Nie bez znaczenia pozostaje także powierzchnia budynku lub lokalu. Ulga podatkowa obowiązuje dopóki wielkość darowanego mieszkania nie przekroczy 110 m 2.

Kiedy podatek trzeba będzie zapłacić?

Jeśli dziecko nie spełnia któregokolwiek z wymienionych wcześniej warunków, konieczne będzie zapłacenie podatku od całości wartości darowizny. Inaczej będzie w przypadku, gdy obdarowany wypełnia stawiane kryteria, lecz powierzchnia użytkowa lokalu jest wyższa niż 110 m2.  Wtedy podstawą obliczenia podatku będzie jedynie „nadwyżka” metrażu.

  1. Otrzymujemy darowiznę od rodziców w postaci 2- pokojowego mieszkania, będąc jednocześnie właścicielem niewielkiej kawalerki. W takim przypadku nie spełniamy jednego z warunków stawianych przez ustawę- jesteśmy bowiem właścicielami innego lokalu mieszkalnego. Oznacza to, iż podstawą obliczenia podatku będzie wartość całego nabytego mieszkania.
  2. Ojciec przekazuje dziecku dom o powierzchni 140 m2. Przy takim stanie faktycznym, podstawą do obliczenia wysokości podatku będzie wartość 30 m2 domu.

Zobacz także: Podatek od darowizn- vademecum

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od 2,5 do 4,5 mln złotych wsparcia dla innowacyjnych przedsiębiorców tworzących miejsca pracy. Ruszyła druga edycja programu. Potrwa do 2029 r.

Ruszyła druga edycja Programu Szwajcarskiego. Potrwa do 2029 r. Mogą brać w niej udział przedsiębiorcy, ze szczególnym uwzględnieniem MŚP, jako motorów innowacyjności i tworzenia miejsc pracy.

Opłata rejestracyjna od aut spalinowych już w IV kwartale. Zapłacimy też podatek od zanieczyszczania powietrza? Sprawdź, ile, i od kiedy.

Od marca trwają negocjacje z Komisją Europejską dotyczące opłaty i podatku od samochodów spalinowych, które Polska zobowiązała się wprowadzić w ramach realizacji kamieni milowych KPO.

Brawurowa akcja "Łowców Cieni". Poszukiwany listem gończym mężczyzna zatrzymany w Hiszpanii

Centralne Biuro Śledcze Policji poinformowało, że tzw. Łowcy Cieni zatrzymali Krzysztofa C., który jest podejrzany o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą i przestępstwa narkotykowe na dużą skalę. Policjanci namierzyli mężczyznę w Hiszpanii.

Projekt ustawy wiatrakowej wraca do Sejmu. "Mamy konsensus w sprawie odległości 500 m od farm wiatrowych do zabudowań. Nie przewidujemy wpisania norm hałasu"

Projektu ustawy wiatrakowej już wkrótce ma powrócić do Sejmu. "Termin do końca czerwca jest aktualny. Projekt zyskał już akceptację kierownictwa ministerstwa, niebawem trafi do konsultacji międzyresortowych - powiedział w wywiadzie dla dzisiejszego wydania "Dziennika Gazety Prawnej" wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka.

REKLAMA

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 2024. W tym roku święto odbywa się pod hasłem "Czytaj po swojemu”

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, obchodzony 23 kwietnia, ustanowiony został przez UNESCO. W tym dniu w bibliotekach i księgarniach odbywają się spotkania z autorami, seanse głośnego czytania, wystawy i odczyty. W 2024 roku święto odbywa się pod hasłem "Czytaj po swojemu”.

Umowa ubezpieczenia na życie będzie mniej ryzykowna. Zmieni się stopień ochrony ubezpieczonych

Umowa ubezpieczenia na życie. Podniesienie stopnia ochrony ubezpieczonych na życie zakłada projekt rozporządzenia Ministra Finansów ws. szczególnych zasad związanych z lokowaniem przez zakład ubezpieczeń aktywów z umów ubezpieczenia na życie, w których ryzyko lokaty ponosi ubezpieczający.

Zatwierdzanie taryf za wodę i ścieki - zmiany 2024. Te kompetencje wrócą do gmin. Ale w pewnych granicach [założenia projektu nowelizacji]

Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad nowelizacją ustawy o zmianie ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków oraz Prawa wodnego. Celem tej nowelizacji jest zmiana zasad zatwierdzania taryf za wodę i ścieki. Wyłączna kompetencja zatwierdzania tych taryf wróci z powrotem do rad gmin. Tak jak to było do grudnia 2017 roku. PGW Wody Polskie będzie mogło wtrącić się w gminną procedurę zatwierdzania taryf jeżeli będą one ustalane na poziomie znacznie wyższym od średniego w danym regionie wodnym. Nowelizacja ma zostać przyjęta przez Radę Ministrów w III kwartale 2024 r. Nie jest zatem wykluczone wejście w życie tych zmian jeszcze w bieżącym roku.

GIF wycofał niebezpieczny lek przeciwbólowy. Przekroczenie wartości określonej w dokumentacji rejestracyjnej

GIF poinformował o wstrzymaniu obrotu na terenie całej Polski produktu leczniczego Ibuprofen Dr. Max, 400 mg, kapsułki miękkie.

REKLAMA

Zielony Ład – rozpoczną się prace nad jego korektą. Polska powinna wykorzystać swoją prezydencję w UE

Polska powinna wykorzystać swoją prezydencję w UE do przeprowadzenia reform w unijnej polityce rolnej. Rolnicy zapowiadają wznowienie protestów 10 maja. Trzeba zbilansować kwestię bezpieczeństwa żywnościowego, mówi Ardanowski.

Aplikacja kontrolowana przez FBI pomogła rozpracować grupę narkotykową. Zapadł prawomocny wyrok

Sąd Apelacyjny w Krakowie uznał, że dane z aplikacji Anom, kontrolowanej przez FBI, mogły być wykorzystane przez polski wymiar sprawiedliwości jako dowód w postępowaniu przeciwko grupie handlującej narkotykami. Sąd utrzymał kary do 9 lat więzienia dla ośmiu osób, a jedną osobę uniewinnił.

REKLAMA