reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Darowizny > Wykonanie i odwołanie darowizny > Kiedy można żądać odsetek od darczyńcy?

Kiedy można żądać odsetek od darczyńcy?

Obdarowany i darczyńca zawierając umowę darowizny mogą w niej określić dzień spełnienia świadczenia, który może być określony na dzień podpisania umowy bądź na każdy inny dzień uzgodniony między stronami. Co w sytuacji, kiedy darczyńca zwleka z wykonaniem darowizny?

Jak wiadomo, darowizną mogą być zarówno rzeczy materialne, takie jak mieszkanie czy samochód, ale także pieniądze. W zależności od rodzaju darowizny, obdarowanemu przysługują odsetki od niewykonania darowizny w terminie. Takim przypadkiem jest tylko i wyłączenie darowizna pieniężna i tylko od niewykonania takiej darowizny obdarowany będzie mógł żądać odsetek.

Zgodnie z Kodeksem cywilnym, jeżeli darczyńca opóźnia się ze spełnieniem świadczenia pieniężnego, obdarowany może żądać odsetek za opóźnienie dopiero od dnia wytoczenia powództwa. Jest to wyjątek od ogólnej zasady prawa cywilnego, że odsetki przysługują już od pierwszego dnia opóźnienia.

Zobacz: Czy małżonkowie mogą przekazywać sobie darowizny?

Według wyraźnego brzmienia komentowanego przepisu, obdarowany może żądać odsetek za opóźnienie dopiero od dnia wytoczenia powództwa. Ma to jeszcze inne konsekwencje, mianowicie takie, że jeżeli obdarowany nie wytoczy powództwa, to w ogóle nie może żądać odsetek, chyba że darczyńca zapłaci je dobrowolnie. Wytoczenie powództwa jest tutaj zatem warunkiem podstawowym.

Ponieważ przepis ten nie określa, kiedy dochodzi do opóźnienia się darczyńcy ze spełnieniem świadczenia, dlatego też w tym zakresie stosujemy artykuł 455 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z jego brzmieniem, jeżeli termin spełnienia świadczenia nie jest oznaczony ani nie wynika z właściwości zobowiązania, świadczenie powinno być spełnione niezwłocznie po wezwaniu dłużnika do wykonania. Dotyczy to oczywiście sytuacji, kiedy termin spełnienia darowizny nie jest określony w samej umowie.

Zobacz serwis: Podatek od darowizn

Podstawa prawna: art. 891 § 2, art. 455 Kodeksu cywilnego.

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Obdarowany może żądać odsetek za opóźnienie dopiero od dnia wytoczenia powództwa.
Obdarowany może żądać odsetek za opóźnienie dopiero od dnia wytoczenia powództwa.

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Milena Wilczak

Właścicielka biura rachunkowego Account Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama