REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dobry start na rok szkolny 2023/2024. Kiedy składać wnioski? Co z zerówką?

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
Dobry start na rok szkolny 2023/2024. Kiedy składać wnioski? Co z zerówką?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W lipcu ruszy nabór wniosków o świadczenie w ramach programu „Dobry start” na rok szkolny 2023/24. O jakich terminach warto pamiętać? Czy 300 zł na wyprawkę przysługuje również na dziecko w zerówce? 
rozwiń >

Komu przysługuje świadczenie dobry start?

REKLAMA

Świadczenie dobry start ma charakter jednorazowy. Co do zasady przysługuje ono na rozpoczynające rok szkolny dziecko do ukończenia 20 roku życia. W przypadku dzieci legitymujących się odpowiednim określonym orzeczeniem o niepełnosprawności wsparcie przysługuje do 24 roku życia.

REKLAMA

Świadczeniem w wysokości 300 zł objęte są dzieci uczące się w szkole. Chodzi tu o placówki takie jak: szkoła podstawowa, szkoła ponadpodstawowa, klasy dotychczasowej szkoły ponadgimnazjalnej prowadzone w szkole ponadpodstawowej, szkoła artystyczna, w której jest realizowany obowiązek szkolny lub nauki, a także młodzieżowy ośrodek socjoterapii, młodzieżowy ośrodek wychowawczy, specjalny ośrodek szkolno- wychowawczy, specjalny ośrodek wychowawczy, ośrodek rewalidacyjno-wychowawczy.

Wsparcie wypłaca się też na uczniów szkół policealnych i szkół dla dorosłych.

Dobry start w 2023 r. a zerówka

Świadczenie "300 plus" przysługuje wyłącznie dzieciom uczącym się w szkole. Program "Dobry start" nie obejmuje zatem dzieci realizujących roczne przygotowanie przedszkolne ani w przedszkolu, ani w tzw. „zerówce” prowadzonej w szkole. Stanowi o tym § 6 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 czerwca 2021 r. w sprawie szczegółowych warunków realizacji rządowego programu "Dobry start":

Wsparcia na wyprawkę nie otrzymają również rodzice studentów. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kto składa wniosek o świadczenie dobry start?

REKLAMA

Zgodnie z przepisami wsparcie przysługuje rodzicom, opiekunom faktycznym, opiekunom prawnym, rodzinom zastępczym, osobom prowadzącym rodzinne domy dziecka, dyrektorom placówek opiekuńczo-wychowawczych, dyrektorom regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych. Pomocą objęte są też osoby uczące się.

W przypadku zaś zbiegu prawa rodziców, opiekunów prawnych dziecka lub opiekunów faktycznych dziecka do świadczenia, wypłaca się temu z rodziców, opiekunów prawnych dziecka lub opiekunów faktycznych dziecka, który faktycznie sprawuje opiekę nad dzieckiem.

Co w sytuacji, gdy rodzice jednocześnie sprawują opiekę nad dzieckiem? Wówczas świadczenie dobry start wypłaca się temu, kto pierwszy złoży wniosek.

Jeżeli po złożeniu wniosku o świadczenia dobry start przez jednego z rodziców, drugi rodzic też złoży zawnioskuje o świadczenie, to Zakład Ubezpieczeń Społecznych ustala, kto sprawuje opiekę. W tym celu może zwrócić się do ośrodka pomocy społecznej o przeprowadzenie rodzinnego wywiadu środowiskowego.

Przykład

Pani Anna i pan Piotr zgodnie z orzeczeniem sądu sprawują tzw. opiekę naprzemienną nad swoją córką Natalią. W takim przypadku każde z rodziców może złożyć wniosek o świadczenie i otrzymać po połowie kwoty świadczenia, czyli po 150 zł.

Od kiedy wniosek o świadczenie dobry start w 2023 r.?

Ważne

Nabór wniosków o świadczenie dobry start w związku z rozpoczęciem roku szkolnego 2023/2024, ruszy  1 lipca 2023 r. 

Pamiętajmy, iż o 300 zł na szkolną wyprawkę można wnioskować tylko elektronicznie przez:

  • portal Ministerstwa Rodziny  i Polityki Społecznej Emp@tia, 
  • bankowość elektroniczną 
  • portal PUE ZUS;
  • aplikację mZUS.

Do kiedy składać wniosek o świadczenie dobry start w 2023 r.?

Wniosek o tzw. 300 plus składa się do 30 listopada. Jednak warto to zrobić wcześniej. Jak przypomina Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, złożenie wniosku w lipcu i sierpniu gwarantuje wypłatę świadczenia nie później niż do 30 września. Jeżeli wniosek zostanie złożony w kolejnych miesiącach, czyli we wrześniu, październiku lub listopadzie, to wypłata nastąpi w terminie 2 miesięcy.

Wypłata świadczenia dobry start

Wypłatą świadczeń zajmuje się aktualnie Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Rodzice świadczenie otrzymują wyłącznie w formie bezgotówkowej na wskazane we wniosku konto bankowe.

Polecamy: „Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy 2023”

 
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek do 15 września

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek trzeba złożyć do 15 września. W czasie obozu mają się odbywać co najmniej 2 godziny zajęć sportowych dziennie, wewnętrzne zawody, turnieje i wycieczki.

Projekt rozporządzenia: Ładowanie urządzeń za pośrednictwem gniazda USB typu C. Jednolite, uniwersalne gniazdo dla telefonów, laptopów, słuchawek i innych urządzeń

Większość urządzeń radiowych w Unii Europejskiej, w tym w Polsce, będzie musiała być dostosowana do ładowania za pośrednictwem gniazda USB typu C. Urządzenia będą oferowane do sprzedaży w dwóch wariantach – z ładowarką lub bez ładowarki.

Opieka nad dzieckiem to dodatkowy płatny urlop. Jak wnioskować

Jednym z praw pracownika wynikającym z kodeksu pracy jest zwolnienie od pracy na opiekę nad dzieckiem. Sprawdź, ile dni przysługuje na opiekę nad dzieckiem. Jak wnioskować o zwolnienie od pracy na opiekę nad dzieckiem?

REKLAMA

Usługi sąsiedzkie – nowe świadczenie z pomocy społecznej

Od 1 listopada 2023 r. można korzystać z nowej formy świadczenia pomocy społecznej jaką są usługi sąsiedzkie. Według danych ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej w 2024 r. 773 gminy zgłosiły chęć ich rozwijania.

7 ważnych świadczeń dla samotnych rodziców w 2024 r. Ile wynoszą i jak się ubiegać?

Samotni rodzice mogą ubiegać się o szereg świadczeń. Z niektórych mogą korzystać wszyscy rodzice, inne zaś są dedykowane jedynie tym samotnym. Wybraliśmy kilka najistotniejszych. Ile wynoszę w 2024 r.? Jak można się o nie ubiegać? Czy samotni rodzice będą mogli skorzystać również z tzw. babciowego? Oto przydatne zestawienie!

600 zł miesięcznie wsparcia dla studenta I roku. To program na rok akademicki 2024/2025. Wnioski można składać do 10 września

600 zł miesięcznie wsparcia dla studenta I roku. To program na rok akademicki 2024/2025. Wnioski można składać do 10 września, jednak aby mieć szansę na przyznanie pomocy, trzeba spełnić szereg warunków. Nie tylko podczas rekrutacji, ale i w czasie studiów.

1 października 2024 r. rusza program Aktywny rodzic. Opiekunom dzieci będą przysługiwać świadczenia od 400 zł do 1900 zł

Od 1 października 2024 r. opiekunowie dzieci w wieku do 3 lat będą mogli składać wnioski o nowe świadczenia z programu „Aktywny rodzic”. W zależności od świadczenia opiekunowie będą mogli otrzymać od 400 zł do 1900 zł miesięcznie.

REKLAMA

1000 zł miesięcznie dla maturzystów. To stypendium pomostowe. Termin składania wniosków minie w sierpniu. Kto może dostać?

1000 zł miesięcznie dla tegorocznych maturzystów. Tak działa stypendium pomostowe. Oprócz comiesięcznej wypłaty można też skorzystać z oferty rozwojowej i zagranicznych staży. Termin składania wniosków minie w sierpniu. Kto może aplikować?

System kaucyjny coraz bliżej. Za jakie opakowania zwrot kaucji? Ile za jedną sztukę?

Zgodnie z przyjętymi przepisami system kaucyjny w Polsce ruszy od stycznia 2025 r. Zostały już sprecyzowane rodzaje opakowań objęte systemem, do których będzie doliczana kaucja. Jest także znana wysokość kaucji za jedną sztukę zwracanego opakowania. Opakowania te będą odpowiednio oznakowane.

REKLAMA