| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Przedszkolak > W jakim wieku do przedszkola?

W jakim wieku do przedszkola?

Do przedszkola może zostać przyjęte dziecko, które ukończyło 3 lata. W praktyce przedszkola często nie przyjmują dzieci urodzonych po dniu 1 września, podczas gdy ich o kilka miesięcy starsi rówieśnicy mogą rozpocząć edukacje przedszkolną.

Taki stan wynika z obowiązujących niedoprecyzowanych przepisów ustawy o systemie oświaty. Ich interpretacja prowadzi do wniosku, iż dzieci mają prawo do korzystania z wychowania przedszkolnego, jeżeli ukończą trzy lata przed dniem 1 września.

Zapis ustawy zmieniony został 19 marca 2009 r. i nakazuje, by dzieci zostały przyjęte do przedszkola od początku roku szkolnego, w którym dziecko kończy 3 lata.

Zmiany zaczną jednak obowiązywać dopiero od 1 września 2012 r.

Do tej pory pozostaje liczyć na dobrą wolę dyrektorów przedszkoli.

Apeluje o to Rzecznik Praw Dziecka, który wystąpił do Kuratorów Oświaty o podjęcie działań w celu uwrażliwienia i zmobilizowania dyrektorów przedszkoli do równego traktowania wszystkich trzylatków w procesie rekrutacji na rok szkolny 2011/2012. Obecnie problem dotyczy dzieci urodzonych w 2008 r.

Wychowanie przedszkolne obejmuje dzieci w wieku 3–6 lat.

Zobacz również: Rekrutacja i opłaty w przedszkolu – co warto wiedzieć?

Jakie dzieci mają pierwszeństwo w przyjęciu do przedszkola?

W pierwszej kolejności do przedszkola przyjmowane są pięciolatki sześciolatki, które mają obowiązek odbycia rocznego przygotowania przedszkolnego. W dalszej kolejności decydują kryteria, dotyczące rodziców dziecka. Pierwszeństwo mają dzieci samotnych rodziców, a także dzieci umieszczone w rodzinach zastępczych. Takie same szanse na przyjęcie do przedszkola ma dziecko niepełnosprawnych rodziców.

Pełny test Wystąpienia Rzecznika Praw Dziecka do Kuratorów Oświaty TUTAJ

Zobacz również serwis: Dziecko i prawo

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

FakturaXL.pl

FakturaXL.pl jest producentem oprogramowania w zakresie fakturowania online dla firm i biur rachunkowych. Od ponad 12 lat tworzymy z pasją rozwiązania IT.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »