reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Przedszkolak > W jakim wieku do przedszkola?

W jakim wieku do przedszkola?

Do przedszkola może zostać przyjęte dziecko, które ukończyło 3 lata. W praktyce przedszkola często nie przyjmują dzieci urodzonych po dniu 1 września, podczas gdy ich o kilka miesięcy starsi rówieśnicy mogą rozpocząć edukacje przedszkolną.

Taki stan wynika z obowiązujących niedoprecyzowanych przepisów ustawy o systemie oświaty. Ich interpretacja prowadzi do wniosku, iż dzieci mają prawo do korzystania z wychowania przedszkolnego, jeżeli ukończą trzy lata przed dniem 1 września.

Zapis ustawy zmieniony został 19 marca 2009 r. i nakazuje, by dzieci zostały przyjęte do przedszkola od początku roku szkolnego, w którym dziecko kończy 3 lata.

Zmiany zaczną jednak obowiązywać dopiero od 1 września 2012 r.

Do tej pory pozostaje liczyć na dobrą wolę dyrektorów przedszkoli.

Apeluje o to Rzecznik Praw Dziecka, który wystąpił do Kuratorów Oświaty o podjęcie działań w celu uwrażliwienia i zmobilizowania dyrektorów przedszkoli do równego traktowania wszystkich trzylatków w procesie rekrutacji na rok szkolny 2011/2012. Obecnie problem dotyczy dzieci urodzonych w 2008 r.

Wychowanie przedszkolne obejmuje dzieci w wieku 3–6 lat.

Zobacz również: Rekrutacja i opłaty w przedszkolu – co warto wiedzieć?

Jakie dzieci mają pierwszeństwo w przyjęciu do przedszkola?

W pierwszej kolejności do przedszkola przyjmowane są pięciolatki sześciolatki, które mają obowiązek odbycia rocznego przygotowania przedszkolnego. W dalszej kolejności decydują kryteria, dotyczące rodziców dziecka. Pierwszeństwo mają dzieci samotnych rodziców, a także dzieci umieszczone w rodzinach zastępczych. Takie same szanse na przyjęcie do przedszkola ma dziecko niepełnosprawnych rodziców.

Pełny test Wystąpienia Rzecznika Praw Dziecka do Kuratorów Oświaty TUTAJ

Zobacz również serwis: Dziecko i prawo

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Kubarski

Ekspert Kredytowy Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama