Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dziecko w Internecie

Magdalena Golińska
aplikant radcowski
Jak chronić dziecko przed niebezpieczeństwem w Internecie?
Jak chronić dziecko przed niebezpieczeństwem w Internecie?

REKLAMA

REKLAMA

Internet to w dzisiejszych czasach nie tylko miejsce na spotkania ze znajomymi czy narzędzie, gdzie możemy zapłacić rachunki i zrobić zakupy. To także olbrzymie źródło rozrywki i wiedzy, którego nie możemy odmawiać naszym dzieciom. Jak je chronić przed niebezpieczeństwami tych nieograniczonych możliwości?

Istnienie nieograniczonych możliwości sprawia, że Internet jest najpopularniejszym w dzisiejszych czasach narzędziem techniki. Z nowych technologii trzeba jednak umieć korzystać. Internet ma bowiem dobre i złe strony, a naszym zadaniem jest łagodzić, albo wręcz eliminować te złe, przede wszystkim w trosce o nasze dzieci.

REKLAMA

Na jakie zagrożenia może trafić nasze dziecko

Dziecko, szczególnie to młodsze, jest niejako bezwolnym użytkownikiem sieci. Nie jest jeszcze w stanie dokładnie odróżnić korzyści od zagrożeń, dlatego jest też najczęstszym obiektem ataku. Surfując po Internecie, małoletni może natknąć się przede wszystkim na przestępców, oszustów i wyłudzaczy, którzy wykorzystując niewinność naszych pociech będą próbować nimi manipulować. Kolejną grupą zagrożeń jest przestępczość pedofilska, występująca głównie na czatach, forach internetowych i portalach internetowych. Wchodząc na niektóre strony internetowe często jesteśmy obligowani do zainstalowania jakiegoś oprogramowania, które często okazuje się szkodliwe lub zabójcze dla komputera. Mogą to być wirusy, czy oprogramowanie szpiegowskie, które bez wiedzy użytkownika instalują się na jego komputerze i są wykorzystywane przez ich twórców do przeglądania danych, przechwytywania haseł czy numerów kart kredytowych i kont bankowych. O ile my dorośli o tym wiemy, o tyle nasze dziecko już niekoniecznie. Dlatego pierwszą i podstawową zasadą jest to, aby z dzieckiem rozmawiać. Nic nie zabezpieczy dziecka bardziej, niż jego własna wiedza na temat zagrożeń czyhających na niego w sieci. Musimy dziecku wytłumaczyć, jakie będą negatywne konsekwencje podania danych osobistych czy adresowych, czy też kliknięcia w ikonkę „kup”.

W jaki sposób zapobiegać

REKLAMA

Jednym z podstawowych narzędzi mających chronić dzieci przed zagrożeniami Internetu są filtry rodzinne, znajdujące się niemalże na każdym większym polskim portalu. Jego włączenie powoduje, że wyszukiwarka w spisie stron pominie te strony, które mogą zawierać treści wulgarne czy pornograficzne. Filtry te działają jednak automatycznie, a dynamika rozwoju tego typu witryn jest tak duża, że niestety nie gwarantują one 100 – procentowej ochrony.

Kolejnym dobrym narzędziem są programy typu „Parental Control”. Mają one za zadanie przede wszystkim umożliwić rodzicom cenzurowanie dostępu do Internetu. Mają jednak wiele innych funkcji, takich jak blokowanie możliwości instalowania nowych programów, czy kontrolowanie czasu, jaki dziecko spędza przed komputerem. Można też hasłem zabezpieczać ustawienia przeglądarki w taki sposób, że np. dziecko nie będzie mogło wykasować historii odwiedzanych witryn, dzięki czemu będziemy wiedzieć, w jaki sposób dziecko surfowało po Internecie.

Podsumowując należy stwierdzić, że coraz młodsze dzieci korzystają z Internetu, coraz więcej rzeczy są one także w stanie wykonać samodzielnie – jak wiadomo, dzieci szybko się uczą, a jeżeli jeszcze mają do pomocy starsze rodzeństwo... naprawdę trudno jest nad tym zapanować. Dlatego rozmowa z dzieckiem to podstawa. Może warto rozważyć także sytuację, kiedy Internet będzie nagrodą za dobry stopień, czy posprzątanie pokoju. W każdym jednak przypadku, już od najmłodszych lat musimy uświadamiać nasze dziecko o istniejących zagrożeniach i sposobach ich rozwiązywania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zadaj pytanie: Forum

Zobacz serwis: Dziecko i prawo

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/15
    Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
    od 1 stycznia i od 1 lipca
    od 1 stycznia i od 1 czerwca
    od 1 lutego i od 1 lipca
    Następne
    Prawo
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Mowa nienawiści

    Mowa nienawiści (tzw. hate speech) to zjawisko, które może występować zarówno w przestrzeni online, jak i offline. Ma ono poważne negatywne skutki społeczne. Na mowę nienawiści są szczególnie narażone dzieci.

    Minister Telus: Ukraina złożyła propozycję licencjonowania towarów rolnych

    Minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus powiedział: Ukraina złożyła propozycję licencjonowania towarów rolnych; jeżeli Polska powie, że do końca roku nie potrzebuje czterech zbóż, to nie będą wydawane licencje. Jest to kwestia do rozważenia, ale wydaje się, że jest to dobra propozycja.

    Wydatki związane z edukacją dziecka mogą być problemem, gdy brakuje alimentów

    Dla w sumie 6,446 mln młodych ludzi 1 września rozpoczął się rok szkolny 2023/2024. Wśród nich jest ok. 1,46 mln przedszkolaków oraz 4,66 mln uczniów szkół podstawowych i średnich. Dla zdecydowanej większości tych żaków nowy rok szkolny to czas potężnych wyzwań i sukcesów. Stres związany z edukacją pociech nie omija także rodziców, od których również w tym zakresie wymaga się bardzo dużo – od zaangażowania, wspierania szkolnych inicjatyw, po finansowanie m.in. wycieczek, licznych atrakcji czy dodatkowych lekcji lub zajęć pozalekcyjnych. 

    Trolling

    Trolling stanowi obecnie poważne zagrożenie w komunikacji pomiędzy użytkownikami Internetu. Jakie metody obrażania w sieci najczęściej spotykamy i w jaki sposób możemy się przed nimi chronić?

    REKLAMA

    "Następca tronu Dubaju" oszukał seniora na ponad 70 tys. zł

    Kolejna ofiara oszustwa "na legendę". 76-letni mieszkaniec Krakowa stracił ponad 70 tys. zł. Policja apeluje o rozsądek i zachowanie czujności.

    Zakończyła się wypłata czternastek przez ZUS

    We wrześniu 2023 r. do emerytów i rencistów trafiło łącznie blisko 17,5 mld zł. Większość seniorów pobiera swoje świadczenia, w tym czternastą emeryturę, na konto w banku.

    Zasiłek dla bezrobotnych - co wpływa na jego wysokość?

    Komu przysługuje zasiłek dla bezrobotnych? W jakiej wysokości? Co wpływa na wysokość zasiłku dla bezrobotnych? Które okresy nie są brane pod uwagę przy jego wyliczaniu?

    Catfishing

    Na czym polega catfishing w Internecie? Jak go rozpoznać i w jaki sposób można się przed nim chronić?

    REKLAMA

    22 października sprawdzą, kto chodzi do kościoła

    Tradycyjnie raz w roku w kościele katolickim odbywa się liczenie wiernych. Podczas niedzielnych praktyk religijnych sprawdza się, ilu z zobowiązanych do uczestniczenia w mszy św. i przystępowania do komunii św. katolików jest obecnych. W tym roku odbędzie się to 22 października we wszystkich parafiach.

    Phishing

    Phishing to jedno z podstawowych pojęć związanych z cyberprzemocą. Na czym polega atak phishingowy? Jak się chronić przed tym zjawiskiem?

    REKLAMA