reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Emerytury 2012 > Wysokość najniższej emerytury w 2012 roku

Wysokość najniższej emerytury w 2012 roku

Co roku wraz z waloryzacją świadczeń emerytalnych podwyższeniu ulega kwota najniższej emerytury, przyznawanej z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. W tym roku nastąpi wzrost kwoty najniższej emerytury o 71 zł.

Najniższa emerytura w 2012 roku

Zgodnie ustawą o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw kwota najniższej emerytury wyniesie w 2012 roku 799,18 zł miesięcznie.

Kwoty najniższych świadczeń emerytalnych zostanie więc w 2012 roku podwyższona w porównaniu z rokiem ubiegłym o 71 zł. W 2011 roku kwota najniższej emerytury wynosiła 728, 18 zł.

Jest to wynik zmiany sposobu waloryzacji świadczeń emerytalnych. Dotychczasowy procentowy sposób waloryzacji został zmieniony na waloryzację kwotową. Co oznacza, że wszystkie świadczenia emerytalne zostaną powiększone o jednakową kwotę 71 zł. Zmiana ma na celu ochronę budżetów gospodarstw domowych emerytów z niższymi świadczeniami.

W 2012 roku waloryzacja emerytur polega na dodaniu do kwoty świadczenia, w wysokości przysługującej w dniu 29 lutego 2012 roku, kwoty waloryzacji w wysokości 71 zł.

Zobacz także dział: Wysokość emerytury

Najniższa emerytura

Prawo gwarantuje emerytom kwotę najniższej emerytury. Jest ona co roku waloryzowana, co powoduje jej stały wzrost.

Jeśli emerytowi organ rentowy określi emeryturę w wysokości niższej niż najniższa gwarantowana emerytura, to świadczenia jego zostanie podwyższone do tej właśnie kwoty. Co ważne stanie się to z urzędu. Jednak kwoty najniższej emerytury nie podwyższa się, jeśli:

  • Ubezpieczonym urodzonym przed dniem 1 stycznia 1949 roku, którzy nie osiągnęli okresu składkowego i nieskładkowego 25 lat dla mężczyzn i 20 lat dla kobiet przysługuje emerytura. Emerytura przysługuje im, jeśli spełnili łącznie następujące warunki: osiągnęli wiek emerytalny wynoszący co najmniej 60 lat dla kobiet i co najmniej 65 lat dla mężczyzn oraz mają okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 15 lat dla kobiet i co najmniej 20 lat dla mężczyzn.
  • Emeryturę przyznano z urzędu zamiast renty z tytułu niezdolności do pracy w sytuacji, gdy brak będzie podstaw do podwyższenia świadczenia do kwoty minimalnej ze względu na to, że uprawniony do renty nie legitymował się 20/25 latami okresów składkowych i nieskładkowych.
  • Ubezpieczonemu przysługuje prawo do emerytury wojskowej lub policyjnej.

Zobacz także: Jakie zmiany w emeryturach zapowiedział premier na lata 2012 – 2013

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jednolity: Dz. U. 2004 r., Nr 39, poz. 353)

Zobacz również: Wysokość emerytury w 2013 r.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Kwota najniższej emerytury wyniesie w 2012 roku 799,18 zł miesięcznie.
Kwota najniższej emerytury wyniesie w 2012 roku 799,18 zł miesięcznie.

Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paulina Sołtys

radca prawny, doktor nauk prawnych z dziedziny prawo pracy, trener, szkoleniowiec z zakresu prawa pracy i zatrudniania cudzoziemców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama