| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Emerytury 2012 > Podwyższenie dodatków do emerytur w 2012 roku

Podwyższenie dodatków do emerytur w 2012 roku

Wysokość dodatki do emerytur zostanie podniesiona w związku z waloryzacją świadczeń emerytalnych. Jednak w odróżnieniu od waloryzacji emerytur, dodatki ulegną waloryzacji procentowej.

Waloryzacja emerytur w 2012 roku

W 2012 roku waloryzacja emerytur będzie polega na dodaniu do kwoty świadczenia, w wysokości przysługującej w dniu 29 lutego 2012 roku, kwoty waloryzacji w wysokości 71 zł. Jest to wynik realizacji zapowiedzi premiera z jego expose, o zmianie sposobu waloryzacji emerytur i rent. Premier zaproponował zmianę, na określony czas, systemu waloryzacji emerytur i rent, polegającą na wprowadzeniu w miejsce waloryzacji procentowej podwyżki kwotowej jednakowej dla wszystkich świadczeń. Zmiana ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw, która reguluje te kwestie ma wejść w życie od dnia 1 marca 2012 roku.

Zobacz także: Zmiany w waloryzacji rent i emerytur w 2012 roku

Waloryzacja dodatków do emerytur w 2012 roku

W odróżnieniu od waloryzacji emerytur, waloryzacja dodatków do emerytur zostanie przeprowadzona jako waloryzacja procentowa. Dodatki przysługujące do świadczeń emerytalnych zostaną podwyższone zgodnie z projektem ustawy o wskaźnik procentowy waloryzacji, zapisany w projekcie ustawy budżetowej na rok 2012, który wynosi 104,8 proc.

Dla przypomnienia emerytowi mogą przysługiwać do jego świadczenia emerytalnego: dodatek pielęgnacyjny, dodatek za tajne nauczanie, dodatek kombatancki, dodatek kompensacyjny, świadczenie pieniężne dla byłych żołnierzy górników, świadczenie dla osób deportowanych do pracy przymusowej i osadzonych w obozach pracy, świadczenie dla żołnierzy zastępczej służby wojskowej, przymusowo zatrudnianych w kopalniach i batalionach budowlanych, ryczałt energetyczny, świadczenie pieniężne dla osób będących cywilnymi niewidomymi ofiarami działań wojennych, ekwiwalent pieniężny dla byłych pracowników kopalni, ekwiwalent pieniężny dla byłych pracowników kolejowych, dodatek dla 100-latka.

Część tych dodatków i świadczeń ulega corocznej waloryzacji, co oznacza zwiększenie ich wysokości. Od dnia 1 marca 2012 roku o wskaźnik waloryzacji wynoszący 104,8 proc wzrosną: dodatek pielęgnacyjny, dodatek kombatancki, dodatek za tajne nauczanie, świadczenie pieniężne dla żołnierzy zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnianych w kopalniach węgla, kamieniołomach, zakładach wydobywania rud uranu i batalionach budowlanych, świadczenie pieniężne przysługujące osobom deportowanym do pracy przymusowej oraz osadzonym w obozach pracy przez III Rzeszę i ZSRR.

Zobacz także dział: Dodatki do emerytury

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »