reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Emerytury 2012 > Podwyższenie dodatków do emerytur w 2012 roku

Podwyższenie dodatków do emerytur w 2012 roku

Wysokość dodatki do emerytur zostanie podniesiona w związku z waloryzacją świadczeń emerytalnych. Jednak w odróżnieniu od waloryzacji emerytur, dodatki ulegną waloryzacji procentowej.

Waloryzacja emerytur w 2012 roku

W 2012 roku waloryzacja emerytur będzie polega na dodaniu do kwoty świadczenia, w wysokości przysługującej w dniu 29 lutego 2012 roku, kwoty waloryzacji w wysokości 71 zł. Jest to wynik realizacji zapowiedzi premiera z jego expose, o zmianie sposobu waloryzacji emerytur i rent. Premier zaproponował zmianę, na określony czas, systemu waloryzacji emerytur i rent, polegającą na wprowadzeniu w miejsce waloryzacji procentowej podwyżki kwotowej jednakowej dla wszystkich świadczeń. Zmiana ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw, która reguluje te kwestie ma wejść w życie od dnia 1 marca 2012 roku.

Zobacz także: Zmiany w waloryzacji rent i emerytur w 2012 roku

Waloryzacja dodatków do emerytur w 2012 roku

W odróżnieniu od waloryzacji emerytur, waloryzacja dodatków do emerytur zostanie przeprowadzona jako waloryzacja procentowa. Dodatki przysługujące do świadczeń emerytalnych zostaną podwyższone zgodnie z projektem ustawy o wskaźnik procentowy waloryzacji, zapisany w projekcie ustawy budżetowej na rok 2012, który wynosi 104,8 proc.

Dla przypomnienia emerytowi mogą przysługiwać do jego świadczenia emerytalnego: dodatek pielęgnacyjny, dodatek za tajne nauczanie, dodatek kombatancki, dodatek kompensacyjny, świadczenie pieniężne dla byłych żołnierzy górników, świadczenie dla osób deportowanych do pracy przymusowej i osadzonych w obozach pracy, świadczenie dla żołnierzy zastępczej służby wojskowej, przymusowo zatrudnianych w kopalniach i batalionach budowlanych, ryczałt energetyczny, świadczenie pieniężne dla osób będących cywilnymi niewidomymi ofiarami działań wojennych, ekwiwalent pieniężny dla byłych pracowników kopalni, ekwiwalent pieniężny dla byłych pracowników kolejowych, dodatek dla 100-latka.

Część tych dodatków i świadczeń ulega corocznej waloryzacji, co oznacza zwiększenie ich wysokości. Od dnia 1 marca 2012 roku o wskaźnik waloryzacji wynoszący 104,8 proc wzrosną: dodatek pielęgnacyjny, dodatek kombatancki, dodatek za tajne nauczanie, świadczenie pieniężne dla żołnierzy zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnianych w kopalniach węgla, kamieniołomach, zakładach wydobywania rud uranu i batalionach budowlanych, świadczenie pieniężne przysługujące osobom deportowanym do pracy przymusowej oraz osadzonym w obozach pracy przez III Rzeszę i ZSRR.

Zobacz także dział: Dodatki do emerytury

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Dodatki przysługujące do świadczeń emerytalnych zostaną podwyższone o wskaźnik procentowy waloryzacji, który wynosi 104,8 proc.
Dodatki przysługujące do świadczeń emerytalnych zostaną podwyższone o wskaźnik procentowy waloryzacji, który wynosi 104,8 proc.

Wynagrodzenia 2020. Rozliczanie płac w praktyce69.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Krasoń, Home Broker

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama