reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Emerytury 2014 > Minimalna emerytura 2015

Minimalna emerytura 2015

Minimalna emerytura i renta w 2015 roku ma wynieść - zgodnie z wyliczeniami Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej - 880,45 zł netto. Taka wysokość minimalnej emerytury 2015 to efekt wprowadzenia waloryzacji procentowo-kwotowej. Oznacza to przeprowadzenie waloryzacji procentowej (1,08 proc.) z jednoczesnym zagwarantowaniem minimalnej podwyżki na poziomie 36 zł.

Waloryzacja rent i emerytur, czyli mechanizm ekonomiczny, polegający na zwiększaniu nominalnej wysokości świadczeń emerytalno-rentowych z powodu utraty ich realnej wartości, następuje corocznie z dniem 1 marca. Waloryzacja dokonywana jest z urzędu. W praktyce oznacza to, że każda osoba uprawniona do pobierania świadczenia otrzymuje podwyżkę. Zasadniczym celem waloryzacji jest więc zachowanie realnej wartość wypłacanych świadczeń w stosunku do wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych. Tym samym wzrost świadczenia jest zależny bezpośrednio od wzrostu cen towarów/ usług, także realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia. Z powyższej zależności wynika cenowo płacowy (mieszany) charakter tego mechanizmu. Wysokość waloryzacji w danym roku uzyskuje się poprzez pomnożenie kwoty świadczenia i podstawy jego wymiaru przez wskaźnik waloryzacji.

Polecamy: Zmiany w prawie pracy 2016

Waloryzacja rent i emerytur 2014

Obecnie świadczenia są podwyższane przy założeniu zachowania siły nabywczej w stosunku do kosztów utrzymania w poprzednim roku kalendarzowym oraz wzrostu o minimum 20 proc. wskaźnika inflacji, odnosząc to do wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku.

Co do zasady wyróżnia się dwa typy waloryzacji. Po pierwsze – kwotową (każdy emeryt/ rencista uzyskuje podwyżkę w określonej kwocie, jednakowej dla wszystkich uprawnionych). Po drugie – procentową (świadczenie każdej osoby uprawnionej podlega podwyższeniu o określony procent; wysokość podwyżki jest więc zależna od dotychczasowej wysokości pobieranego świadczenia). Sąd Najwyższy wielokrotnie podkreślał, że prawo do waloryzacji emerytur i rent - rozumiane jako uprawnienie do zachowania stałej wartości ekonomicznej przyznanych świadczeń emerytalno-rentowych - jest istotnym elementem prawa do zabezpieczenia społecznego, które określa ustawa (art. 67 ust. 1 Konstytucji RP). Istoty tego prawa nie stanowi jednak sama metoda podwyższania nominalnej wartości przysługujących świadczeń przyjęta w normujących waloryzację przepisach (wyrok Sądu Najwyższego - Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych 2010-09-01, II UK 97/10).

Waloryzacja 2015

W 2015 roku Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej zaproponowało przeprowadzenie waloryzacji o charakterze mieszanym, tj. procentowo-kwotowej. W praktyce oznacza to waloryzację procentową na poziomie 1,08 proc. z gwarantowaną minimalną podwyżką w wysokości 36 zł. Wskazana metoda spowoduje, że wszystkie świadczenia poniżej 3333,33 zł miesięcznie będą podwyższone w większym stopniu, niż gdyby przeprowadzono waloryzację według obecnie obowiązujących zasad (czyli procentową). Modyfikacja zasad waloryzacji ma charakter jednorazowy i jest uzasadniona obecną sytuacją rynkową w Polsce, tj. deflacją. Ustawodawca ma bowiem dużą swobodę w wyborze sposobu waloryzacji. Pogląd taki wyprowadzić należy z wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 19 grudnia 2012 roku, sygn. akt K 9/12. Wybrana metoda waloryzacji nie może jednak – zdaniem TK – pogarszać poziomu życia emerytów i rencistów.

Waloryzacja emerytur w 2014 roku

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Aktualizacja: 08.01.2016

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Minimalna emerytura 2015/ Fot. Fotolia
Minimalna emerytura 2015/ Fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja44.25 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Konrad Dura

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama