reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Emerytury powszechne > Jaka jest wysokość odprawy emerytalnej?

Jaka jest wysokość odprawy emerytalnej?

Pracownik, który przechodzi na emeryturę jest uprawniony do odprawy emerytalnej. Odprawa ta jest jednorazowa, a jej wysokość uzależniona jest od rodzaju pracy wykonywanej przez pracownika.

Odprawa tylko raz

Na początku warto wspomnieć o tym, że odprawa emerytalna może zostać wypłacona pracownikowi tylko jeden raz. Pracownik, który powróci do pracy w trakcie emerytury nie uzyskuje ponownego uprawnienia do odprawy emerytalnej.

Odprawa emerytalna z Kodeksu pracy

Zgodnie z Kodeksem pracy pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do renty z tytułu niezdolności do pracy lub emerytury, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę lub emeryturę, przysługuje odprawa pieniężna w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia.


Odprawa emerytalna urzędników państwowych

Odprawa emerytalna urzędników państwowych jest uregulowana w ustawie z dnia 16 września 1982 r. o pracownikach urzędów państwowych. W ustawie tej uzależnia się wysokość odprawy od stażu na stanowisku urzędniczym. Pracownicy samorządowi otrzymują odprawę emerytalną na tej samej podstawie co urzędnicy państwowi. Wysokość odpraw dla tych pracowników przedstawiona została w poniższej tabelce.

Pracownicy i urzędnicy służby cywilnej

Pracownicy i urzędnicy służby cywilnej mają korzystniejsze uprawnienia od tych przedstawionych w Kodeksie pracy. Uregulowania dotyczące odprawy emerytalnej zawiera ustawa z dnia 18 grudnia 1998 r. o służbie cywilnej.

Odprawa emerytalna nauczycieli

Odprawa dla nauczycieli jest uregulowana w Karcie nauczyciela. Zgodnie z Kartą, nauczycielowi spełniającemu warunki uprawniające do emerytury, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na emeryturę, przysługuje odprawa emerytalna większa niż wynikająca z Kodeksu pracy.

Zobacz: Kodeks pracy 2019. Praktyczny komentarz z przykładami + e-book „Zmiany w prawie pracy 2018/2019”

Zobacz serwis: Emerytury powszechne

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sofath

Prekursor i lider na europejskim rynku pomp ciepła.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama