reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Emerytury powszechne > Jaka jest wysokość odprawy emerytalnej?

Jaka jest wysokość odprawy emerytalnej?

Pracownik, który przechodzi na emeryturę jest uprawniony do odprawy emerytalnej. Odprawa ta jest jednorazowa, a jej wysokość uzależniona jest od rodzaju pracy wykonywanej przez pracownika.

Odprawa tylko raz

Na początku warto wspomnieć o tym, że odprawa emerytalna może zostać wypłacona pracownikowi tylko jeden raz. Pracownik, który powróci do pracy w trakcie emerytury nie uzyskuje ponownego uprawnienia do odprawy emerytalnej.

Odprawa emerytalna z Kodeksu pracy

Zgodnie z Kodeksem pracy pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do renty z tytułu niezdolności do pracy lub emerytury, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę lub emeryturę, przysługuje odprawa pieniężna w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia.


Odprawa emerytalna urzędników państwowych

Odprawa emerytalna urzędników państwowych jest uregulowana w ustawie z dnia 16 września 1982 r. o pracownikach urzędów państwowych. W ustawie tej uzależnia się wysokość odprawy od stażu na stanowisku urzędniczym. Pracownicy samorządowi otrzymują odprawę emerytalną na tej samej podstawie co urzędnicy państwowi. Wysokość odpraw dla tych pracowników przedstawiona została w poniższej tabelce.

Pracownicy i urzędnicy służby cywilnej

Pracownicy i urzędnicy służby cywilnej mają korzystniejsze uprawnienia od tych przedstawionych w Kodeksie pracy. Uregulowania dotyczące odprawy emerytalnej zawiera ustawa z dnia 18 grudnia 1998 r. o służbie cywilnej.

Odprawa emerytalna nauczycieli

Odprawa dla nauczycieli jest uregulowana w Karcie nauczyciela. Zgodnie z Kartą, nauczycielowi spełniającemu warunki uprawniające do emerytury, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na emeryturę, przysługuje odprawa emerytalna większa niż wynikająca z Kodeksu pracy.

Zobacz: Kodeks pracy 2019. Praktyczny komentarz z przykładami + e-book „Zmiany w prawie pracy 2018/2019”

Zobacz serwis: Emerytury powszechne

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Aktualizacja: 15.02.2017

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

odprawa emerytalna
odprawa emerytalna

CIT 2020. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Warchoł

Prawnik, ekspert w dziedzinie postępowania egzekucyjnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama