reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Świadczenia przedemerytalne > Wysokość świadczenia przedemerytalnego w 2012 roku

Wysokość świadczenia przedemerytalnego w 2012 roku

Od dnia 1 marca 2012 roku kwota świadczenia przedemerytalnego wyniesie 938,25 zł. W porównaniu z rokiem 2011, oznacza to zwiększenie wysokości swiadczenia o 71 zł. Co zaś jest wynikiem waloryzacji kwotowej świadczeń przedemerytalnych.

Warunki ogólne niezbędne do uzyskania prawa do świadczenia przedemerytalnego

Świadczenie przedemerytalne przysługuje osobie, która spełnia szczególne warunki wymagane do przyznania tego świadczenia. Do warunków tych zaliczymy fakt, że ubiegający się o świadczenie przedemerytalne przez okres co najmniej 6 miesięcy pobierał zasiłek dla bezrobotnych i jest nadal zarejestrowana jako bezrobotny. Ponadto nie może  w okresie pobierania zasiłku dla bezrobotnych odmówić bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia odpowiedniego zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej albo zatrudnienia w ramach prac interwencyjnych lub robót publicznych.

Osoba ubiegająca się o świadczenie przedemerytalne musi złożyć wniosek o przyznanie świadczenia w terminie nieprzekraczającym 30 dni od dnia wydania przez powiatowy urząd pracy dokumentu poświadczającego 6-miesięczny okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych Musi także złożyć wniosek w ciągu 14 dni od ustania zatrudnienia, w tym w ramach prac interwencyjnych lub robót publicznych albo innej pracy zarobkowej, jeżeli w okresie pobierania zasiłku wykonywał inną pracę zarobkową lub zatrudnienie albo był zatrudniony w ramach prac interwencyjnych lub robót publicznych, a wykonywanie jednej z tych prac ustało po upływie 6-miesięcznego okresu pobierania zasiłku dla bezrobotnych.

Zobacz także: Kto ma prawo do świadczenia przedemerytalnego?

Waloryzacja świadczenia przedemerytalnego w 2012 roku

Zgodnie z ustawą o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw kwota świadczenia przedemerytalnego wynosi 938,25 zł miesięcznie. Jest to wynikiem waloryzacji świadczeń emerytalnych i rentowych przeprowadzanej co roku od dnia 1 marca. W 2012 roku waloryzacja od dnia 1 marca będzie polegała na dodaniu do kwoty świadczenia, w wysokości przysługującej w dniu 29 lutego 2012 roku, kwoty waloryzacji w wysokości 71 zł.

W przypadku, gdy świadczenie przedemerytalne przysługuje osobie, która zarejestrowała się we właściwym powiatowym urzędzie pracy w ciągu 30 dni od dnia ustania prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy, pobieranej nieprzerwanie przez okres co najmniej 5 lat, i do dnia, w którym ustało prawo do renty, ukończyła co najmniej 55 lat – kobieta oraz 60 lat – mężczyzna i osiągnęła okres uprawniający do emerytury, wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn, świadczenie przedemerytalne nie może być wyższe niż ostatnio otrzymywana renta.

W przypadku gdy w wyniku zmniejszenia wysokości świadczenia przedemerytalnego (w związku, z tym, że świadczeniobiorca osiąga przychód przekraczający dopuszczalną kwotę przychodu) kwota świadczenia przedemerytalnego byłaby niższa niż 469,12 zł, świadczenie przedemerytalne wynosi 469,12 zł.

Zobacz także dział: Emerytury 2012

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 30 kwietnia 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych (Dz.U. nr 120, poz. 1252 ze zm.),

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Kwota świadczenia przedemerytalnego w 2012 roku wynosi 938,25 zł miesięcznie.
Kwota świadczenia przedemerytalnego w 2012 roku wynosi 938,25 zł miesięcznie.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Ekman

Dyrektor 24iValue

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama