REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Świadczenie przedemerytalne w 2018 r.

Świadczenie przedemerytalne w 2018 r./ fot.Shutterstock
Świadczenie przedemerytalne w 2018 r./ fot.Shutterstock
fot.Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Świadczenie przedemerytalne, tak jak wiele innych świadczeń podlega okresowej waloryzacji. Od dnia 1 marca 2018 r. świadczenie przedemerytalne wynosi 1070,99 zł brutto. Zobacz jakie warunki musisz spełniać aby świadczenie przedemerytalne otrzymać.

Jakie warunki muszą spełnić wszystkie osoby?

Zgodnie z art. 2 ust. 3 ww. ustawy, świadczenie przedemerytalne przysługuje osobie, która spełnia szczególne warunki wymagane do przyznania tego świadczenia, jeżeli:

REKLAMA

  • przez okres co najmniej 180 dni pobierała zasiłek dla bezrobotnych,
  • nadal jest zarejestrowana jako bezrobotna,
  • w okresie pobierania zasiłku dla bezrobotnych nie odmówiła bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia propozycji odpowiedniego zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej (w rozumieniu ustawy o promocji zatrudnienia) albo zatrudnienia w ramach prac interwencyjnych lub robót publicznych,
  • złoży wniosek o przyznanie świadczenia przedemerytalnego w terminie nieprzekraczającym 30 dni od dnia wydania przez powiatowy urząd pracy dokumentu poświadczającego 180-dniowy okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych,
  • złoży wniosek w ciągu 30 dni od ustania zatrudnienia, w tym w ramach prac interwencyjnych lub robót publicznych albo innej pracy zarobkowej, jeżeli w okresie pobierania zasiłku wykonywała inną pracę zarobkową lub była zatrudniona w rozumieniu przepisów ustawy o promocji zatrudnienia albo była zatrudniona w ramach prac interwencyjnych lub robót publicznych, a wykonywanie jednej z tych prac ustało po upływie 180-dniowego okresu pobierania zasiłku dla bezrobotnych.

Od 1 lutego 2011 r. termin ten – w szczególnie uzasadnionych przypadkach – podlega przywróceniu na wniosek osoby zainteresowanej. O jego przywróceniu rozstrzyga organ rentowy.

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Jakie warunki szczególne muszą zostać spełnione?

Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które można zaklasyfikować do jednej z grup z poniższej tabeli:

OKOLICZNOŚĆ

WARUNEK

WIEK

STAŻ PRACY

Zwolnienie z powodu likwidacji lub niewypłacalności pracodawcy

6 miesięcy pracy u danego pracodawcy

56 lat – kobieta
61 lat – mężczyzna

20 lat – kobieta
25 lat – mężczyzna

Zwolnienie z powodu likwidacji lub niewypłacalności pracodawcy

6 miesięcy pracy u danego pracodawcy;
osiągnięcie stażu do dnia 31 grudnia roku poprzedzającego zwolnienie z pracy

bez względu na wiek

34 lata – kobieta
39 lat – mężczyzna

Zwolnienie z przyczyn dotyczących zakładu pracy

6 miesięcy pracy u danego pracodawcy

55 lat – kobieta
60 lat – mężczyzna

30 lat – kobieta
35 lat – mężczyzna

Zwolnienie z przyczyn dotyczących zakładu pracy

6 miesięcy pracy u danego pracodawcy

bez względu na wiek

35 lat – kobieta
40 lat – mężczyzna

Ogłoszenie upadłości działalności gospodarczej

24 miesiące nieprzerwanego prowadzenia działalności i opłacania składek

56 lat – kobieta
61 lat – mężczyzna

20 lat – kobieta
25 lat – mężczyzna

Ustanie prawa do renty

5 lat nieprzerwanego pobierania renty;
rejestracja w PUP w ciągu 30 dni od dnia ustania prawa do renty

55 lat – kobieta
60 lat – mężczyzna

20 lat – kobieta
25 lat – mężczyzna

Ustanie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego lub zasiłku dla opiekuna z powodu śmierci podopiecznego

co najmniej 365 dni nieprzerwanego pobierania świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego lub zasiłku dla opiekuna

55 lat – kobieta
60 lat – mężczyzna

20 lat – kobieta
25 lat – mężczyzna

Jaka jest wysokość świadczenia przedemerytalnego?

Świadczenie przedemerytalne ustalane na podstawie Ustawy z 30 kwietnia 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych przysługuje w wysokości wynoszącej – od 1 marca 2018 r. – 1 070,99 zł. Świadczenie przedemerytalne podlega okresowej waloryzacji, która jest przeprowadzana na zasadach i w terminach przewidzianych w ww. ustawie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Szczegółowe informacje można uzyskać w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych oraz na stronie internetowej Zakładu.

Podstawa prawna:

http://zielonalinia.gov.pl/i/FileManager/pdf.gif http://zielonalinia.gov.pl/i/FileManager/pdf.gif Ustawa z dnia 30 kwietnia 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Zielona Linia

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MRPiPS: wdrożenie bonu energetycznego to ryzyko dla realizacji świadczeń rodzinnych i programu Aktywny Rodzic

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wskazuje kilka ryzyk związanych z proponowanym przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska wprowadzeniem bonu energetycznego dla najuboższych odbiorców energii. Te ryzyka to m.in. zagrożenie płynności przyznawania przez gminy świadczeń rodzinnych i świadczeń z funduszu alimentacyjnego - napisał resort w opinii do projektu ustawy. MRPiPS widzi też zagrożenie dla swojego programu Aktywny Rodzic.

Przedłużone dzieciństwo, czy stracona szansa? Sprawdź, kiedy można odroczyć obowiązek szkolny i jak się za to zabrać.

Dziecko powinno rozpocząć naukę w szkole podstawowej z początkiem roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym kończy ono 7 lat. Jednak jeśli istnieją ku temu powody, rodzice mogą złożyć wniosek o odroczenie rozpoczęcia spełniania obowiązku szkolnego o jeden rok szkolny.

MSWiA: 6000 zł brutto dla początkującego strażaka od 1 maja 2024 r. Ze wszystkimi stałymi dodatkami. W tym nowy dodatek 544 zł dla nowoprzyjętych i stażystów [projekt rozporządzenia]

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało projekt rozporządzenia nowelizującego rozporządzenie w sprawie uposażenia strażaków Państwowej Straży Pożarnej. Ta nowelizacja ma na celu wdrożenie od 1 maja 2024 r. nowego dodatku wprowadzającego do służby (dla nowoprzyjętych strażaków) w kwocie 544 zł dla strażaków. Jak informuje MSWiA, wprowadzenie tego dodatku spowoduje, że łączna kwota uposażenia zasadniczego dla nowoprzyjętych strażaków oraz strażaków pełniących służbę na stanowisku służbowym stażysta (wraz z dodatkami o charakterze stałym) wynosić będzie ok. 6.000 zł. 

Bon energetyczny - dochód brutto czy netto?

Bon energetyczny to nowe świadczenie, które będzie przyznawane przy spełnieniu wymogu dochodowego. Ustawodawca przewidział dwa progi dochodowe 2500 zł i 1700 zł, w zależności od liczby osób w gospodarstwie domowym. Przepisy wyraźnie wskazują jak należy rozumieć wysokość dochodu, odsyłając w tym zakresie do definicji dochodu zawartej w ustawie o świadczeniach rodzinnych.

REKLAMA

Finanse w rodzinach patchworkowych. Jak zabezpieczyć majątek? Co warto wiedzieć?

Czym jest rodzina patchworkowa? Jakie wyzwania niesie zabezpieczenie majątku w takim modelu rodziny? Jak zadbać o finansowe bezpieczeństwo? 

69,00 zł albo 113,00 zł na dojazdy lub zakwaterowanie dla dziecka, które uczy się poza miejscem zamieszkania. Sprawdź jak dostać.

Dodatek z tytułu podjęcia przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania to dodatek do zasiłku rodzinnego. Może przybrać dwie postaci i w zależności od tego mieć dwie różne wysokości.

Pełnia Różowego Księżyca 2024. Kiedy wypada? Co jeszcze nas czeka?

Kiedy wypada pełnia Różowego Księżyca w 2024 r.? Skąd taka nazwa? Czy rzeczywiście na niebie zobaczymy różowy Księżyc? Co jeszcze można zobaczyć w okolicach tej nocy?

Dzień Ziemi 2024. Stan środowiska naturalnego zależy od nas - o czym powinniśmy pamiętać?

Międzynarodowy Dzień Ziemi obchodzimy 22 kwietnia. Jego celem jest zwrócenie uwagi na stan środowiska, wyzwania zrównoważonego rozwoju, promocję systemowych i indywidualnych działań na rzecz ochrony klimatu oraz budowanie świadomości społecznej w tym zakresie. O czym powinniśmy pamiętać nie tylko podczas Międzynarodowego Dnia Ziemi?

REKLAMA

Czyste Powietrze 2024. Pompy ciepła na nowych zasadach

22 kwietnia 2024 r. zaczynają obowiązywać zmiany w programie "Czyste Powietrze", dotyczące m.in. dotacji do pomp ciepła. Do 13 czerwca potrwa zaś okres przejściowy, a po tej dacie dotacje z programu będzie można otrzymać tylko do urządzenia znajdującego się na specjalnej liście.

Ulga podatkowa na dziecko. Kiedy wyniesie 1 112,04 zł, 2 000,04 zł, 2 700 zł, a kiedy 4 224,12 zł?

Jeśli wychowujesz dziecko, możesz skorzystać z ulgi podatkowej, która pozwoli Ci na płacenie mniejszego podatku. Sprawdź, czy ulga na dziecko jest dla Ciebie i jak z niej skorzystać.

REKLAMA